Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Leveraging Pharmaceutical Sciences and Structural Biology Training to develop 21st Century Vaccines

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe szczepionki na miarę XXI wieku uderzają w czuły punkt mikroorganizmów

Dzięki użyciu szczepionek udało się wyeliminować wiele śmiertelnych chorób zakaźnych: ich doskonałymi przykładami są polio i błonica. Ewolucja jest jednak bezlitosna, dlatego w ramach unijnego projektu przeprowadzono szkolenie dla naukowców w celu opracowania pierwszej linii obrony szczepionkowej przeciwko nowym mikroorganizmom, które pojawiły się w tym wieku.

Zdrowie icon Zdrowie

Sieć badawcza europejskich programów doktoranckich realizowanych we współpracy z przedsiębiorstwami (ang. European Industrial Doctorates, EID) połączyła w ramach projektu PHA-ST-TRAIN-VAC dwa wiodące na świecie zespoły – z firmy GSK Vaccines S.r.l. i Uniwersytetu Strathclyde. Celem tego działania było zaopatrzenie nowego pokolenia wakcynologów w niezbędne umiejętności i narzędzia do opracowywania nowych szczepionek.

Połączenie projektowania nowych szczepionek z przedsiębiorczością

„Poprzez połączenie opartego na strukturze projektowania antygenów, projektowania adiuwantów i farmaceutycznych postaci użytkowych badania pozwoliły na opracowanie ulepszonych postaci użytkowych szczepionek”, podkreśla Yvonne Perrie, koordynatorka projektu i profesor na Uniwersytecie Strathclyde. Nacisk położono na strategię, która wykorzystuje alternatywne opcje podawania umożliwiające spotęgowanie odpowiedzi odpornościowych w formie dostosowanej do potrzeb pacjenta, jak również do choroby. W ramach projektu PHA-ST-TRAIN-VAC przeszkolono czterech wysoko wykwalifikowanych, przedsiębiorczych naukowców z międzysektorowymi, interdyscyplinarnymi umiejętnościami i wiedzą. Dzięki temu szkoleniu będą mogli wykorzystać nową wiedzę badawczą do tworzenia szczepionek, które ulepszą opiekę zdrowotną w XXI wieku.

Choroby na celowniku

Zespół projektowy skupił się na opracowaniu szczepionek przeciwko chorobom, które wciąż stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Oczywistym przykładem takich chorób jest COVID-19. Badacze zajęli się również dwiema bakteriami, które w normalnych warunkach mają w ludzkim organizmie łagodną postać, ale mogą przyjąć patogenny tryb życia – dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych grupy serologicznej B (MenB) oraz paciorkowiec grupy B (GBS). Jeden z naukowców na wczesnym etapie kariery, Gustavo Lou Ramirez, pracuje obecnie w Hiszpanii nad stworzeniem szczepionek mRNA przeciw chorobie COVID-19. Inny badacz, Rob Cunliffe, objął stanowisko pracownika naukowego w firmie Mologic Ltd., będącej wiodącym twórcą technologii bocznego przepływu i szybkiej diagnostyki, w której opracowano zestawy do badań pod kątem COVID-19. MenB wchodzi w skład prawidłowej, niepatogennej flory jamy nosowej u nawet 15 % dorosłych, ale jest również najczęstszą przyczyną inwazyjnej choroby meningokokowej (IMD). Badacze działający w ramach projektu PHA-ST-TRAIN-VAC opracowali ulepszoną szczepionkę, która zapewnia szersze pokrycie szczepu MenB. Opracowali oni również system dostarczania oparty na ferrytynie, która samoistnie składa się w kulistą nanoklatkę i prezentuje antygeny MenB w celu zwiększenia immunogenności i siły działania szczepionki przeciwko IMD. W przypadku bakterii GBS jest podobnie – zamieszkują one florę pochwy u 25 % zdrowych kobiet. Ze stanu bezobjawowego mogą one jednak przekształcić się w bakteryjne patogeny wywołujące groźne zakażenia u kobiet w ciąży i noworodków. Jako obiecujący składnik szczepionki przeciwko GBS zespół projektu zidentyfikował białka pilusów. Odgrywają one kluczową rolę w adhezji i przyleganiu patogenów do komórek gospodarza.

Przełomy w zakresie projektowania i podawania szczepionek

„Według mnie nasze kluczowe odkrycia wykazały skuteczność szczepionek opartych na RNA w badaniach przedklinicznych. Od tego czasu szczepionki mRNA weszły do użytku klinicznego – na tej technologii oparte są zarówno szczepionki firm Pfizer/BioNTech, jak i firmy Moderna”, podkreśla Perrie. Wśród potencjalnych wektorów niewirusowych szczególnie obiecujące są nanocząstki lipidowe. Badacze projektu PHA-ST-TRAIN-VAC wykazali, że te systemy dostarczania zwiększają skuteczność szczepionek opartych na RNA, a alternatywę mogą stanowić również inne systemy (w tym nanocząstki polimerowe i emulsje kationowe). „Wykazaliśmy również, że łatwe do pozyskania lipidy kationowe dają porównywalne wyniki z opatentowanymi lipidami ulegającymi jonizacji, które nie są łatwe do pozyskania”, wyjaśnia Perrie. Stwarza to możliwości rozwoju przedklinicznego i szybkiego testowania konstruktów RNA przy użyciu dostępnych na rynku lipidów. Podsumowując sukces projektu, Perrie podkreśla: „Wszyscy nasi naukowcy na wczesnym etapie kariery dokonują nowych, ekscytujących odkryć naukowych dzięki finansowaniu projektu PHA ST TRAIN VAC i doskonałej sieci szkoleń wstępnych, jaką zaoferowało działanie »Maria Skłodowska-Curie«”.

Słowa kluczowe

PHA-ST-TRAIN-VAC, szczepionka, RNA, MenB, GBS, COVID-19, dwoinka zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych grupy serologicznej B, paciorkowiec grupy B

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania