Skip to main content

The worldwide first exoskeleton for the creation of ergonomic, age-neutral and low-fatigue workplaces in industry and for the reduction of physical strains in the ageing workforce

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowatorskie krzesło z egzoszkieletem zapewnia oparcie pracownikom fabryk

Pracownicy nie muszą już spędzać całych dni stojąc. Nowe krzesło przypina się do ciała, by w razie potrzeby mogło posłużyć oparciem.

Technologie przemysłowe
Społeczeństwo

Pracownicy przemysłu wytwórczego i innych branż na ogół pracują przez wiele godzin w pozycji stojącej. Korzystanie ze standardowych krzeseł biurowych może być dla nich niedozwolone, gdyż mogą one przeszkadzać w działaniach wykonywanych przez pracowników i maszyny, stwarzając niebezpieczeństwo. O ile sporadyczna praca na stojąco jest korzystna dla zdrowia, o tyle spędzanie całych zmian na nogach ma odwrotny skutek. Może bowiem prowadzić do urazów, bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz nadciśnienia tętniczego. Ponadto zmiany demograficzne i społeczne doprowadziły do tego, że coraz większy odsetek pracowników fabryk stanowią osoby w starszym wieku, które są szczególnie nieprzystosowane do spędzania całego dnia na pracy w pozycji stojącej. Aby rozwiązać te problemy, w ramach finansowanego ze środków UE projektu Chairless Chair powstało krzesło z egzoszkieletem. Konwencjonalne egzoszkielety przemysłowe zakłada się na górną część ciała i służą one zwiększaniu siły pracowników. Rozwiązanie Chairless Chair jest pierwszym egzoszkieletem przeznaczonym do noszenia na dolnej części ciała, którego zadaniem jest utrzymanie masy ciała pracownika.

Nieograniczone ruchy

Pracownicy z założonym egzoszkieletem poruszają się normalnie, opierając swój ciężar na własnych nogach. W razie potrzeby odpoczynku egzoszkielet może podtrzymać ich ciało bez zakłócania pracy fabryki. „Urządzenie Chairless Chair można nosić na sobie przez cały dzień pracy, ponieważ nie przeszkadza ono w chodzeniu ani staniu”, wyjaśnia koordynatorka projektu Katrin Hoffmann. „Ponadto pozwala na wykonywanie dowolnych ruchów. Pracownicy mają możliwość zmiany trybu pomiędzy pozycjami stojącą, siedzącą i chodzącą w ciągu kilku sekund”. Rozwiązanie to przenosi 64 % masy ciała użytkownika na egzoszkielet, odciążając plecy i stawy pracowników, przez co pomaga uniknąć urazów i problemów zdrowotnych. Dodatkowo sprzyja tak zwanemu „aktywnemu siedzeniu”, które pomaga wzmocnić mięśnie. „Krzesło składa się z dwóch nóg szkieletowych wykonanych z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym i odpowiednich połączeń”, dodaje Hoffmann. „Na górze znajdują się powierzchnie do siedzenia oraz pas biodrowy. Dwa pozostałe punkty mocowania to pasy udowe i zaczepy mocujące egzoszkielet do obuwia roboczego”. Krzesło wyposażone jest w gumowe, antypoślizgowe stopki zapewniające stabilne oparcie. Produkt posiada bezstopniową regulację, dzięki czemu można go dopasować do potrzeb pracowników niezależnie od wzrostu i budowy ciała. Wyposażony jest również w opcjonalną uprząż piersiową, która poprawia rozkład masy i ergonomię.

Rozwój i finalizacja produktu

Obecnie oferowana wersja produktu Chairless Chair 2.0 jest właściwie jego trzecią generacją, dopracowaną we współpracy z producentami z branży motoryzacyjnej. Pozwoliło to na zmniejszenie jego masy o ponad 25 %, rozszerzenie regulacji wysokości z 1,5 do 2 metrów i odchudzenie całej konstrukcji. Produkt został zoptymalizowany pod kątem dopasowania. Nowsza wersja jest bezpieczniejsza i zapewnia większą swobodę ruchów. Pasy, kamizelka i podkładki do siedzenia zostały przeprojektowane i wykonane z nowych materiałów włókienniczych. Zmiany te zapewniają produktowi większy komfort użytkowania i trwałość. Dzięki staraniom zespołu udało się wypromować markę Chairless Chair, szczególnie wśród niemieckich producentów samochodów. W przyszłości naukowcy zajmą się udoskonalaniem produktu w kolejnych wersjach, jednocześnie poszukując nowych rynków zbytu. Produkt ten jest przydatny dla starszych pracowników, choć nie jest przeznaczony wyłącznie dla nich. Skorzystają na nim wszyscy pracownicy, którzy muszą stać przez cały dzień – ograniczy negatywny wpływ na zdrowia i spadek wydajności wynikające z takiego trybu pracy.

Słowa kluczowe

Chairless Chair, stanie, egzoszkielet, wsparcie, pracownicy fabryki, chodzenie, aktywne siedzenie, ból pleców

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania