European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Secure COnnected Trustable Things

Article Category

Article available in the following languages:

Nowe metody sprawią, że IoT w przemyśle europejskim stanie się bezpieczniejszy i będzie podlegać weryfikacji

Internet rzeczy ma złą opinię, ale nowe środki bezpieczeństwa zwiększają zaufanie użytkowników do różnych aplikacji.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Internet rzeczy (IoT) to nazwa, która sugeruje, że odnosi się do osobnej, dedykowanej sieci komputerowej. W rzeczywistości istnieje tylko jeden internet, a IoT to nazwa dość prostej formy komunikacji między korzystającymi z niego maszynami. Jednym z najważniejszych zastosowań IoT jest umożliwienie czujnikom (urządzeniom zbierającym informacje) komunikacji z siłownikami (ruchomymi lub zmiennymi częściami maszyn). To połączenie pozwala na stosowanie wielu ze współczesnych technologii. Przykładami mogą być bezkluczykowe systemy otwierania i uruchamiania pojazdu, zautomatyzowane systemy oświetlenia w inteligentnych budynkach oraz różne rodzaje inteligentnych systemów transportowych. Problem polega na tym, że większość aplikacji IoT jest nieodpowiednio zabezpieczona i nie budzi zaufania. Staje się to bardzo ważne na styku technologii bezprzewodowych i kwestii bezpieczeństwa lub prywatności. Rozwiązania stosowane w ramach IoT są praktycznie niezabezpieczone przed włamaniami, a po zhakowaniu jednego urządzenia można go użyć do włamania się do wszystkich innych w sieci. W w niektórych przypadkach może to mieć katastrofalne konsekwencje. Dlatego użytkownicy często są bardzo sceptycznie nastawieni do kwestii bezpieczeństwa systemów IoT. To powstrzymuje wprowadzanie nowych zastosowań i ogranicza wydajność przemysłową sieci.

Nowe typy oceny bezpieczeństwa

Ponieważ zaufanie użytkowników do systemów IoT jest niskie, w ramach finansowanego przez UE projektu SCOTT opracowano godne zaufania metody oceny bezpieczeństwa i prywatności usług IoT. Nowe metody priorytetyzują zastosowania IoT w warunkach przemysłowych i dziedzinach krytycznych dla bezpieczeństwa. Członkowie zespołu opracowali także inne technologie bezprzewodowe. Technologie SCOTT zwiększają naszą wiedzę w kwestii zabezpieczeń, koncentrując się na wyeliminowaniu ciągle jeszcze istniejących w nich luk. „Projekt SCOTT zajmuje się nie tyle »rzeczami połączonymi« co »zaufanymi rzeczami połączonymi«”, wyjaśnia koordynator projektu Michael Karner. „Oznacza to rzeczy połączone ze sobą niezawodnymi technologiami bezprzewodowymi, opracowanymi z myślą o poszanowaniu zasad prywatności użytkownika”. Nowe rozwiązania zapewniają podstawowe bezpieczeństwo, do którego można mieć zaufanie, jednocześnie zapewniając niezawodną interoperacyjność. Innowacje powstawały głównie z myślą o przemyśle europejskim, lecz można je stosować także prywatnie, do codziennych rozwiązań.

Różnorodne zastosowania i rozpoznawalność

System opracowany w ramach projektu został zademonstrowany w takich sektorach, jak aeronautyka, inteligentna infrastruktura, a także zdrowie publiczne czy kolejnictwo. Zastosowania obejmują monitorowanie jakości powietrza w pomieszczeniach, czujniki pojazdów połączonych z inteligentną infrastrukturą drogową oraz funkcje wspomagania życia i opieki społecznej. „To ostatnie zastosowanie pozwala osobom starszym dłużej pozostawać we własnych domach, ponieważ w razie wypadku, upadku lub nagłej choroby otrzymają natychmiastową pomoc”, dodaje Karner. Innym przykładem zastosowania opracowanej podczas projektu technologii jest bezpieczny system zarządzania chmurą. Uwierzytelnia całą komunikację między usługą w chmurze a urządzeniami IoT. Projekt SCOTT został doceniony w za podnoszenie bezpieczeństwa oraz pomoc w przygotowaniu europejskiego przemysłu do powszechnego wprowadzenia IoT. Powstałe na jego bazie rozwiązania IoT będą bezpieczne i zgodne z europejskimi wartościami. Po pomyślnym potwierdzeniu działania systemu niektórzy partnerzy przemysłowi projektu już zapowiedzieli wprowadzenie na rynek nowych produktów w latach 2021 i 2022. Dwóch partnerów badawczych projektu SCOTT jest w trakcie zakładania nowych firm, które będą czerpać z osiągnięć projektu. Prace rozpoczęte w jego ramach będą kontynuowane w nowo powstałym projekcie InSecTT prowadzonym w ramach inicjatywy Electronic Components and Systems ECSEL. Projekt ten przyczyni się do dalszej poprawy wiarygodności IoT z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, co przyniesie korzyść przemysłowi i obywatelom Europy.

Słowa kluczowe

SCOTT, IoT, bezpieczeństwo, technologie bezprzewodowe, prywatność, internet rzeczy, ECSEL, InSecTT

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania