Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Fundamentals and Applications of Inorganic Oxygen Evolution Catalysts

Article Category

Article available in the following languages:

Obiecujący nowy katalizator przybliża nas do ekologicznej produkcji wodoru

Paliwo wodorowe wytwarzane za pomocą energii słonecznej zostało już okrzyknięte przez niektórych czystym rozwiązaniem energetycznym jutra. Odkrycie wysokowydajnego katalizatora do produkcji wodoru może przyspieszyć wejście tej technologii na rynek.

Energia icon Energia

Wodór ma szansę rozwiązać problem przyszłego zapotrzebowania energetycznego. Potencjalnie może znaleźć zastosowanie w napędach pojazdów, w tym samochodów, łodzi i pociągów, w zasilaniu gospodarstw domowych i procesów przemysłowych. Wodór wytwarzany z odnawialnych źródeł energii jest czystym paliwem – podczas przemiany w ogniwie paliwowym powstaje tylko woda. Paliwo wodorowe może służyć do magazynowania energii słonecznej w wyniku rozszczepienia wody na wodór i tlen w procesie elektrolizy. Kluczowa w tym procesie reakcja wydzielania tlenu (OER) wymaga zastosowania katalizatorów. Zatem umożliwienie produkcji wodoru dzięki energii słonecznej na dużą skalę będzie wymagało opracowania wydajnych i odpornych na zużycie katalizatorów z niedrogich materiałów.

Dziesięciokrotny wzrost wydajności

Projekt FANOEC (Fundamentals and Applications of Inorganic Oxygen Evolution Catalysts), wspierany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN), otwiera w tej dziedzinie nowe perspektywy poprzez wskazanie katalizatora, który spełnia wszystkie te warunki. „Odkryliśmy dwufunkcyjny katalizator żelazowo-niklowy, który jest około dziesięciokrotnie bardziej wydajny od wzorcowego”, wyjaśnia Xile Hu, profesor chemii na Politechnice Federalnej w Lozannie i główny badacz projektu FANOEC. Przygotowanie nowo odkrytego katalizatora jest łatwe, a sam produkt wykazuje znaczną stabilność. Dwufunkcyjny mechanizm, który obejmuje dwa współpracujące ze sobą miejsca aktywne, zwiększa aktywność katalizatora, poprawiając w ten sposób jego ogólną wydajność.

Głębokie rozumienie

Chociaż od dawna wiadomo, że tlenki metali stanowią potencjalne katalizatory reakcji OER, szczegóły tego procesu były poznane w zaledwie niewielkim stopniu. Zespół naukowców projektu FANOEC zdołał zrozumieć procesy reakcji OER na tlenkach metali na poziomie molekularnym i w oparciu o tę wiedzę opracować lepsze katalizatory: „W efekcie powstały jedne z najlepszych katalizatorów, które można zastosować w przyszłości w różnych urządzeniach”, zauważa Hu. Aby to osiągnąć, zespół opracował kilka nowych narzędzi, które zwiększają naszą wiedzę na temat molekularnego funkcjonowania katalizatorów OER. Na podstawie wniosków z badań opracowano nowe metody syntezy i opisano kluczowe zasady projektowania wydajnych katalizatorów OER.

W stronę urządzeń nowej generacji

Uzyskane wyniki otwierają drogę do konstruowania lepszych elektrolizerów i ostatecznie do dostosowania ich do produkcji na dużą skalę. Hu zwraca uwagę, że urządzenia do rozszczepiania wody są obecnie nadal zbyt kosztowne i trudne do zastosowania w większej skali. Projekt w istotny sposób przyczynił się do pokonania tych przeszkód. „Stanowi dla nas źródło wiedzy, a nawet pozwala wskazać potencjalny katalizator do zastosowania w elektrolizerach nowej generacji”. Obecnie Hu wraz ze współpracownikami poszukuje nowych sposobów integracji katalizatorów z elektrolizerami i opracowania bardziej wydajnych urządzeń. Jednak zanim świat ujrzy wreszcie zielone paliwa wodorowe, jest jeszcze wiele do zrobienia, mówi Hu: „Aby neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla produkcja wodoru na dużą skalę stała się możliwa, potrzebna jest dodatkowa optymalizacja systemu i badania, a także współpraca między uczelniami i przemysłem”.

Słowa kluczowe

FANOEC, paliwo wodorowe, reakcja wydzielania tlenu, OER, katalizator, tlenek metalu, energia słoneczna, elektrolizer

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania