CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Opracowywanie pierwszego na świecie komercyjnego samolotu na ciekły wodór

Zbiornik do przechowywania ciekłego wodoru (LH2), opracowany w ramach projektu finansowanego ze środków UE, przeszedł kluczowe testy wibracji i szczelności, co jest ważnym krokiem na drodze do wykonania bezemisyjnego lotu komercyjnego.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Dzięki niemieckiej firmie H2FLY zajmującej się napędem wodorowym i jej europejskim partnerom bezemisyjne loty komercyjne już wkrótce mogą stać się rzeczywistością. Opracowany zbiornik LH2 przeszedł testy wibracji i szczelności przeprowadzone przez francuską firmę Air Liquide, dostawcę gazu przemysłowego i usług, dlatego podjęto działania, by zintegrować zbiornik magazynowy z demonstracyjnym statkiem powietrznym HY4 firmy H2FLY. Proces integracji rozpoczął się po pomyślnym przeprowadzeniu testów na zbiorniku LH2 we wrześniu 2022 roku. Jest to duże osiągnięcie finansowanego ze środków UE projektu HEAVEN, którego H2FLY jest koordynatorem, a Air Liquide partnerem. Głównym celem projektu HEAVEN jest zaprojektowanie, opracowanie i zintegrowanie pierwszego na świecie układu napędowego samolotu opartego na systemie ogniw paliwowych o dużej gęstości mocy i kriogenicznej technologii przechowywania LH2 z istniejącym samolotem dwu- i czteromiejscowym, aby przetestować jego działanie podczas lotu.

Zwiększanie zasięgu samolotów

„Pozytywny wynik testów wibracji i szczelności LH2 oznacza duży krok naprzód w kierunku zrealizowania lotu bezemisyjnego o zwiększonym zasięgu – udało nam się rozpocząć proces integracji mechanicznej, co przybliża nas do kolejnego emocjonującego etapu, czyli testów w locie”, mówi prof. dr Josef Kallo, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy H2FLY, cytowany w komunikacie prasowym opublikowanym w serwisie „Hydrogen Central”. „Przez ostatnie 10 lat w H2FLY skupialiśmy się na rozwijaniu i dostarczaniu nowych technologii, a teraz wyczekujemy zakończenia procesu integracji, po którym rozpoczniemy testy naziemne w ramach przygotowań do stworzenia pierwszego na świecie komercyjnego samolotu wodorowo-elektrycznego”. Firma H2FLY jest odpowiedzialna za opracowanie systemu ogniw paliwowych w samolocie HY4, platformy integracyjnej, ogólnej architektury systemu oraz monitorowanie ogniw paliwowych i systemu magazynowania wodoru. Firma Air Liquide jest natomiast odpowiedzialna za zaprojektowanie i dostarczenie zbiornika kriogenicznego. Innymi partnerami projektu HEAVEN są firmy Pipistrel Vertical Solutions ze Słowenii, która zapewni wsparcie dla integracji i demonstracji zbiornika, oraz DLR z Niemiec, która pomoże w obsłudze i testowaniu ogniwa paliwowego dużej mocy i architektury systemu. W systemie ogniw paliwowych opracowanym przez DLR wykorzystywane są ogniwa paliwowe stworzone przez firmę ElringKlinger z Niemiec, która jest partnerem projektu. Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie prasowym, integracja zbiornika magazynowego LH2 i ogniw paliwowych ma zostać zakończona w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Następnie samolot przejdzie rygorystyczne testy naziemne na początku 2023 roku. Zespół projektu przewiduje, że HY4 będzie „pierwszym na świecie samolotem pasażerskim napędzanym ciekłym wodorem”. Celem projektu HEAVEN (High powEr density FC System for Aerial Passenger VEhicle fuelled by liquid HydrogeN) jest wykazanie, w jaki sposób technologia napędowa oparta na kriogenicznym paliwie wodorowym może wspomóc regionalny rynek statków powietrznych w osiąganiu celów środowiskowych określonych w dokumencie Trasa 2050 – Europejska wizja lotnictwa. Realizacja projektu zakończy się we wrześniu 2023 roku. Więcej informacji: strona projektu HEAVEN

Słowa kluczowe

HEAVEN, statek powietrzny, ciekły wodór, LH2, zbiornik LH2, zbiornik magazynowy, ogniwo paliwowe

Powiązane artykuły