Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

EUropean LOw Speed Aircraft Model at high Reynolds II

Article Category

Article available in the following languages:

W kierunku samolotów z bardziej efektywnym przepływem laminarnym

Unijny projekt przyczynia się do poprawy osiągów aerodynamicznych i efektywności samolotów nowej generacji.

Wspólne przedsięwzięcie „Czyste niebo 2” (CSJU) wyznaczyło ambitne cele w dziedzinie lotnictwa, w tym między innymi w zakresie ograniczenia o 20–30 % zużycia paliwa lotniczego i związanej z tym emisji CO2. Jednym z trzech instrumentów, które CSJU wykorzystuje do osiągnięcia tych celów, jest samolot koncepcyjny. Chodzi tu o studia projektowe, które pozwalają połączyć technologie w realną konfigurację obejmującą odrzutowce biznesowe, samoloty komercyjne i wiropłaty – najważniejsze kategorie samolotów przyszłości. W tym kontekście, przyczyniając się do realizacji założeń CSJU, finansowany przez UE projekt EULOSAM II miał na celu wsparcie rozwoju i oceny samolotów z naturalnym przepływem laminarnym (ang. natural laminar flow, NLF). „W szczególności zespół koncentrował się na modernizacji konstrukcji i dokończeniu budowy modelu aerodynamicznego – prace rozpoczęto w ramach finansowanego przez UE projektu EULOSAM – który umożliwia analizę osiągów aerodynamicznych innowacyjnych powierzchni sterujących i urządzeń hipernośnych o laminarnej konfiguracji skrzydła”, wyjaśnia Luca Flamini, koordynator projektu. Zespół nadzorował opracowywanie inteligentnego zintegrowanego skrzydła NLF. „Wykorzystanie przepływu laminarnego jest jedną z najważniejszych ścieżek technologicznych prowadzących do stworzenia skrzydła o bardzo wysokich osiągach”, mówi Flamini. Wynika to z faktu, że pozwala on na znaczne zmniejszenie oporu i poprawę sprawności aerodynamicznej samolotu. „Obecnie uważa się, że skrzydło NLF może zmniejszyć opór powietrza podczas lotu o 6–7 % w porównaniu do najnowocześniejszego skrzydła turbulentnego”, dodaje Flamini.

Tworzenie samolotu NLF

Zespół dokończył prace nad kompletnym modelem, który zostanie zainstalowany i przetestowany w tunelu aerodynamicznym o niskiej prędkości i wysokich wartościach liczby Reynoldsa (jest to planowane już po zakończeniu projektu). Testy te mają odbyć się w 2022 roku w tunelu aerodynamicznym F1 ONERA. Po testach zostaną przeprowadzone analizy i obliczenia numeryczne. Omawiając znaczenie prac prowadzonych w ramach projektu, Flamini podkreśla: „Członkowie konsorcjum EULOSAM II są dumni, że udało im się wnieść skromny wkład w realizację koncepcji zastosowania technologii naturalnego przepływu laminarnego w samolotach następnej generacji. Narzędzia opracowane w ramach projektu można z łatwością dostosować do innych kategorii samolotów, w tym konstrukcji o zastosowaniu ogólnym i samolotów komercyjnych”. Dodatkowo opracowane w projekcie nowe techniki, które przyspieszają badania w tunelu aerodynamicznym w celu poprawnego przewidywania osiągów urządzeń hipernośnych samolotów NLF, pozwolą na projektowanie i testowanie udoskonalonych samolotów z przepływem laminarnym. „Prace te wniosą wkład w realizację założeń ACARE, które mają podstawowe znaczenie dla wszystkich projektów programu Horyzont 2020”, mówi Flamini. Przyczynią się także do poprawy osiągów aerodynamicznych i efektywności samolotów, co z kolei będzie miało pozytywny wpływ na środowisko i pomoże zwiększyć konkurencyjność samolotów nowej generacji. W dalszej perspektywie partnerzy projektu planują promowanie swoich odkryć i wiedzy wśród obecnych i potencjalnych klientów, aby stworzyć nowe możliwości biznesowe. „Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniami zdobytymi podczas projektowania systemów mechanicznych, produkcji złożonych modeli do testów aerodynamicznych, opracowywania odpowiedniego oprzyrządowania mającego na celu przyspieszenie badań w tunelu aerodynamicznym oraz projektowania kompletnego systemu napędzającego trymera HTP, w tym programu sterującego powiązanego i kompatybilnego z interfejsami do badań w tunelach aerodynamicznych”, dodaje na koniec Flamini.

Słowa kluczowe

EULOSAM II, samolot, tunel aerodynamiczny, naturalny przepływ laminarny (NLF), wspólne przedsięwzięcie „Czyste niebo 2” (CSJU), model, wysoka liczba Reynoldsa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania