Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

Piorunochron w formie superlasera zamontowany w Alpach Szwajcarskich

Jedyny taki na świecie laser terawatowy zamontowany na górze Säntis w Alpach Szwajcarskich wykaże, w jaki sposób lasery potrafią kontrolować błyskawice i bezpiecznie je przekierowywać.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Energia icon Energia
Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

Blisko 270 lat po tym, jak Benjamin Franklin wynalazł piorunochron, ochrona przed piorunami wciąż bazuje na tej samej koncepcji. Mimo że piorunochrony mają niewątpliwe zalety, korzystanie z nich wiąże się również z pewnymi problemami. Zamontowanie trwałego piorunochronu nie zawsze jest możliwe. Co więcej, piorunochrony chronią wyłącznie przed bezpośrednimi skutkami działania błyskawic. Przyciągając uderzenia piorunów i przewodząc ich ładunek elektryczny aż do ziemi, piorunochrony mogą wręcz powodować dodatkowe, poważniejsze skutki uboczne, takie jak interferencja elektromagnetyczna oraz skoki napięcia w urządzeniach. Całe dekady temu uznano, że rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się lasery. Wykorzystując odpowiednie wyniki badań naukowych, badacze pracujący w ramach finansowanego ze środków UE projektu LLR opracowali nową technikę ochrony przed piorunami opartą na ważącym pięć ton i długim na dziewięć metrów superlaserze. „Laserowy piorunochron jest obecnie jednym z najpotężniejszych laserów w swojej klasie”, opowiada inżynier specjalizujący się w technice laserowej Clemens Herkommer z firmy TRUMPF Scientific Lasers, będącej partnerem projektu LLR, w artykule opublikowanym w „Photonics Media”. Herkommer spędził ostatnie cztery lata, opracowując unikatowy laserowy system. Obecnie zespół projektu zamontował ten kilohercowy, terawatowy system laserowy na szczycie góry Säntis, kierując się ambitnym celem: badacze chcieli wykazać, że lasery mogą kontrolować i bezpiecznie przekierowywać uderzenia pioruna. Terawatowy system laserowy o wysokiej częstotliwości ma za zadanie stymulację w górę rozbłysków błyskawic z mierzącej 123 metry wieży telekomunikacyjnej na górze Säntis. Zainicjuje to i pokieruje w dół uderzenia piorunów z chmur burzowych, tak by pioruny uderzyły tam, gdzie nie spowodują żadnych szkód. Piorun ma ogromną niszczącą moc. Może powodować przerwy w dostawie prądu i pożary lasów, niszczyć systemy elektroniczne i infrastrukturę, a nawet skutkować urazami i śmiercią ludzi i zwierząt. Szkody wywoływane przez pioruny szacuje się na miliardy euro rocznie, a ze względu na zmianę klimatu i wynikające z nich zwiększenie liczby i intensywności burz takie szkody mogą być w przyszłości jeszcze bardziej dotkliwe. Przekierowywanie piorunów z wykorzystaniem laserów pomoże więc chronić narażone miejsca, takie jak lotniska, lasy, wieżowce oraz elektrownie chemiczne i jądrowe.

Zasada działania lasera

System laserowy testuje się na górze Säntis w następujący sposób. Co sekundę laser wystrzeli 1 000 ultrakrótkich impulsów laserowych do atmosfery. W ten sposób „superlaser” wytworzy długi, zjonizowany kanał skierowany w stronę chmur, zwany włóknem laserowym. Takie włókno laserowe będzie działać jako preferencyjna ścieżka dla piorunu, przekierowująca go z dala od narażonych miejsc. „Wystrzeliwując w chmury tysiąc impulsów laserowych na sekundę, możemy bezpiecznie rozładować ładunek pioruna i sprawić, że świat stanie się nieco bezpieczniejszym miejscem”, zauważa Herkommer. Góra Säntis to jedno z miejsc w Europie, które najczęściej przyciąga pioruny. Uderza w nią blisko 100 piorunów rocznie, głównie w sezonie burzowym w okresie od maja do sierpnia. Przez kilka najbliższych tygodni zespół projektu LLR (Laser Lightning Rod) będzie testować skuteczność lasera na górze. Wstępne wyniki testów poznamy pod koniec lata. Więcej informacji: strona projektu LLR

Słowa kluczowe

LLR, piorun, laser, piorunochron, Säntis, superlaser

Powiązane artykuły