European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Fostering sustainable legume-based farming systems and agri-feed and food chains in the EU

Article Category

Article available in the following languages:

Preteky strukovín: ako môžu poľnohospodári uspokojiť rastúcu chuť spotrebiteľov na strukoviny

Chuť spotrebiteľov na strukoviny otvára poľnohospodárom v EÚ nové vyhliadky. V rámci projektu financovaného EÚ sa zozbierali praktické informácie a know-how, ktoré pestovateľom pomôžu preskúmať potenciál tohto trendu.

Food and Natural Resources icon Food and Natural Resources

Zelená šošovica z Le Puy, grécky žltý hrach zo Santorini – strukoviny sú v Európe trendom, a to z dobrého dôvodu. Obavy týkajúce sa zdravia, zmena klímy, ochrana prírodných zdrojov a dobré životné podmienky zvierat sú príčinou dopytu po rastlinných bielkovinách ako alternatíve k mäsu. Semenné strukoviny, ktoré zahŕňajú sóju a ďalšie strukoviny, ako je hrach, bôb, šošovica a cícer, sú kľúčovým zdrojom rastlinných bielkovín na ľudskú spotrebu. V EÚ je však veľkosť tohto trhu v porovnaní s inými regiónmi stále malá. Projekt LEGVALUE (Fostering sustainable legume-based farming systems and agri-feed and food chains in the EU) financovaný EÚ pomáha poľnohospodárom plne využiť tento trend zhromažďovaním informácií potrebných na to, aby sa tieto nové príležitosti využili, a poskytnutím možnosti pre poľnohospodárov prijímať podložené rozhodnutia o tom, či a ako zaviesť strukoviny vo svojich poľnohospodárskych podnikoch. „Vymieňame si znalosti a know-how, aby sme podporili rozvoj produkcie a používania strukovín v Európe,“ vysvetľuje Frédéric Muel, manažér výskumu na poľnohospodárskom inštitúte Terres Inovia, ktorý projekt koordinoval. „Naším hlavným cieľom je pomôcť poľnohospodárom, aby boli strukoviny v ich pestovateľskom systéme ziskové.“

Miestne chute

Pri projekte sa zhromaždila široká škála zainteresovaných strán s cieľom dať dohromady 360-stupňový pohľad pokrývajúci všetky aspekty, ktoré sú pre poľnohospodárov dôležité. Zahŕňa to poznatky o tom, kde je najlepšie pestovať strukoviny, aké environmentálne vplyvy treba riešiť, aké požiadavky na kvalitu existujú, ako aj informácie o hodnotových reťazcoch, mechanizmoch stanovovania cien a vývoji na trhu. Je potrebné zvážiť tri rôzne úrovne: ako zaviesť strukoviny do pestovateľského systému, ako zorganizovať hodnotový reťazec a ako umiestniť novú ponuku na trh. „V súčasnosti je dobrým hnacím motorom to, že spotrebitelia požadujú viac miestnych potravín. To nám môže pomôcť zorganizovať hodnotový reťazec na miestnej úrovni, ktorý je pre poľnohospodárov výnosnejší,“ uvádza Muel. Trhové ceny semenných strukovín sa často spájajú s trhom s krmivami, na ktorých sú ziskové marže nižšie. Jedným konkrétnym odporúčaním pre poľnohospodárov v tomto bode je zmluvne dohodnúť cenu pred sejbou: „Musíme sa zamerať na spravodlivé rozdelenie pridanej hodnoty v rámci hodnotového reťazca.“

Podpora rozhodovania

Jedným z kľúčových výstupov LEGVALUE je prototyp systému na podporu rozhodovania, ktorý bude spustený budúci rok vo Francúzsku. Poľnohospodári budú môcť získať prispôsobené odporúčania týkajúce sa optimálnych druhov strukovín pre ich poľnohospodárske systémy po zadaní informácií o svojom miestnom geografickom kontexte. Systém, ktorý bude sprístupnený prostredníctvom webového sídla LEGVALUE, bude priebežne aktualizovaný o ďalšie údaje s cieľom rozšíriť ho do ďalších európskych krajín. Najnáročnejším aspektom projektu bol vývoj komplexnej databázy kvantifikujúcej prínosy dosiahnuteľné na úrovni poľnohospodárskych podnikov pre rôzne druhy strukovín. „Napríklad stále porovnávame hodnotu rôznych plodín na úrovni poľnohospodárskeho podniku len na základe marže. Strukoviny však takisto môžu pomôcť zvýšiť úrodu nasledujúcej plodiny,“ hovorí Muel. Pre nedostatok dostupných výskumov a údajov táto analýza stále prebieha. Tím v súčasnosti spolupracuje s ďalšími partnermi na vytvorení európskej siete Legume Innovation Network, ktorá bude stavať na výsledkoch LEGVALUE a uľahčí výmenu poznatkov v tejto oblasti. Projekt takisto poskytuje politické odporúčania, ktoré majú prispieť k rozvoju udržateľnejších potravinových systémov v Európe.

Keywords

LEGVALUE, rastlinná bielkovina, strukoviny, šošovica, cícer, sója, poľnohospodári, podpora rozhodovania, hodnotový reťazec, trh, ziskový

Discover other articles in the same domain of application