European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The most accurate 3D sensor in the world

Article Category

Article available in the following languages:

Roboty autonomiczne przejrzą na oczy dzięki nowej zminiaturyzowanej technologii

Czujniki 3D działające w czasie rzeczywistym są rozwiązaniem, które pozwoli autonomicznym systemom wchodzić w interakcje z otoczeniem i wykonywać złożone zadania, takie jak kontrola przy pomocy gestów, monitorowanie parametrów życiowych i rozpoznawanie twarzy.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Koboty, czyli współpracujące roboty, a także autonomiczne pojazdy, latające taksówki i rzeczywistość rozszerzona (AR) to zwiastuny ekscytującej przyszłości, która – jak obiecują nam futurolodzy – jest tuż za rogiem. Nikt nie mówi jednak głośno tego, że bez dokładnych czujników 3D, ta zaawansowana technologicznie przyszłość będzie tylko i wyłącznie mrzonką rodem z literatury fantastyczno-naukowej. „Największym wyzwaniem dla przyszłości automatyzacji jest rozwój technologii czujników, które pozwolą na gromadzenie w czasie rzeczywistym informacji dotyczących trójwymiarowego otoczenia”, twierdzi Jouni Halme, współzałożyciel firmy Ladimo Smarter Vision. „Te informacje są punktem wyjścia dla wielu rozwiązań, które zmienią naszą przyszłość – maszyn, robotów, pojazdów autonomicznych, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, a także rozpoznawania twarzy”. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Unii Europejskiej firma Ladimo opracowuje rozwiązanie Smarter Vision Micro (The most accurate 3D sensor in the world) – zminiaturyzowany system optyczny 3D działający w czasie rzeczywistym, który umożliwi bezpieczną interakcję technologii z otoczeniem.

Bardziej kompaktowy czujnik

Rozwiązanie Smarter Vision Micro to w zasadzie zminiaturyzowana wersja istniejącego czujnika 3D działającego w czasie rzeczywistym, opracowanego przez firmę Ladimo. „Bardziej kompaktowy czujnik umożliwi realizację zaawansowanych funkcji, takich jak kontrola przy pomocy gestów, monitorowanie parametrów życiowych, pomiary tętna, rozpoznawanie twarzy czy rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Każda z tych funkcji jest nieodzowna dla wprowadzenia automatyzacji w sektorach elektroniki użytkowej, motoryzacji i robotyki”, wyjaśnia Halme. Pomimo że prace ciągle trwają, zespołowi już teraz udało się uzyskać szereg ważnych rezultatów. Na przykład kluczowe elementy technologii Smarter Vision Micro, w tym laser, kamera, układ optyczny i dyfrakcyjny element optyczny, zostały już wybrane i przechodzą obecnie wstępne testy. Jak twierdzi Halme, ze względu na fakt, że w badaniach uczestniczą potencjalni partnerzy, naukowcy mogą lepiej poznać wymagania poszczególnych branż i sektorów. „Jednym z najważniejszych wniosków, jakie udało nam się wyciągnąć do tej pory, jest to, że nasz algorytm może działać w czasie rzeczywistym na platformach mobilnych”, dodaje badacz. „To odkrycie otworzyło drzwi do komercjalizacji nie tylko rozwiązania Smarter Vision Micro jako całości, ale także niektórych jego elementów składowych”.

Planowane projekty pilotażowe i patenty

Choć prace nad rozwojem rozwiązania wciąż trwają, firma Ladimo obecnie skupia się na finalizacji platformy czujników 3D. Jednym z największych wyzwań pozostaje dostęp do niezbędnych urządzeń i podzespołów. „Pandemia COVID-19 spowodowała utrudnienia w globalnych łańcuchach dostaw – czas dostawy niektórych kluczowych podzespołów uległ wydłużeniu do ponad 4 miesięcy”, zauważa Halme. Po pozyskaniu tych elementów i ich włączeniu do rozwiązania firma planuje rozpoczęcie pilotażowych wdrożeń czujnika 3D we współpracy ze swoimi strategicznymi partnerami. W międzyczasie firma Ladimo uzyskała ochronę patentową swojego rozwiązania w Finlandii. Kolejnym krokiem ma być zdobycie patentów na rynkach globalnych – w Europie, w Chinach, Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych. Zakończenie projektu planowane jest na wrzesień 2022 roku.

Słowa kluczowe

Smarter Vision Micro, automatyka, technologia czujników, 3D, roboty autonomiczne, systemy autonomiczne, autonomiczne samochody, latające taksówki, rzeczywistość rozszerzona

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania