Skip to main content
European Commission logo print header

Opinion Dynamics and Cultural Conflict in European Spaces

Article Category

Article available in the following languages:

Narzędzia analityczne ery mediów społecznościowych

Powstały nowe narzędzia analityczne i modele pozwalające na gromadzenie i interpretację danych na temat dyskursu w mediach cyfrowych. Ich zastosowanie może rzucić nowe światło na proces powstawania opinii na temat spornych kwestii oraz ich rozpowszechnianie.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Media cyfrowe, w szczególności zaś media społecznościowe, zmieniły sposób, jaki się komunikujemy. Ludzie reagują w czasie rzeczywistym, zostawiając komentarze pod artykułami lub tweetami, a kontrowersje wybuchające okazjonalnie w mediach społecznościowych są często nagłaśniane przez tradycyjne media. Lepsze zrozumienie tej zmieniającej się kultury medialnej oraz informacji rozpowszechnianych w tych mediach może pozwolić na wyjaśnienie zjawisk takich jak polaryzacja polityczna i ekstremizm w internecie. Dzięki temu możemy także skuteczniej szukać rozwiązań innych współczesnych problemów. „Samo dokładne czytanie publikowanych informacji nie pozwoli nam poradzić sobie z ich ogromem”, wyjaśnia koordynator projektu ODYCCEUS Eckehard Olbrich, badacz niemieckiego Instytutu Matematyki i Nauk Ścisłych im. Maxa Plancka. „Aby faktycznie zrozumieć, jak w rzeczywistości przebiega dyskurs publiczny, konieczne jest zastosowanie narzędzi”.

Analiza dyskursu publicznego

Z tego założenia wyszedł zespół projektu ODYCCEUS. Badacze zaczęli od opracowania nowych algorytmów przetwarzania danych, wykorzystywanych przede wszystkim do automatycznej analizy treści. Powstały także modele pozwalające na wizualizację złożoności ewoluujących konfliktów społecznych i dyskursu. „Inspirowała nas między innymi chęć lepszego zrozumienia ruchów populistycznych, takich jak Pegida w moim rodzinnym Dreźnie”, twierdzi Olbrich. „Odniosłem wrażenie, że nie da się ich zrozumieć w pełni na podstawie tradycyjnych paradygmatów politycznych – to nie są po prostu prawicowi ekstremiści”. Opracowane w ramach projektu narzędzia obejmują między innymi modelowanie tematów, które pozwalają badaczom na wykrywanie kluczowych zagadnień i problemów, o których rozmawiają ludzie. Inne narzędzie służące do ekstrakcji ram semantycznych, pomaga badaczom zidentyfikować argumenty przyczynowe i słowa wykorzystywane w konfliktogennych dyskusjach dotyczących tematów takich jak zmiana klimatu. Naukowcy wykorzystali następnie opracowane przez siebie metody i narzędzia w kilku studiach przypadków, wśród których znalazły się między innymi zjawiska takie jak popularyzacja retoryki rasistowskiej we Francji na przełomie XIX i XX wieku, a w szczególności rozwój dyskursu antyżydowskiego. Modelowanie tematyczne i osadzanie słów posłużyły do przyjrzenia się różnym rodzajom i wątkom antysemityzmu. Zakres monitorowanych treści obejmował zarówno dyskurs religijny, rasistowskie wypowiedzi, jak i wybrane teorie ekonomiczne. Inne tematy, którymi zajęli się naukowcy, obejmują współczesną debatę na temat zmiany klimatu. Dane zostały pozyskane z platform takich jak Twitter, a także z artykułów, komentarzy oraz debat parlamentarnych. „Niektórzy twierdzą, że polaryzacja jest wynikiem powstawania baniek informacyjnych w mediach społecznościowych. Nasze wyniki nie potwierdzają tej hipotezy”, dodaje Olbrich. „Ludzie mają naturalną tendencję do zbliżania się do ludzi o podobnych poglądach, ale użytkownicy mediów społecznościowych często mają kontakt z ludźmi reprezentującymi odmienne poglądy. Badania przeprowadzone przez Chrisa Baila sugerują, że polaryzacja opiera się w większej mierze na tym, w jaki sposób budujemy nasze tożsamości – chcemy przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu”.

Budowanie obserwatoriów opinii

Narzędzia opracowane w ramach projektu zostały udostępnione w ramach otwartoźródłowej i modułowej platformy nazwanej Penelope. Jej adresatami są cztery główne grupy użytkowników – naukowcy społeczni, badacze mediów, członkowie społeczności, którzy chcą śledzić wiadomości dotyczące w szczególności debat publicznych, a także programiści, którzy mogą tworzyć nowe narzędzia. „Obecnie platforma jest wykorzystywana głównie przez naukowców i ich współpracowników, a także jako pomoc naukowa”, wyjaśnia Olbrich. „Dzięki modułowości i prostocie użytkowania, zarówno programiści, jak i studenci mogą wykorzystywać jej elementy, by budować własne platformy”. W ramach projektu powstały również dwie innowacyjne aplikacje – Opinion Observatory oraz Opinion Facilitator, które pozwalają zainteresowanym jednostkom na monitorowanie i wizualizację dynamiki różnych sytuacji konfliktowych. „Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do powstania większej społeczności, która połączy wszystkie aspekty tego projektu”, mówi Olbrich. „Mam tu na myśli modelowanie, analizę danych oraz narzędzia programowe, a także ich wykorzystywanie w badaniach z zakresu nauk społecznych”.

Słowa kluczowe

ODYCCEUS, media społecznościowe, cyfrowe, media, polityka, polaryzacja, semantyka, antysemityzm

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania