Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Biodegradable fluorescent nanoprobes for early detection of (pre)malignant lesions of the gastrointestinal tract

Article Category

Article available in the following languages:

Nanosondy wspomagające szybkie wykrywanie raka przewodu pokarmowego

Przeżywalność w przypadku późno wykrytych raków przewodu pokarmowego, takich jak gruczolaki jelita grubego, jest niska. Europejscy badacze opracowali nowe sondy barwne, które mają pomóc w zwiększeniu czułości kolonoskopowych badań przesiewowych oraz poprawie wyników leczenia pacjentów.

Obserwacja endoskopowa w świetle białym to metoda najczęściej stosowana podczas wykrywania i usuwania zmian dysplastycznych w przewodzie pokarmowym. Jednak zmiany o największym znaczeniu klinicznym są trudne do rozpoznania, przez co istnieje wysokie ryzyko ich przeoczenia. W związku z tym istnieje potrzeba opracowania nowych metod umożliwiających wysokoczułe wykrywanie zmian przednowotworowych w przewodzie pokarmowym i szybkie stawianie dokładnej diagnozy dotyczącej progresji procesu nowotworowego.

Oparte na nanocząstkach barwniki do wysoce precyzyjnej endoskopii z barwieniem

W ramach projektu THERAPROBES powstała nowatorska, chromoendoskopowa technika poprawiająca wykrywalność zmian. „Naszym celem było opracowanie barwników, które uwidocznią makroskopowe cechy strukturalne zmian i pozwolą wyróżnić je na tle otaczających je zdrowych tkanek”, wyjaśnia koordynator projektu Alan Chan. Badania prowadzono przy wsparciu programu działań „Maria Skłodowska-Curie”. Polegały one na opracowaniu biodegradowalnych, fluorescencyjnych nanocząstek krzemionkowych, którym nadano nazwę Theraprobe. Sondy te otrzymano poprzez umieszczenie barwnika wykazującego fluorescencję w bliskiej podczerwieni w macierzy nanocząstki krzemionkowej o rozmiarze 100 nm. Sondy Theraprobe umożliwiły endoskopowe wykrywanie zmian dysplastycznych w modelu mysim, który ściśle odwzorowuje proces karcynogenezy zachodzący w przełyku. Ponadto po podaniu układowym w mysim modelu raka jelita grubego sondy Theraprobe pozwoliły na obrazowanie polipów i gruczolakoraków w jelicie z wysoką czułością, swoistością i precyzją. W przewodzie pokarmowym zwierząt wykrywano nawet gruczolaki o rozmiarze 0,5 mm2.

Postępy we wdrażaniu chromoendoskopii w praktyce klinicznej

„Największym osiągnięciem projektu było opracowanie przedklinicznie przetestowanej strategii poprawiania dokładności diagnostycznej endoskopii i wspomagania wczesnego wykrywania zmian przednowotworowych w przewodzie pokarmowym”, podkreśla Chan. Ze względu na swój rozmiar takie w pełni biodegradowalne fluorescencyjne sondy krzemionkowe mogą ulegać wynaczynieniu (tj. mogą wydostawać się z naczynia krwionośnego) i gromadzić się w guzie bez użycia aktywnych metod celowania. W związku z tym mogą być stosowane jako uniwersalne środki kontrastowe. Proponowana technika jest ponadto w pełni kompatybilna z istniejącymi praktykami klinicznymi i dostępnym sprzętem. Do dodatkowych zalet sond Theraprobe należą niski koszt oraz prostota i krótki czas podawania. Użycie konwencjonalnych barwników wiąże się z pracochłonną procedurą i długim badaniem, co uniemożliwia szerokie stosowanie chromoendoskopii. Sondy Theraprobe pozwolą zaradzić wysokiej liczbie niewykrywanych zmian i niskiej dokładności standardowej obserwacji endoskopowej w świetle białym. Usuną też wady chromoendoskopii.

Zalety sond i perspektywy na przyszłość

Wdrożenie sond Theraprobe bez wątpienia zwiększy wykrywalność zmian przednowotworowych, co będzie miało ogromne znaczenie dla monitorowania nowotworów jelita grubego, ich leczenia i zapobiegania im. Umożliwi to precyzyjną resekcję wybarwionych zmian i rezygnację z biopsji losowych, które są obecnie standardową praktyką. Wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych metodą endoskopową pozwoli też uniknąć agresywnych interwencji, takich jak kolektomia, stosowanych w związku z obecnością dysplazji u pacjentów wysokiego ryzyka. Co ważne, udoskonalone badania endoskopowe z użyciem sond Theraprobe pomogą w diagnozowaniu wczesnych zmian, które nadają się do leczenia. Chan uważa, że konieczne jest zgromadzenie dodatkowych środków finansowych, dzięki którym będzie można przeprowadzić walidację kliniczną nanosond i zwiększyć ich użyteczność. Przełoży się to na możliwość stosowania kontrolowanej metodami obrazowymi terapii fotodynamicznej w leczeniu pierwszego rzutu lub leczeniu po resekcji guza, co zmniejszy ryzyko nawrotu choroby.

Słowa kluczowe

THERAPROBES, endoskopia, przewód pokarmowy, chromoendoskopia, nanosondy, fluorescencyjne nanocząstki krzemionkowe, gruczolaki jelita grubego

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania