Skip to main content
European Commission logo print header

Participatory science toolkit against pollution

Article Category

Article available in the following languages:

Model bootcampu pro urychlení komunitní vědy

Inovativní program odborné přípravy a mentoringu umožnil šestnácti občanským vědeckým iniciativám v celé Evropě získat ponaučení pro organizátory o tom, jak tyto typy projektů podpořit.

Society icon Society

Občanská věda existuje už velmi dlouho. „Mnoho lidí z minulých staletí, které bychom dnes nazvali vědci, nebylo formálně vyškoleno v oblastech svého výzkumu,“ vysvětluje koordinátorka projektu ACTION (Participatory science toolkit against pollution) Elena Simperlová z univerzity Kings College London ve Spojeném království. „Prostě je to zajímalo a byli zvědaví a měli prostředky, aby se sami učili a experimentovali.“ Klíčovou věcí, která se změnila, jak poznamenává Simperlová, je technologie. Digitální svět dramaticky zvýšil schopnost občanů přispívat k vědeckému úsilí například prostřednictvím zaznamenávání a nahrávání zjištění do chytrých telefonů. To by mohlo zahrnovat sledování kvality ovzduší nebo vyhledávání satelitních snímků specifických astronomických jevů. „Jako počítačová vědkyně jsem se vždy zajímala o to, jak lze technologii využít jak k oslovení lidí, tak ke zprostředkování vědy,“ vysvětluje Simperlová. „Začala jsem si však uvědomovat, že pro druh technologické podpory, kterou projekty občanské vědy potřebují, neexistuje univerzální řešení. Existuje celá škála potřeb.“

Urychlování občanské vědy

Tříletý projekt ACTION financovaný EU se snažil aplikovat koncepci bootcampu – intenzivního šestiměsíčního programu interdisciplinární podpory oblíbeného u podnikatelských nebo technologických komunit – na občanské vědecké iniciativy. Bylo vybráno šestnáct iniciativ z celé Evropy, z nichž se každá zaměřila na určitý druh znečištění, včetně světelného znečištění, znečištění půdy a vody, hlukového znečištění a znečištění ovzduší. Aby bylo možné zapojit do programu širokou škálu zúčastněných stran, byly v rámci projektu ACTION zahájeny dvě vysoce konkurenční otevřené výzvy k předkládání iniciativ malého rozsahu, na jejichž základě byly vybraným iniciativám poskytnuty finanční prostředky Komise. Jádrem projektu byl program ACTION Accelerator vytvořený na míru partnery projektu s cílem poskytnout každé vybrané iniciativě finanční prostředky, odbornou přípravu, mentorství a přístup k digitálním nástrojům. „Zároveň jsme se od nich chtěli dozvědět, jak mohou digitální technologie tento typ práce nejlépe podpořit, zejména jak podpořit spolupráci a iniciativy kolektivní inteligence s dobrovolníky, vědci a místními komunitami,“ dodává Simperlová. Program Accelerator byl schopen pomoci projektům různými způsoby. Iniciativa Street Spectra se například snažila zmapovat a charakterizovat zdroje veřejného osvětlení po celém světě. Astrofyzici pak mohli tyto údaje využívat k tomu, aby se dozvěděli více o dopadu městského pouličního osvětlení na životní prostředí. Program ACTION Accelerator byl schopen řešit technické problémy, zdůraznit potřebu dosáhnout většího pokrytí údajů a zvýšit povědomí o potenciálních problémech týkajících se ochrany osobních údajů, jako je riziko, že dobrovolníci mohou při nahrávání údajů neúmyslně zasílat informace o své poloze nebo pohybu. „Jedná se jen o jeden příklad toho, jak jsme pracovali na pomoci iniciativám,“ vysvětluje Simperlová. „Různé iniciativy vyžadovaly různé typy zapojení.“ K dalším projektům podporovaným programem ACTION Accelerator patří italský experiment zaměřený na měření schopnosti stromů pohlcovat znečištění ovzduší, přičemž občané shromažďují údaje z inovativních senzorů umístěných v městských lesích. V Portugalsku bylo provedeno mapování používání pesticidů a hnojiv v domácím zemědělství a zahradnictví. V rámci všech šestnácti iniciativ se zapojilo přibližně 1 200 dobrovolníků z řad občanů, kteří zaslali téměř 245 000 fotografií a 7 600 zvukových souborů.

Využití síly lidí

Zjištění projektu jsou obsažena ve volně dostupném souboru nástrojů pro občanskou vědu, který má akademikům pomoci navrhnout a realizovat projekty občanské vědy, které co nejlépe využijí dostupné technologie. Simperlová by také uvítala více výzkumné práce zaměřené na využívání digitálních nástrojů k rozšiřování projektů občanské vědy a odborné přípravě většího počtu týmů občanské vědy. „Vím, že existují tisíce iniciativ, které by z toho mohly mít prospěch,“ uzavírá.

Keywords

ACTION, občané, bootcamp, znečištění, světlo, chytrý telefon, astrofyzici

Discover other articles in the same domain of application