European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Our Space our Future: making careers in the space industry an inspiring reality for all

Article Category

Article available in the following languages:

Przestrzeń kosmiczna dla wszystkich

Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt przybliża przestrzeń kosmiczną do szkół, aby pokazać uczniom, że kariera zawodowa związana z naukami o kosmosie jest możliwa i ekscytująca.

Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

Wiele dzieci dorastając, marzy o karierach związanych z przestrzenią kosmiczną, a w szczególności o zostaniu astronautą. Jednocześnie niewiele spośród nich zdaje sobie sprawę z tego, że świat kosmosu nie kończy się na lotach kosmicznych. Uświadomieniem im tego zajął się zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu Our Space Our Future, którego celem była zmiana nastawienia do kariery w naukach kosmicznych oraz zachęcenie zróżnicowanej młodzieży do wybierania w przyszłości miejsc pracy w sektorze kosmicznym w całej Europie i poza jej granicami. „Naszym celem było pokazanie młodzieży, że praca w sektorze kosmicznym jest osiągalnym celem dla młodych ludzi ze wszystkich środowisk oraz że oferuje wiele interesujących możliwości pracy, które niekoniecznie muszą być związane z byciem astronautą”, zauważa Wendy Sadler, koordynatorka projektu.

Zrównoważona edukacja i komunikacja

Projekt realizowany pod patronatem Uniwersytetu w Cardiff współpracował z pięcioma organizacjami specjalizującymi się w komunikacji ze szkołami działającymi w Danii, Anglii, Portugalii, Walii oraz we Włoszech. Każdy z partnerów realizujących projekt pracował z dziesięcioma szkołami w swoim kraju. Pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19 uczestnikom projektu udało się dotrzeć bezpośrednio do ponad 4 500 uczniów w ramach zróżnicowanych działań, których celem było przełamanie stereotypów dotyczących osób pracujących w sektorze kosmicznym oraz związanych z nim prac. W ramach projektu badacze realizowali także rygorystyczne badanie akademickie. „Chcieliśmy także pokazać, że praca w przemyśle kosmicznym polega często na rozwiązywaniu problemów dotyczących naszej planety, między innymi związanych z klimatem. Mieliśmy na celu obalenie stereotypu, że chodzi w niej tylko o badanie odległych planet i loty w kosmos”, wyjaśnia Sadler.

Walka z błędnymi wyobrażeniami – kariera w przemyśle kosmicznym

Poza bezpośrednimi działaniami realizowanymi w szkołach partnerskich biorących udział w projekcie, zespół opracował także kampanię realizowaną na szeroką skalę w mediach społecznościowych, opartą na wszystkich najważniejszych platformach, w ramach której badacze podjęli walkę z błędnymi wyobrażeniami na temat pracowników sektora kosmicznego. Jednym z najpopularniejszych narzędzi powstałych w ramach projektu był kreator kosmicznych awatarów, który oferował uczestnikom możliwość wyboru zróżnicowanych twarzy oraz zawodów. Z kolei jednym z najważniejszych osiągnięć projektu było zmniejszenie różnic między płciami. „Po projekcie nastąpił większy wzrost zainteresowania karierami w sektorze kosmicznym wśród dziewcząt niż wśród chłopców”, potwierdza Sadler. „Zaobserwowaliśmy też znaczący wzrost liczby wypowiedzi na temat tego, że praca w sektorze kosmicznym pomaga ludziom na Ziemi”. Te osiągnięcia stanowią niejako ukoronowanie prac, które objęły zaprojektowanie i opracowanie zestawu narzędzi obejmującego interesujące i interaktywne materiały projektowe dla nauczycieli i uczniów, dzięki którym mogą wspólnie „sięgać gwiazd”.

Otwieranie drzwi do karier w naukach o kosmosie

Wiele spośród krajów partnerskich zaangażowanych w projekt rozpoczęło już dzielenie się wnioskami wyciągniętymi w ramach prac z rządami oraz krajowymi agencjami kosmicznymi, aby umożliwić dostosowanie na ich podstawie programów nauczania w celu załatania luk i braków w umiejętnościach związanych z naukami ścisłymi. Kontakty, które udało się nawiązać partnerom projektu z lokalnymi przedstawicielami przemysłu oraz wzorami do naśladowania, przełożą się na przyszłe projekty edukacyjne realizowane w szkołach w każdym z pięciu krajów oraz poza ich granicami. Dzięki nim przyszłe pokolenia będą mogły podejść do karier zawodowych związanych z naukami ścisłymi z większym zaufaniem. „Nauczyciele twierdzili również, że będą w stanie wykorzystywać materiały i pomysły w przyszłych latach, aby doradzać uczniom w zakresie nowych i nietypowych możliwości zawodowych. Mamy nadzieję, że to właśnie stanie się prawdziwą spuścizną projektu”, podsumowuje Sadler.

Słowa kluczowe

Our Space Our Future, przemysł kosmiczny, nauka o kosmosie, kariery w sektorze kosmicznym, nauki ścisłe, STEM, komunikacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania