European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A game-changing booking website designed to help 1bn people with a disability enjoy accessible accommodation that can suit their specific needs and allow them to travel worry-free

Article Category

Article available in the following languages:

Podejście oparte na danych zmienia oblicze informacji dotyczących dostępu dla osób niepełnosprawnych

Udostępniane przez firmy informacje dotyczące dostępu dla osób niepełnosprawnych są często niedokładne i mylące. Poprzez dostarczenie firmom łatwych w użyciu szczegółowych danych pewien unijny projekt pomaga zmienić sposób informowania obywateli o takim dostępie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Choć sytuacja wciąż pozostawia wiele do życzenia, dostępność dla osób niepełnosprawnych miejsc takich jak środki transportu publicznego czy miejsc pracy lub wypoczynku znacznie się poprawiła w ostatnich dziesięcioleciach. Jest to korzystne zjawisko dla przeszło 20 % ludności Europy, która cierpi na jakąś formę niepełnosprawności. Znaczna większość tych niepełnosprawności nie jest widoczna na pierwszy rzut oka – na przykład wiele osób mających problemy z poruszaniem się nie korzysta z wózka inwalidzkiego. „Jednak jednym z obszarów, który nie uległ wystarczającej poprawie, jest informacja”, zauważa koordynator projektu Handiscover Sebastien Archambeaud, założyciel i dyrektor generalny szwedzkiej firmy Handiscover. „Firmy nierzadko inwestują milionowe kwoty w podjazdy i toalety dla niepełnosprawnych, ale nie wiedzą, jak należycie informować ludzi o takich ułatwieniach dostępu”.

Uwzględnianie potrzeb osób niepełnosprawnych

Archambeaud ma osobiste doświadczenia z tym związane. Ma syna poruszającego się na wózku inwalidzkim i musi stale pamiętać o jego potrzebach przy organizowaniu mu zajęć takich jak wycieczki. Archambeaud był zaskoczony tym, że wiele renomowanych biur podróży i sieci hotelowych przedstawia błędne informacje lub oferuje bardzo niewiele szczegółowych danych. „Jednen z błędów popełnianych przez firmy polega na utożsamianiu niepełnosprawności z korzystaniem z wózka inwalidzkiego”, mówi. „Zdarzają się też przypadki niewłaściwego zrozumienia potrzeb. W hotelu może na przykład znajdować się podjazd dla wózków inwalidzkich o zbyt stromym nachyleniu albo podjazd, na którego końcu znajdziemy toaletę pozbawioną odpowiednich udogodnień. Problem braku wiedzy jest wyraźny, dlatego chciałem pokazać, że podając informacje o dostępności, nie wystarczy zadbać tylko o kilka podstawowych kwestii”.

Platforma oparta na danych

W2015 roku Archambeaud założył Handiscover, będącą z początku internetową platformą turystyczną, aby wypełnić tę lukę w wiedzy na temat dostępu dla osób niepełnosprawnych. Szybko uznał, że najlepszym sposobem na radykalne zwiększenie skali tej innowacji jest odejście od interfejsu skierowanego do konsumentów i przejście do rozwiązania dla firm. Inaczej mówiąc, zadaniem Handiscover miało stać się udostępnianie dużym biurom podróży, sieciom hotelowym i innym klientom firmowym szczegółowych informacji na temat dostępności ich obiektów dla osób niepełnosprawnych. Informacje te mogłyby być następnie publikowane na stronach tych firm, dzięki czemu miałyby szansę dotrzeć do milionów klientów na całym świecie. To jednak wymagało stworzenia całkowicie nowej platformy technologicznej, co było głównym celem finansowanego przez UE projektu Handiscover. „Pandemia COVID-19 dała nam możliwość faktycznego poświęcenia się temu zadaniu”, dodaje Archambeaud. Pandemia zmusiła też twórców projektu do poszerzenia bazy potencjalnych klientów z branży turystycznej o punkty sprzedaży detalicznej, powierzchnie biurowe oraz budynki mieszkalne.

Przystępne i dostępne informacje

Pod koniec realizacji projektu opracowano ważne rozwiązanie w postaci widżetu przeznaczonego dla centrów handlowych w Szwecji. „Pozwala on dodać niewielki przycisk dostępności na stronie głównej sklepu”, wyjaśnia Archambeaud. „Po jego kliknięciu pojawia się strona z informacjami na temat dostępu dla osób niepełnosprawnych”. Informacje te dotyczą tak różnych kwestii, jak to, ile miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy centrum handlowym, czy też gdzie znajdują się toalety i czy są dostępne dla niepełnosprawnych. Do danych dołączone są zdjęcia, mapy i szczegółowe wskazówki dotyczące dostępu dla osób niepełnosprawnych, których zdaniem Archambeauda dotąd brakowało. „Z biznesowego punktu widzenia tego rodzaju informacje dają firmom możliwość wykazania się zaangażowaniem społecznym”, twierdzi Archambeaud. „Platforma technologiczna automatycznie generuje także raporty wskazujące, gdzie można wprowadzić ulepszenia”. Obecnie skupiamy się na zwiększeniu skali sprzedaży i dalszym poszerzaniu bazy klientów. „Dotychczas udało nam się zgromadzić kilkudziesięciu klientów firmowych z kilku sektorów”, mówi Archambeaud. „Dzięki temu unijnemu projektowi mogliśmy stworzyć solidne i skalowalne rozwązanie”.

Słowa kluczowe

Handiscover, niepełnosprawni, transport, mobilność, dane, przeglądanie, przedsiębiorstwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania