European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Ujarzmić światło lasera sieciowego

Naukowcy prezentują, w jaki sposób lasery sieciowe mogą emitować światło w kontrolowanych kolorach lub kombinacjach kolorów.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Znaleźli oni sposób na precyzyjne kontrolowanie lasera sieciowego – układu laserowego opartego na sieci przypominającej pajęczynę – tak, aby w danym czasie emitował światło tylko w określonych kolorach lub kombinacjach kolorów. System mógłby znaleźć nowe zastosowania w detekcji, informatyce i uczeniu maszynowym. Opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications” badanie było prowadzone przez Imperial College London i wspierane przez finansowane ze środków UE projekty EPNRL i CORAL. Osiągnięcia projektu EPNRL – będące owocem pomyślnej współpracy między specjalistami w dziedzinach teorii sieci, fotoniki i urządzeń półprzewodnikowych – poskutkowały rozpoczęciem nowego projektu – CORAL.

Laser inny niż wszystkie

Czym lasery sieciowe różnią się od tradycyjnych laserów? Jak opisano w komunikacie prasowym zamieszczonym na stronie Imperial College London, w tradycyjnych laserach światło generowane jest w wąskich wiązkach, które pozostają stabilne na dużych odległościach. Jednak światło lasera jest zazwyczaj emitowane tylko w jednej częstotliwości i dlatego ma jeden kolor. Natomiast lasery sieciowe „tworzy siatka nanoskalowych włókien optycznych, które są ze sobą połączone, przybierając postać sieci przypominającej pajęczynę”. Przebiegając wzdłuż włókien, światło oddziałuje w sposób, który generuje w tym samym czasie setki kolorów. „Jednak kolory mieszają się w skomplikowany sposób i emitowane są losowo we wszystkich kierunkach”. Zespół badawczy opracował metodę precyzyjnego kontrolowania lasera sieciowego, tak aby mógł on wytwarzać światło w różnych kolorach. Naukowcy wyświetlali za pomocą lasera unikalne „świetlne wzory” i odkryli, że każdy wzór daje inny kolor lub kombinację kolorów. Świetlne wzory tworzone były przy użyciu cyfrowego urządzenia zbudowanego z mikrolusterek, w skrócie DMD (ang. digital micromirror device), które jest sterowanym komputerowo urządzeniem z ułożonymi na jego powierzchni kilkuset tysiącami mikroskopijnych lusterek, tworzącymi prostokątny układ. „Działanie DMD optymalizuje algorytm, który wybiera najlepszy wzór dla danego koloru lasera”, czytamy w komunikacie. „Aby ujarzmić te skomplikowane lasery, połączyliśmy matematykę teorii sieci z nauką o laserach. Wierzymy, że będzie to stanowić istotę przetwarzania światła na układach scalonych. Testujemy obecnie jego użycie jako sprzętu do uczenia maszynowego”, stwierdza w tym samym komunikacie współautor badania prof. Riccardo Sapienza z Wydziału Fizyki na Imperial College London. Współautor badania, prof. Mauricio Barahona z Wydziału Matematyki na Imperial College London, zauważa: „Na tym przykładzie mogliśmy zaobserwować połączenie wiedzy z matematyki i fizyki w celu wykazania, w jaki sposób właściwości sieci mogą pomóc w kontrolowaniu pracy lasera i wpływać na nie. Następnym sporym wyzwaniem jest zaprojektowanie sieci i świetlnych wzorów potrzebnych do kontrolowania czasowego profilu światła lasera i kodowania w nim informacji”. Dwuletni projekt EPNRL (Electrically pumped network random lasers) zakończył się w lipcu 2020 roku. Projekt CORAL (COntrolling network RAndom Lasers on chip) rozpoczęto w marcu tego samego roku i zakończy się w 2024 roku. Więcej informacji: strona projektu CORAL projekt EPNRL

Słowa kluczowe

CORAL, EPNRL, laser, laser sieciowy, światło, kolor, DMD, sieć

Powiązane artykuły