European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Czym jest świąteczny nastrój w mózgu?

Okres świąteczny ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na nasz mózg.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Wszystko wokół nas wygląda inaczej – od domów po ulice. Zdjęcia ze Świętym Mikołajem lub wspomnienie czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi przy kominku potrafią wprawić nas w świąteczny nastrój. Odpowiada za to mózg. Przeprowadzone w 2015 roku przez japońskich naukowców badanie mózgów pięćdziesięciorga uczestników wykazało, że istnieje związek między radością a przedklinkiem – obszarem w mózgu odpowiedzialnym za różne złożone funkcje, takie jak wspomnienia i pamięć. Nawet świąteczny nastrój jest związany z tym obszarem mózgu.

Boże Narodzenie z perspektywy neuronauki

W tym samym roku naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze jako pierwsi przedstawili swoją koncepcję nastroju świątecznego w mózgu. Do badania zaprosili dwadzieścioro zdrowych Duńczyków. Połowa grupy składała się z osób obchodzących święta, druga połowa była złożona z osób, które ich nie obchodzą. Zgodnie z założeniami, obrazy nawiązujące do Bożego Narodzenia bardziej spodobały się tej pierwszej grupie. Co ciekawe, przeprowadzone pomiary i mapowanie wykazały aktywność w różnych obszarach w mózgu. „Wiemy, że uczestnictwo w świątecznych aktywnościach wpływa na funkcjonowanie naszego móżgu”, wyjaśnia dr Lila Landowski, neuronaukowczyni z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Tasmańskiego w Australii. „Wpływa na nasze zachowanie aż do poziomu komórkowego (…) To obszary w mózgu, które odpowiadają za nasze zmysły, odczuwanie i zachowanie w różnych sytuacjach”. Jak dodaje: „Podniesiony poziom hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol, który może wystąpić podczas świąt, może odbić się na funkcjonowaniu naszego mózgu”.

Wszystko to wina mózgu

Znasz jakąś osobę, która nie cierpi świąt? Jak twierdzi dr Landowski, takie zachowanie może wynikać z neurologii. „Możemy mieć problemy z podejmowaniem dobrych decyzji, możemy być bardziej egoistyczni, a nawet agrestywni”. A co ze świątecznymi piosenkami? Czy mają wpływ na nasz mózg? Dr Landowski wyjaśnia: „Prawdopodobnie tak. Słuchanie świątecznej muzyki prowadzi do uwalniania wielu związków neurochemicznych, co nie tylko poprawia nasz nastrój i nastawienie, ale także zwiększa motywację. Zatem na przykład świąteczna muzyka rozbrzmiewająca w centrum handlowym może zachęcać nas do robienia większych zakupów”. Skoro już jesteśmy przy temacie zakupów, zdaniem badaczki one także odgrywają ważną rolę. „Odczuwana wdzięczność nie tylko wprowadza nas w dobry nastrój, ale także ma duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne”. Mamy nadzieję, że czytelnicy serwisu CORDIS są przepełnieni radością, ciepłem i nostalgią – nawet jeśli nie stoi za tym nauka!

Słowa kluczowe

Boże Narodzenie, mózg, święto, przedklinek, neuronauka, neurochemiczny, adrenalina, kortyzol, radość, świąteczny