European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

NGI Program for Open INTErnet Renovation

Article Category

Article available in the following languages:

Nowa koncepcja internetu dla wszystkich

Korzystanie z internetu, który wszyscy znamy i kochamy, wiąże się też z wieloma problemami, takimi jak niska prędkość, zatory danych i naruszenia prywatności. Naukowcy wspierani z unijnych środków starali się rozwiązać te problemy, ulepszając stos internetowy – podstawową architekturę, dzięki której wszystko działa płynnie i bez zakłóceń.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

W czasach, gdy powstawał internet, świat wyglądał zupełnie inaczej. Nikt wówczas nie mógł przewidzieć, do jakiego stopnia w najbliższych latach zostaną obciążone protokoły stojące za ogólnoświatowym mechanizmem przełączania pakietów, który początkowo obsługiwał proste wiadomości tekstowe. Jednak wraz z pojawieniem się nowych zastosowań, od przesyłanych strumieniowo transmisji wideo po zarządzanie ogromnymi transferami danych i transakcjami internetowymi, technologia ta zaczęła wykazywać pewne oznaki zbytniego obciążenia. Wszystkie te problemy wynikają z tego, że obecna architektura nie jest w stanie nadążyć za stale rosnącymi wymaganiami. Oprócz potrzeby optymalizacji dostarczania danych dla wielu nowych zastosowań, takich jak internet rzeczy i rzeczywistość rozszerzona, pojawiła się też konieczność wprowadzenia ulepszeń na poziomie zabezpieczeń, aby chronić prywatność użytkowników i zapobiegać nadużyciom. Wiele osób może się w tym momencie zastanawiać, kto właściwie stoi za rozwojem architektury internetu.

Ewolucja internetu dzięki technologii i ludziom

„Przyjmuje się, że rozwój i upowszechnienie internetu to zasługa kilku kluczowych osób, wśród których są Vint Cerf, Bob Khan i Tim Berners-Lee. Jednak z uwagi na rosnącą złożoność internetu wiele związanych z nim działań stało się na przestrzeni lat ukrytych lub domyślnych. A granice zaczęły się zacierać”, zaznacza Mirko Presser, koordynator finansowanego przez Unię Europejską projektu NGI-POINTER. „Internet został zdominowany przez kilka dużych korporacji, które na pierwszym miejscu niestety nie stawiają prywatności i zaufania użytkowników. Intencje twórców internetu były zgoła inne – w ich zamierzeniu miały na nim skorzystać społeczności, a nie wielkie firmy”. Presser wyjaśnia też, że organy zarządzające internetem wprawdzie nadają systemowi strukturę, ale to codzienne działania ludzi sprawiają, że internet cały czas się zmienia i rozwija. I odbywa się to zarówno przez oficjalne, jak i nieoficjalne kanały, które powinny być w centrum procesu ewolucji architektury internetu.

Rewolucja w internecie dzięki kreatywnej współpracy

W ramach projektu NGI-POINTER sfinansowano małe i innowacyjne przedsięwzięcia, których twórcy w przeciwnym razie nie uzyskaliby dostępu do niezbędnych zasobów lub wiedzy fachowej, aby opracować swoje rozwiązania. „Udało nam się znaleźć najbardziej utalentowane osoby, architektów internetu nowej generacji (NGI), i wsparliśmy ich dążenia do zbudowania nowego internetu – takiego, który odzwierciedla pierwotną wizję Tima Bernersa-Lee i jego zespołu. Niektóre z tych nowo opracowanych projektów oddolnych przekształciły się w przedsięwzięcia komercyjne, podczas gdy inne mają bardziej społeczny charakter i mogą być rozwijane przy użyciu otwartych danych”, zauważa Presser. „Projekt NGI-POINTER dotyczył przede wszystkim opracowania skalowalnych protokołów i narzędzi wspomagających migrację do nowych lub zmodernizowanych technologii internetowych przy jednoczesnym poszanowaniu wartości europejskich”. Co ważne, w tej ewolucji internetu priorytetem powinno być podejście skoncentrowane na człowieku, tak by każdy mógł czerpać z niego korzyści. Wszystkie projekty zostały z powodzeniem zrealizowane do października 2022 roku. Więcej informacji na temat tych niezwykle fascynujących rezultatów można znaleźć tutaj.

Wizja otwartego, bezpiecznego i zdecentralizowanego internetu

Dzięki otwartemu, przejrzystemu i bezpiecznemu internetowi każdy będzie mógł czerpać z niego korzyści. Protokół internetowy stanowi do tego doskonały fundament, ponieważ zapewnia podstawową otwartość sieci, ale problemy, które napotyka sieć, mogą być równie dobrze rozwiązywane w innych częściach stosu internetowego. „W stosie internetowym zachodzą pewne ekscytujące zmiany, jak na przykład wykorzystanie wielościeżkowego TCP, protokołu, który zwiększa prędkość i bezpieczeństwo danych. Dodatkowo powstało kilka ciekawych propozycji dotyczących łączności na poziomie gniazd – ulepszone złącza z interfejsami programowania aplikacji, które zoptymalizują komunikację, czyniąc jednocześnie sieć bardziej zdecentralizowanym i bezpiecznym środowiskiem”, podsumowuje Presser.

Słowa kluczowe

NGI-POINTER, internet, otwarty, architektura, prywatność, stos internetowy, bezpieczny, zdecentralizowany

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania