European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Dlaczego pociągają nas pewne osoby?

Nowe badanie wyjaśnia, jakie czynniki odpowiadają za miłosny pociąg wobec drugiej osoby w jaki sposób ogranicza nas to zjawisko.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Nie jest tajemnicą, że przyciągają nas ludzie o podobnych zainteresowaniach. Zjawisko to określamy mianem przyciągania się podobieństw. Charles Chu, adiunkt wykładający podstawy zarządzania i organizacji w Questrom School of Business na Uniwersytecie w Bostonie, przeprowadził serię czterech eksperymentów, które odpowiadają na pytanie, dlaczego zazwyczaj zakochujemy się w ludziach, którzy są do nas podobni. Wnioski płynące z przeprowadzonych badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Personality and Social Psychology”.

Naukowe podstawy pociągu

Kluczowym czynnikiem wpływającym na odczuwanie pociągu lub niechęci do drugiej osoby jest esencjalistyczne przekonanie, że natura człowieka pokazuje jego istotę. „Nasz pociąg do ludzi, którzy posiadają cechy podobne do naszych, opiera się na przekonaniu, że te wspólne atrybuty wypływają z głębi nas samych, a ich źródłem jest nasza istota”, wyjaśnił dr Chu w wypowiedzi przytoczonej przez redakcję portalu „Neuroscience News”. „Dokładniej rzecz ujmując, lubimy osoby, które zgadzają się z nami w kwestiach politycznych, podzielają nasze gusta muzyczne lub po prostu śmieją się z tych samych żartów, które bawią nas samych nie tylko dlatego, że dostrzegamy te podobieństwa, lecz także dlatego, że wskazują nam coś więcej – mowią nam, że te osoby są w istocie podobne do nas i podzielają nasze poglądy na świat”. Jak podkreślił dr Chu w artykule opublikowanym na stronie Uniwersytetu Bostońskiego: „Sądzimy, że wiara w to, że ludzie mają ukrytą istotę, pozwala nam zakładać lub wnioskować, że jeśli ktoś dzieli z nami jedną cechę, wówczas muszą także podzielać całą naszą głęboko skrywaną istotę”.

Zrozumieć myśli i uczucia innych osób

Dr Chu twierdzi, że ten tok rozumowania jest błędny i może być czynnikiem ograniczającym w relacji z osobą, z którą coś nas łączy. Innymi słowy, nie interesują nas ludzie, którzy nie podzielają naszej pasji do muzyki, sportu czy przyrody. „Jesteśmy niezwykle złożonymi istotami, jednak mamy pełny wgląd wyłącznie we własne myśli i uczucia, a umysły innych są dla nas zwykle tajemnicą. To badanie pokazało, że często wypełniamy luki w wiedzy na temat umysłów innych osób przekonaniami na własny temat, co czasami może prowadzić nas do nieuzasadnionych założeń”. Dlatego właśnie nie warto oceniać innych podczas pierwszego spotkania, zwłaszcza jeśli druga osoba jest od nas w jakiś sposób różna. „Możemy przejść przez życie spotykając innych ludzi i tworząc wyobrażenia na ich temat, bez ciągłego odwoływania się do siebie”, podsumował dr Chu. „Ciągłe dociekanie, kto jest taki jak ja, a kto nie, nie zawsze jest najbardziej produktywnym sposobem kształtowania przekonań na temat innych ludzi. Ludzie są o wiele bardziej złożeni, niż nam się wydaje”.

Słowa kluczowe

pociąg, przyciąganie się podobieństw, przekonanie o istnieniu istoty natury człowieka, istota, wrażenie