European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Large demonstratIoN of user CentrIc urban and long-range charging solutions to boosT an engaging deployment of Electric Vehicles in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Poprawa komfortu ładowania pojazdów elektrycznych

Korzystając z technik neuronauki, naukowcy badają nieświadome preferencje użytkowników pojazdów elektrycznych, aby dostosować rozwój technologii ładowania do ich subiektywnych oczekiwań.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Pojazdy elektryczne stanowią zrównoważoną alternatywę dla swoich odpowiedników napędzanych benzyną lub olejem napędowym. Jednak w wielu państwach członkowskich rozpowszechnienie pojazdów elektrycznych jest nadal niewielkie, utrudnione przez brak dostępności infrastruktury, rozwiązań i obawy użytkowników. Tu zaczyna się rola finansowanego ze środków UE projektu INCIT-EV. „Pracujemy nad innowacyjnym zestawem technologii ładowania zwiększających synergię z siecią elektryczną, jednocześnie ułatwiając użytkownikom korzystanie z pojazdów elektrycznych. Ostatecznym celem jest zwiększenie udziału pojazdów elektrycznych w rynku UE”, podkreśla Miguel Zarzuela, koordynator projektu. W tym celu konsorcjum projektu INCIT-EV łączy różne tradycyjne (przegląd literatury, analiza danych publicznych, ankiety, techniki partycypacyjne) i bardziej innowacyjne techniki, aby dowiedzieć się więcej na temat postrzegania przez użytkowników opcji ładowania i wpływających na nie czynników. „Jedną z najważniejszych innowacji będzie zastosowanie, po raz pierwszy w dziedzinie elektromobilności, technik neuronauki w połączeniu z sygnałami biologicznymi do określenia nieświadomych preferencji użytkowników dotyczących opcji ładowania”, wyjaśnia Zarzuela. W tym celu do pomiaru emocji użytkowników zaangażowanych w różne przypadki użycia projektu, a następnie do wysunięcia wniosków dotyczących ich niewyartykułowanych potrzeb, wykorzystany zostanie mobilny sprzęt sensoryczny.

Walidacja technologii ładowania indukcyjnego

„Opracowaliśmy algorytmy inteligentnego ładowania w ponad 100 miejscach publicznych, które są obecnie w fazie testowej ładowania inteligentnego i dwukierunkowego, i odegrają kluczową rolę wobec rosnącego wytwarzania energii odnawialnej o nieciągłej naturze i zatorów w sieciach”, potwierdza Zarzuela. Technologie ładowania INCIT-EV, w tym ładowania bezprzewodowego i dwukierunkowego, zostały zaprojektowane w celu poprawy komfortu użytkowania, dzięki czemu ładowanie jest tak proste, jak to tylko możliwe. „W ramach projektu INCIT-EV opracowano dziewięć przypadków użycia, w tym trzy demonstracyjne, służące walidacji technologii ładowania indukcyjnego”, informuje Zarzuela. Jednym z nich jest bezprzewodowy punkt ładowania dla taksówek w Saragossie w Hiszpanii, który umożliwia ładowanie z mocą 50 kW podczas postoju taksówki. W ramach drugiej demonstracji technologia zostanie przetestowana w Paryżu na indukcyjnym torze ładowania, do ładowania pojazdów na światłach. Trzeci zostanie przetestowany na torze wyścigowym w pobliżu Wersalu we Francji, umożliwiając pojazdom ładowanie z prędkością do 90 kW podczas jazdy po pasie indukcyjnym. Poza wprowadzaniem innowacji partnerzy projektu współpracowali w celu osiągnięcia pełnej interoperacyjności między wszystkimi ładowarkami i pojazdami bezprzewodowymi. Inteligentne wykorzystanie pojazdów elektrycznych zapewni ogromne wsparcie w scenariuszu zakładającym szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. „Oczekuje się, że wykorzystanie ładowania dwukierunkowego przyspieszy rozwój mobilności elektrycznej i przedefiniuje koncepcję samochodów”, dodaje Zarzuela. Podczas ostatniej części projektu w celu zademonstrowania płynnego i interoperacyjnego ładowania, w tym dynamicznego ładowania przy prędkościach autostradowych, na otwartych ulicach rozmieszczone i przetestowane zostaną trzy bezprzewodowe indukcyjne urządzenia demonstracyjne.

Droga do transformacji systemów transportowych i energetycznych

„Długofalowy wpływ tych zmian jest znaczący, ponieważ odegrają one kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości systemów transportowych i energetycznych”, zauważa Zarzuela. Oczekiwane korzyści obejmują przyspieszenie upowszechnienia pojazdów elektrycznych. „Rozwój ładowania dwukierunkowego i innych innowacyjnych technologii ładowania pomoże w zwiększeniu wygody i dostępności pojazdów elektrycznych dla szerszego grona konsumentów. To z kolei może przyspieszyć upowszechnienie pojazdów elektrycznych, prowadząc do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza”, dodaje Zarzuela. Ładowanie dwukierunkowe pozwoli również na wykorzystanie pojazdów elektrycznych w roli urządzeń do magazynowania energii, pomagając w złagodzeniu zmiennej natury odnawialnych źródeł energii. „Co więcej, ładowanie dwukierunkowe może potencjalnie obniżyć całkowity koszt posiadania pojazdu elektrycznego, umożliwiając właścicielom wykorzystanie ich pojazdów jako źródła zasilania awaryjnego dla ich domów lub odsprzedaż nadmiaru energii z powrotem do sieci”, podsumowuje Zarzuela.

Słowa kluczowe

INCIT-EV, pojazdy elektryczne, ładowanie dwukierunkowe, pojazd elektryczny, technologie ładowania, neuronauka, elektromobilność, energia odnawialna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania