European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Future Migration Scenarios for Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Przewidywanie przyszłych trendów dotyczących migracji do Europy

Finansowany ze środków UE projekt FUME pozwala lepiej zrozumieć, jak może wyglądać migracja do Europy w nadchodzących dziesięcioleciach, skupiając się na roli, jaką lokalne uwarunkowania odgrywają w podejmowaniu decyzji migracyjnych.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Chociaż migracja jest zjawiskiem zachodzącym w sposób ciągły, często wpływają na nią czynniki lokalne i tymczasowe. „Lokalne czynniki odgrywają centralną rolę w procesie migracji – począwszy od decyzji o migracji, poprzez proces tranzytu, a skończywszy na miejscu osiedlenia się migrantów w kraju docelowym”, wyjaśnia Carsten Kessler, profesor geoinformatyki duńskiego Uniwersytetu w Aalborgu i koordynator projektu FUME (Future Migration Scenarios for Europe). Projekt ma na celu określenie przyszłych trendów migracyjnych poprzez badanie głównych czynników wpływających na wzorce przemieszczania się migrantów oraz analizę regionalnych i lokalnych warunków, które powodują, że migranci przenoszą się z jednego miejsca do drugiego. „Zrozumienie regionalnych wyzwań społeczno-demograficznych, gospodarczych i środowiskowych, które mogą kształtować przyszłe wzorce przemieszczania się migrantów w Europie, jest kluczem do podejmowania świadomych decyzji i wdrażania skutecznych polityk”, dodaje Kessler.

Nowe spojrzenie na czynniki napędzające migrację

By skupić się na roli, jaką lokalne okoliczności odgrywają w decyzjach migracyjnych, badacze wybrali kilka krajów, których obywatele często migrowali do krajów Unii Europejskiej, w tym Irak, Senegal, Tunezję i Ukrainę. W ramach projektu badano również lokalne skutki migracji w czterech dużych miastach UE: Amsterdamie, Kopenhadze, Krakowie oraz Rzymie. Dzięki wywiadom i ankietom badacze zyskali nowe spojrzenie na powody migracji mieszkańców. Naukowcy odkryli na przykład, że tymczasowa migracja i koczowniczy styl życia są zakorzenione w kulturze Senegalu ze względu na położenie geograficzne, historię i demografię tego kraju. Kessler wyjaśnia: „W tym przypadku migracja jest napędzana przez środowiskowe, gospodarcze i społeczne dylematy społeczeństwa Senegalu”.

Mapowanie przyszłych trendów migracyjnych

Spostrzeżenia te posłużyły do opracowania zestawu scenariuszy opisujących, jak może wyglądać migracja do Europy w nadchodzących dekadach. Naukowcy pracujący przy studium przypadku Senegalu odkryli, że regularność przyszłej migracji będzie zależna od polityki oraz relacji między Afryką Zachodnią a resztą świata. Będzie ona także zależeć od tempa rozwoju w Senegalu i tego, czy powstaną tam sprzyjające warunki do tego, by mieszkać tam i pracować przez całe życie. „Pomimo sztywnych granic Europa prawdopodobnie nadal będzie istotnym celem dla senegalskich migrantów, głównie ze względu na istniejące sieci senegalskiej diaspory”, mówi Kessler.

Zastosowanie modelowania demograficznego

W ramach projektu udało się uzyskać wiele informacji na temat skłonności do migracji w różnych regionach, z których historycznie często migrowano do Europy. Wiele wyników opublikowano w formie artykułów naukowych i raportów. Do największych osiągnięć projektu można zaliczyć postępy w zakresie modelowania demograficznego. „O ile mi wiadomo, jest to pierwszy raz, kiedy modele migracji na poziomach międzynarodowym, regionalnym i lokalnym zostały w pełni zintegrowane”, podsumowuje Kessler. „W efekcie możemy teraz ocenić wpływ migracji międzynarodowej nie tylko na kraj docelowy, ale także – co być może ważniejsze – na miasto docelowe”. Niektórzy z partnerów projektu FUME połączyli siły w celu przeprowadzenia dodatkowych prac w ramach nowych badań finansowanych ze środków UE, by kontynuować badania migracji na poziomie lokalnym.

Słowa kluczowe

FUME, migracja, migrować, migranci, Ukraina, Senegal, Irak, Tunezja, dylematy społeczne, modelowanie demograficzne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania