Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Beyond the Silk Road: Economic Development, Frontier Zones and Inter-Imperiality in the Afro-Eurasian World Region, 300 BCE to 300 CE

Article Category

Article available in the following languages:

Spojrzenie poza Jedwabny Szlak

Nowe badania wnoszą bardzo potrzebną globalną perspektywę do zrozumienia transimperialnej formacji sieci gospodarczej, która zdefiniowała znaczną część starożytnego świata.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Okres między 300 r. p.n.e. a 300 r. n.e. był czasem znaczących przemian. Od wschodnich Chin po stepy Azji Wewnętrznej, północne Indie i Półwysep Arabski, imperialne sieci strefy afro-eurazjatyckiej rozszerzyły się na nowe regiony. Wraz z rozwojem tych sieci pojawiły się granice nowych imperiów. Granice te stymulowały nową działalność gospodarczą, ostatecznie przeobrażając geografię wymiany i ułatwiając konwergencję kulturową między nakładającymi się na siebie strefami wpływów imperialnych. Jednak pomimo ogromu i różnorodnej natury tych przemian są one często łączone pod dość przestarzałym hasłem handlu wzdłuż „Jedwabnego Szlaku”. „Wraz ze wzrostem zainteresowania globalną wymianą naukowcy i inni interesariusze skłaniają się ku temu terminowi z epoki kolonialnej”, wyjaśnia Sitta von Reden, profesor historii starożytnej na Uniwersytecie we Fryburgu w Niemczech. Jak twierdzi von Reden, wynika to w dużej mierze z faktu, że jak dotąd przeprowadzono niewiele multidyscyplinarnych badań, aby lepiej zrozumieć globalną ekonomię w tym okresie historii – to znaczy do tej pory.

Lokalne gospodarki i globalne powiązania

Przy wsparciu finansowanego ze środków UE projektu BaSaR von Reden przeprowadziła badania nad powstaniem transimperialnych sieci gospodarczych, które wykraczały „poza Jedwabny Szlak” i wniosły do starożytnego świata bardzo potrzebną globalną perspektywę. „Projekt ten miał na celu zastąpienie teoretycznie przestarzałej perspektywy starożytnych globalnych trendów nową, teoretycznie bardziej dopracowaną narracją rozwoju gospodarczego Afro-Eurazji w okresie imperialnym od 300 r. p.n.e. do 300 r. n.e.”, dodaje von Reden, będąca główną badaczką projektu. „Próbowaliśmy dowiedzieć się, w jaki sposób lokalne gospodarki zyskały połączenie z gospodarkami o znacznie większej skali, ponieważ transimperialny handel i wymiana były zakorzenione w bardzo lokalnych zmianach gospodarczych”.

Podręcznik na temat starożytnych gospodarek afro-euroazjatyckich

Trzytomowy podręcznik, będący głównym wynikiem projektu, kompleksowo omawia rozwój gospodarczy w imperiach afro-euroazjatyckiego regionu świata. Analizuje również warunki, w których duże ilości towarów i ludzi przemieszczały się między kontynentami i między imperiami. „Jestem niezmiernie dumna z mojego niezwykle zmotywowanego zespołu badawczego, który produktywnie współpracował przez ponad pięć lat, czasami w różnych strefach czasowych i pomimo pandemii COVID, aby stworzyć tę przełomową pracę”, zauważa von Reden. Von Reden kończy obecnie prace nad monografią, która zwięźle podsumowuje cały podręcznik.

Inspirujące przyszłe badania

Chociaż trzytomowy traktat o starożytnych globalnych powiązaniach jest imponujący sam w sobie, wpływ projektu wykracza daleko poza słowo pisane. „Był to pierwszy projekt, w ramach którego naukowcy specjalizujący się w różnych starożytnych kulturach codziennie dyskutowali i koordynowali swoje metody badawcze”, wyjaśnia von Reden. Dyskusje te obejmowały zbiory danych historiograficznych, numizmatycznych i archeologicznych, a także różne kultury literackie, ekologie i zwyczaje. „Sukcesem projektu będą badania, które on zainspiruje, badania, które jeszcze bardziej zwiększą nasze zrozumienie współzależnego rozwoju starożytnych imperiów”, podsumowuje von Reden. Niektóre z tych dodatkowych badań mogą być prowadzone przez samą von Reden, która chce ubiegać się o dotację ERBN w zakresie synergii. W razie powodzenia von Reden wraz z współbadaczem z innego uniwersytetu mają nadzieję rozszerzyć model BaSaR na inne wymiany afro-euroazjatyckie. Projekt BaSaR był wspierany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych.

Słowa kluczowe

BaSaR, afro-eurazjatycki, okres imperialny, sieci imperialne, Jedwabny Szlak, świat starożytny, historia starożytna, starożytne imperia, globalna wymiana, globalna ekonomia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania