Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Fashion’s Responsible Supply Chain Hub (FReSCH): Investigating a just transition to a low-carbon circular fashion industry

Article Category

Article available in the following languages:

Droga do ekologicznego i społecznie sprawiedliwego łańcucha dostaw w branży modowej

Branża modowa doprowadziła do zatrucia zarówno środowiska, jak i ludzi. Zespół projektu finansowanego przez Unię Europejską przedstawia holistyczne rozwiązania, które uczynią ją bardziej odporną, odpowiedzialną i zrównoważoną.

Zrównoważony rozwój środowiskowy jest najwyższym priorytetem w Europie, który obejmuje wszystkie sektory działalności człowieka, w tym branżę modową. Jednak termin ten obejmuje również element społeczny: nie można go postrzegać w oderwaniu od warunków pracy i ich wpływu na pracowników. Finansowany przez UE projekt FReSCH został oparty na metodologii badań w działaniu i poświęcony kwestiom dotyczącym zmian klimatu i sprawiedliwości społecznej w łańcuchach dostaw w branży modowej. Jego celem jest zbadanie sprzecznych napięć między praktykami zrównoważonego rozwoju gospodarczego, środowiskowego i społecznego. „Stoimy w obliczu przeplatających się jednocześnie kryzysów społecznych, gospodarczych i środowiskowych”, wyjaśnia główna badaczka projektu Donna Marshall. „Celem projektu FReSCH jest wykorzystanie wiedzy naukowej do tworzenia integracyjnych dialogów społecznych, wspierania rozmów systemowych i wprowadzania radykalnych zmian w branży modowej. Transformacja będzie oparta na rzeczywistych dowodach i doświadczeniach”, dodaje Hakan Karaosman, badacz z projektu.

Działania i badania z udziałem MŚP i pracowników z branży modowej

Zespół projektu FReSCH wykorzystał nowatorską metodologię znaną jako symultaniczne wielopoziomowe badania w działaniu. Przyjął zarówno podejście odgórne, jak i oddolne i rozważył, w jaki sposób koszty i wymagania operacyjne marek, a także ich wymagania środowiskowe i społeczne wpływają na dostawców i ich pracowników. Próba badawcza FReSCH obejmowała giganta modowego i sześciu dostawców poziomu 1 produkujących odzież tkaną i produkty z dżerseju. Podmioty te wybrano przy użyciu kombinacji teoretycznych (różniących się od siebie) i dosłownych (podobnych do siebie) technik replikacji, aby zapewnić zarówno różnorodność, jak i uogólnienie teorii. Badacze współpracowali z tymi producentami, którzy znajdowali się w głównych regionach produkcyjnych w Turcji i mieli dostęp do ich menedżerów i pracowników przez dłuższy czas. W związku z tym zespół badawczy zaangażował 13 dostawców niższego szczebla: producentów tkanin, producentów przędzy i różnych dostawców usług takich jak drukowanie, haftowanie i farbowanie – z których wszyscy byli powiązani z dostawcami poziomu 1. Badania pokazują, że gdy dostawcy zaobserwują sposób, w jaki marki wykorzystują swoją władzę strukturalną, prowadzi to do niechęci. W odpowiedzi niektórzy dostawcy rozwijają własne marki lub współpracują z markami, które dostrzegają, że prawdziwą wartością współpracy w łańcuchu dostaw jest napędzanie dobrobytu dla wszystkich. „Interakcje między marką a dostawcą muszą być uczciwe i przejrzyste. Powinny one opierać się na zaufaniu, partnerstwie, uczciwości i empatii, a nie tylko na transakcjach”, zauważa Karaosman. Ponadto badanie podkreśla, że niektóre praktyki stosowane przez marki mają negatywny wpływ na pracowników w ich łańcuchach dostaw. Praktyki te obejmują nadprodukcję, hegemonię marki, relacje na warunkach rynkowych, emocjonalny dystans marek, odgórne zarządzanie, standardowe narzędzia oceny wyników, ograniczoną wiedzę audytorów i marek, kwestie danych, sprzeczne żądania oraz relacje skoncentrowane na zgodności.

Holistyczne rozwiązania dla transformacji branży modowej

„Łańcuchy dostaw w branży modowej charakteryzują się nierównymi relacjami władzy. Branża modowa nie może osiągnąć sprawiedliwej transformacji bez włączenia ludzi pracujących na wszystkich szczeblach łańcucha dostaw w procesy decyzyjne i dialog społeczny”, zauważa Karaosman. „Menedżerowie i pracownicy w organizacjach dostawców mają świetne pomysły na to, jakie radykalne zmiany, w jaki sposób i przez kogo należy wprowadzić, więc trzeba ich wysłuchać”. Oprócz różnych artykułów naukowych(odnośnik otworzy się w nowym oknie) i wypowiedzi w mediach członkowie projektu FReSCH angażują się również w tworzenie polityki. Na poziomie Unii Europejskiej projekt przyczynił się do przeprowadzenia konsultacji publicznych na temat strategii UE dla sektora włókienniczego(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Zespół projektu FReSCH przedłożył również Komisji Europejskiej deklarację rozwoju misji dotyczącej sprawiedliwej, uczciwej i inkluzywnej transformacji w Europę o obiegu zamkniętym i niewielkim wpływie na środowisko(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Projekt jest obecnie częścią ruchu #ReFashionNow(odnośnik otworzy się w nowym oknie).

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania