CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Cooperative Robots for Extreme Environments

Article Category

Article available in the following languages:

Misja zakończona sukcesem. Sztuczna inteligencja daje wolną rękę robotom kosmicznym

Autonomiczny zespół współpracujących robotów wykorzystujących rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji (SI) z powodzeniem zszedł w głąb jaskini lawowej i szybu górniczego w celu ich eksploracji, co stanowi ważny kamień milowy z punktu widzenia organizacji przyszłych misji księżycowych i marsjańskich.

Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

W ciągu nieco ponad pół wieku człowiek pokonał drogę od wyniesienia na orbitę pierwszego sztucznego satelity do misji kosmicznych z udziałem ponad 250 zrobotyzowanych statków kosmicznych i 24 ludzi, polegających na przelocie, orbitowaniu, lądowaniu i badaniu coraz większej liczby coraz bardziej różnorodnych obiektów w kosmosie. Roboty znacznie zwiększyły wartość tych misji i poprawiły ich bezpieczeństwo. Dzisiaj najnowocześniejsze roboty kosmiczne wykonują zadania, które zostały zaprogramowane z wyprzedzeniem, a niektórymi z nich kierują operatorzy w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Pora, aby i one przeszły ewolucję. Badacze skupieni wokół finansowanego przez UE projektu CoRob-X z powodzeniem zademonstrowali możliwości zespołu współpracujących zrobotyzowanych łazików planetarnych z opartymi na SI systemami percepcji środowiska i sterowania, które zapewniają możliwość autonomicznego podejmowania decyzji w ekstremalnych warunkach.

Autonomiczna eksploracja planet – rozwiązanie na potrzeby przyszłych misji planetarnych

Według koordynatora projektu Thomasa Vögelego z Ośrodka Innowacji Robotycznych działającego przy Niemieckim Ośrodku Badań nad Sztuczną Inteligencją, „ Jaskinie lawowe (podziemne jaskinie planetarne utworzone przez gorącą lawę) na Księżycu i Marsie są dla nas interesujące nie tylko z naukowego punktu widzenia. Są bowiem osłoniętymi miejscami, które mogą służyć do przechowywania sprzętu lub jako zaplecze dla przyszłych siedlisk ludzkich, takich jak rozwiązanie Moon Village”. W sytuacjach takich jak zejście do jaskiń lawowych w celu ich eksploracji, niezawodne połączenie z centrum dowodzenia i kontroli na Ziemi lub na orbicie księżycowej to luksus, który zwykle nie jest dostępny. Ponadto tego typu zadania wymagają współpracy co najmniej dwóch robotów. Wykorzystujące sztuczną inteligencję roboty współpracujące testowane w ramach projektu CoRob-X są konieczne w celu eksploracji i przygotowania tych miejsc dla astronautów. „W projekcie CoRob-X wykorzystano systemy percepcji środowiska oraz sterowania oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, aby umożliwić autonomiczną pracę i współpracę trzech zrobotyzowanych łazików w celu wykonywania określonych zadań związanych z eksploracją w trudnych warunkach środowiskowych bez udziału ludzkich operatorów”, wyjaśnia Vögele. W przyszłości SI może umożliwić robotom uczenie się, jak lepiej dostosować swoje zachowanie na podstawie wyników ich decyzji. Na przykład, jeśli łazik kosmiczny zdecyduje się przejechać przez piaszczystą wydmę i prawie utknie, dzięki uczeniu maszynowemu będzie miał możliwość nauczyć się unikania piaszczystych obszarów w przyszłości.

Zespoły robotów wykorzystujące SI czynią cuda w kosmosie i na Ziemi

Celem projektu CoRob-X było udowodnienie, że technologie opracowywane od 2016 roku w ramach serii projektów finansowanych przez Strategiczny Klaster Badawczy (SRC) programu „Horyzont 2020” w dziedzinie robotyki kosmicznej mogą być wykorzystywane do przyszłych złożonych i wymagających misji eksploracyjnych na powierzchniach planet. Misja zakończyła się imponującym sukcesem, co wykazano w ramach demonstracji w jaskini lawowej na Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich oraz w szybie kopalnianym w Hiszpanii. „Testy terenowe pozwoliły nam nie tylko zademonstrować możliwości autonomicznych zespołów robotów, ale także pozwoliły naszym młodym badaczom zdobyć praktyczne doświadczenie, co pozwoliło na poszerzenie europejskiej sieci naukowców i inżynierów robotyków”, podsumowuje Vögele. Rozwój tych krytycznych technologii z zakresu robotyki z pewnością będzie leżał w najlepszym interesie Europy nawet na Ziemi – wykorzystujące sztuczną inteligencję współpracujące zespoły robotów byłyby atutem w wielu zastosowaniach naziemnych, od przemysłu i górnictwa po gaszenie pożarów i monitorowanie środowiska. Zarówno projekt CoRob-X, jak i inne projekty realizowane w ramach SRC programu „Horyzont 2020” w dziedzinie robotyki kosmicznej pozostawiły cenną spuściznę dla europejskiego programu eksploracji kosmosu i ekosystemu robotyki współpracującej.

Słowa kluczowe

CoRob-X, robotyczny, kosmos, SI, sztuczna inteligencja, roboty, łazik, roboty współpracujące, księżycowy, Mars

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania