European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Continuous monitoring of hypothermia in elderly people by the novel integrated wearable sensor system based on cellulose hydrogel and metallic nanowires

Article Category

Article available in the following languages:

Ekologiczne czujniki ubieralne wykryją wczesne oznaki hipotermii

Ubieralne czujniki wykonane z biodegradowalnych materiałów mogą posłużyć ciągłemu monitorowaniu organizmu w celu wczesnego wykrywania hipotermii wśród przedstawicieli szczególnie narażonych grup, w tym osób w podeszłym wieku.

Zdrowie icon Zdrowie

Początek hipotermii można wykryć dzięki monitorowaniu zmian temperatury skóry, akcji serca i ruchów ciała – gdy temperatura spada do niebezpiecznego poziomu, puls zwalnia, a sposób poruszania się staje się coraz mniej skoordynowany. Z drugiej strony czujniki do zdalnego monitorowania i wczesnego ostrzegania muszą być lekkie, elastyczne i możliwe do noszenia przy skórze. Innowacyjny system czujników nacisku opartych na naturalnych i biodegradowalnych materiałach został opracowany zupełnie od podstaw w ramach projektu WEARSENSNANO. W przeciwieństwie do większości sztywnych czujników, nowe rozwiązania opracowane przez zespół projektu są porowate, a ponadto mogą być ściskane, dzięki czemu są w stanie dostosować się do ruchów ciała i są bardzo lekkie. „Każdy z tych czujników można bez większych trudności położyć na płatku kwiatu”, wyjaśnia Fevzihan Basarir, starszy badacz na Wydziale Chemii i Materiałoznawstwa Uniwersytetu Aalto w Finlandii. Realizacja badań była możliwa dzięki wsparciu otrzymanemu w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.

Biodegradowalne czujniki

Każdy z czujników jest wykonany biodegradowalnych materiałów, co stanowi pewne rozwiązanie globalnego problemu odpadów elektronicznych i odpowiedź na potrzebę opracowywania bardziej ekologicznych produktów. Jedną z pierwszych propozycji opracowanych w ramach projektu był czujnik nacisku oparty na srebrnych nanodrutach, jednak na przeszkodzie stanęła niska wydajność syntezy. „Skutkiem było marnotrawienie dużych ilości srebra, które jest materiałem niebiodegradowalnym – dlatego postawiliśmy na pastę węglową na bazie biomasy”, wyjaśnia Basarir. Te zielone elektrody węglowe wykorzystane w czujniku zostały wykonane z cząstek kriożelu węglowego zmieszanych z naturalnym woskiem i olejem roślinnym, co zaowocowało otrzymaniem pasty węglowej o niskiej oporności. Porowaty materiał dielektryczny został przygotowany z kserożeli pektynowych otrzymanych w wyniku zamrożenia i wymiany rozpuszczalnika. „Czas reakcji naszego czujnika wynosi 118 milisekund, a otrzymywane wyniki są powtarzalne i spójne nawet po 10 000 cykli – to naprawdę doskonałe osiągi”, zauważa badacz. Czujnik został z powodzeniem zastosowany do wykrywania ruchów ludzkich – chodzenia i biegania, a także ruchów nadgarstka, stawu palca wskazującego i zgięć kolana, a także uśmiechania się i mrugania.

Czujnik typu „zrób to sam”

Badaczom udało się także uzyskać przystępne cenowo pojemnościowe czujniki nacisku wykonane z łatwo dostępnych na rynku komponentów. Aby zaprezentować ich wszechstronność, badacze opracowali siatkę czujników na postawie tkaniny bawełnianej połączyli ją z mikrokontrolerem Arduino i otwartoźródłowym oprogramowaniem konwertującym sygnały czujników na dane, co pozwoliło na zbudowanie ubieralnej klawiatury. Wszystkie wykorzystane materiały i komponenty są łatwo dostępne na rynku. Zdaniem Basarira, to „czujnik typu »zrób to sam«, który każdy może zbudować we własnym zakresie”. „Jedną z kluczowych zalet jest fakt, ze koszt jednostkowy wynosi zaledwie 0,073 euro – w tę cenę wchodzą już wszystkie materiały, zatem cena jest bardzo niska”, wyjaśnia badacz.

Rozwiązanie dla osób w podeszłym wieku

Czujniki zostały przetestowane z udziałem zdrowych ludzi, co zaowocowało dobrymi wynikami. Hipotermia wymaga pomiarów dostarczanych zarówno przez czujniki nacisku, jak i temperatury, jednak jak wyjaśnia Basarir, przeprowadzenie badań z udziałem osób cierpiących na hipotermię nie jest proste. „Osoby w stanie hipotermii są zwykle wysyłane bezpośrednio do szpitala, zatem trudno o pacjentów, którzy mogą wziąć udział w badaniach. Dotychczas nasz system był wykorzystywany wyłącznie do monitorowania zdrowych osób". Jak dodaje badacz: „Kolejnym etapem prac będzie badanie wykorzystania czujników przez osoby starsze w ich własnych domach". Zauważa też, że osoby starsze są istotną grupą docelową, ponieważ blisko co piąta osoba w Europie ma przeszło 65 lat, a w ciągu najbliższych 25 lat ich odsetek wzrośnie do 30 % ogółu ludności. Prace te wpisują się również w badania nad technologiami ubieralnymi, takimi jak finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych projekt ModelCom dotyczący włączenia inteligentnych miękkich materiałów w tkaniny reagujące na otoczenie, a także rozwój inteligentnych urządzeń ubieralnych, takich jak rozwiązanie opracowywane w ramach projektu Smart2Go.

Słowa kluczowe

WEARSENSNANO, hipotermia, czujniki, nanodruty, biodegradowalne, czujniki nacisku, czujniki do noszenia, osoby starsze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania