European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Sposoby na zrównoważoną hodowlę trzody chlewnej

Zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu PIGWEB opublikował trzecie zaproszenie do składania wniosków dotyczących badań nad trzodą chlewną. To ostatnia szansa na dostęp do czołowych europejskich obiektów badawczych dla naukowców zajmujących się tym zagadnieniem.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Dzięki finansowanemu ze środków Unii Europejskiej projektu PIGWEB badacze będący przedstawicielami środowisk akademickich oraz prywatnych podmiotów mogą uzyskiwać bezpłatny dostęp do najwyższej klasy obiektów badawczych przeznaczonych do prowadzenia badań poświęconych trzodzie chlewnej w całej Europie. Co więcej, cały proces działa w prosty i przystępny sposób. Gdy pierwsze dwa zaproszenia do składania wniosków zakończyły się sukcesem, we wrześniu 2023 roku zespół ogłosił start trzeciego – ostatniego – zaproszenia, w ramach którego dzięki transnarodowemu dostępowi do ośrodków badawczych naukowcy zajmujący się trzodą chlewną będą mogli skorzystać z zasobów aż 26 eksperymentalnych instalacji i obiektów. Wśród nich znajdują się między innymi doświadczalne hodowle trzody chlewnej, młyny paszowe, różne rasy i linie hodowlane świń, stodoły i porodówki, kalorymetry, klatki metaboliczne, ubojnie, urządzenia do obrazowania metodą tomografii komputerowej i skanery gęstości kości, a także różnorodne jednostki badawcze i laboratoria. Dzięki wsparciu ze strony jednostek i ośrodków naukowych, narzędzi i wiedzy partnerów projektu PIGWEB, zwycięscy kandydaci będą mogli zająć się poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące dobrostanu zwierząt, wpływu na środowisko, wykorzystania zasobów oraz produkcji i jakości produktów.

Raz i dwa

W ramach pierwszego i drugiego naboru do składania wniosków o dostęp transnarodowy, ogłoszonych we wrześniu 2021 i 2022 roku, zespół przyjął łącznie 48 wniosków. Jak czytamy w informacji prasowej opublikowanej przez portal pig.333.com: „Wnioskodawcy zajmują się szerokim zakresem zagadnień badawczych, w tym między innymi wydajnością, emisjami, kalorymetrią, respirometrią, produkcją pasz oraz analizą genomu i transkryptomu”. Dotychczas z możliwości oferowanych przez program transnarodowego dostępu skorzystali autorzy 19 wniosków – siedem zostało wyłonionych w ramach pierwszego zaproszenia, z kolei drugie zaowocowało wyborem dwunastu laureatów. Łącznie dotychczasowe badania pochłonęły 67 % dostępnego budżetu. Wnioskodawcy wybrani w ramach dwóch pierwszych zaproszeń reprezentowali wiele państw członkowskich Unii Europejskiej oraz państw trzecich – Belgię, Chiny, Danię, Finlandię, Francję, Irlandię, Izrael, Serbię, Słowenię, Hiszpanię, Szwajcarię, Zjednoczone Królestwo i Stany Zjednoczone. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego: „Poszukiwaniu odpowiedzi na postawione przez wnioskodawców pytania badawcze i realizacji ich projektów posłużyło łącznie dwadzieścia zróżnicowanych ośrodków i instalacji udostępnionych w ramach dostępu transnarodowego. Większość z nich korzystała wyłącznie z jednej instalacji doświadczalnej, jedynie pięć projektów wykorzystało możliwości i kompetencje dwóch lub trzech spośród nich”.

Czas na trzecią turę

Termin zgłoszeń do pierwszego etapu ostatniego zaproszenia do składania wniosków upływa 1 grudnia 2023 roku. Rezultaty pierwszego etapu selekcji zostaną ogłoszone 22 grudnia tego roku. Po upływie tego terminu rozpocznie się drugi etap, podczas którego wybrani kandydaci będą musieli opracować i złożyć pełne wnioski w terminie do 31 marca 2024 roku. Wyniki drugiego etapu selekcji zostaną opublikowane dwa miesiące później, do dnia 24 maja 2024 roku. Szczegółowe informacje na temat dostępnych instalacji, kryteriów kwalifikowalności i procedur są dostępne na stronie internetowej projektu. Ułatwianie dostępu do obiektów badawczych nie jest jedynym sposobem, w jaki działający od 2021 roku projekt PIGWEB (An infrastructure for experimental research for sustainable pig production) promuje zrównoważoną produkcję trzody chlewnej. Najnowsze inicjatywy zespołu obejmują między innymi letnią szkołę na temat odpowiedzialnego prowadzenia badań doświadczalnych z udziałem zwierząt w ramach programów badawczych dotyczących trzody chlewnej, która odbyła się w Niemczech w kwietniu 2023 roku. W sierpniu tego samego roku zespół zorganizował debatę przy okrągłym stole podczas konferencji EAAP, która odbyła się we Francji. Tematem rozmowy było: „Czy istnieje przyszłość dla badań doświadczalnych z udziałem zwierząt w Europie, a jeśli tak, to jak będzie wyglądać?” Więcej informacji: strona projektu PIGWEB

Słowa kluczowe

PIGWEB, świnia, trzoda chlewna, zaproszenia do składania wniosków, badania, dostęp transnarodowy, instalacja badawcza, obiekt badawczy

Powiązane artykuły