European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The first biodegradable thermoset biopolymer to replace single-use plastics

Article Category

Article available in the following languages:

Ograniczanie ilości odpadów z tworzyw sztucznych dzięki biodegradowalnym doniczkom

Dzięki biodegradowalnym donicom możemy zmniejszyć naszą zależność od tworzyw sztucznych, a także ograniczyć ilość odpadów i zanieczyszczeń.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Opracowanie alternatyw dla tworzyw sztucznych pomoże zmniejszyć naszą zależność od paliw kopalnych i rozwiązać rosnący problem zanieczyszczenia drobinami tworzyw. Obecnie jedynie około jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej jest poddawana recyklingowi. Kolejnym coraz bardziej palącym problemem są mikrodrobiny plastiku, które coraz częściej odkrywamy w środowisku, a także w żywności i wodzie pitnej. „Biopolimery wytwarzane z biomasy mogą pomóc nam odejść od stosowania surowców petrochemicznych”, zauważa Geert Noordzij, koordynator projektu PlanticsInside, przedstawiciel niderlandzkiej spółki Plantics. „Jednym z problemów jest fakt, że nie wszystkie z tych polimerów są biodegradowalne”.

Biodegradowalna alternatywa dla donic z tworzyw sztucznych

Celem projektu PlanticsInside było opracowanie rozwiązania tego problemu dzięki wytwarzaniu produktów wykonanych z nowatorskiej żywicy pochodzenia biologicznego, opartej na rewolucyjnym wynalazku badaczy Uniwersytetu w Amsterdamie. Jednym z głównych założeń, na których skupił się zespół projektu, było opracowanie biodegradowalnej alternatywy dla tradycyjnych donic z tworzyw sztucznych. „Każdego roku miliardy doniczek trafiają na wysypiska śmieci”, zauważa Noordzij. „Przynosimy je do domów i mieszkań ze sklepów ogrodniczych, a wiele z nich trafia do pojemników i worków na odpady zmieszane. Często takie tworzywa nie są sortowane i trafiają do spalarni”. Rozwiązaniem opracowanym przez zespół spółki Plantics było połączenie żywicy pochodzenia biologicznego z formami papierowymi, co pozwoliło na uzyskanie w pełni biodegradowalnej donicy charakteryzującej się naturalnym wyglądem oraz odpowiednią fakturą. Co więcej, nową doniczkę można umieścić w glebie wraz z rośliną, gdzie ulegnie rozkładowi w podobny sposób jak odpady organiczne.

Zapotrzebowanie na donice bez tworzyw sztucznych

Sukces nowego rozwiązania wymaga jednak przede wszystkim zapotrzebowania ze strony rynku. Dzięki dofinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej spółka miała możliwość zbudowania elastycznej prototypowej linii produkcyjnej, która pozwala na wytwarzanie około 10 milionów doniczek rocznie. Celem tego rozwiązania było wykazanie wykonalności koncepcji. „Kluczową kwestią była również ocena zapotrzebowania rynkowego na nowe rozwiązanie”, dodaje Noordzij. „Wiele osób powtarza, że chętnie zrezygnują z tworzyw sztucznych, jednak nie można zapominać o kosztach czy kwestiach związanych z łańcuchami dostaw”. Jak zauważa Noordzij, rynek ogrodniczy jest bardzo złożony – działa na nim wielu hodowców, przedsiębiorców i sprzedawców detalicznych. Jednym z kluczowych odkryć zespołu było to, że hodowcy często sprzeciwiają się inicjatywom, które ich zdaniem mogą zwiększyć koszty działalności. „Dlatego właśnie postanowiliśmy skoncentrować się na sprzedawcach detalicznych, by wpływać na zmiany na rynku z tej strony”, wyjaśnia Noordzij. „Nasza koncepcja jest prosta – gdy sprzedawcy zaczną zamawiać popularne rośliny w biodegradowalnych donicach, nastąpią zmiany w całym łańcuchu dostaw”.

Nowe podejścia do rynku ogrodniczego

Realizacja projektu przyczyniła się również do lepszego zrozumienia usług świadczonych przez realizującą go spółkę. Doniczki wykonane częściowo z papieru, sprzedawane pod marką DOPA, charakteryzują się innymi właściwościami ich odpowiedniki z tworzyw sztucznych, które są całkowicie obojętne. Różnią się od nich w obszarach takich jak zatrzymywanie wody czy wrażliwość na warunki otoczenia. „Zrozumienie tej zależności było naprawdę istotną lekcją”, mówi Noordzij. „Zdaliśmy sobie sprawę, że musimy dotrzeć do hodowców z odpowiednim nastawieniem, realizujących odpowiednie procesy zapewniania jakości”. W efekcie zespół opracował także wytyczne dotyczące upraw, które są przekazywane w czasie dostawy biodegradowalnych donic. Noordzij i pozostali członkowie zespołu odwiedzają również klientów, aby wyjaśnić im zmiany, które powinni wdrożyć w swoich procesach. „Zupełnie się tego nie spodziewaliśmy, ale realizacja tego projektu spowodowała, że rozszerzyliśmy podstawową działalność spółki”, zauważa. „Obecnie nasze podejście do tego rynku jest zupełnie inne”. Celem spółki Plantics jest obecnie zwiększanie mocy produkcyjnych, a także poszukiwanie partnerów do współpracy, co pozwoli na dalszy rozwój tego rynku i zwiększy świadomość korzyści płynących z biodegradowalnych donic. Zespół spółki zamierza także pracować nad aspektami technicznymi, takimi jak poprawa jakości biodegradowalnego materiału w celu rozszerzenia linii produktów na inne rodzaje roślin.

Słowa kluczowe

PlanticsInside, biodegradowalne, zanieczyszczenia, odpady, tworzywa sztuczne, biożywica, żywica pochodzenia biologicznego, ogrodnictwo

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania