European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Recycling of coated and painted textile and plastic materials

Article Category

Article available in the following languages:

Usuwalne powłoki poprawiają wskaźnik recyklingu tworzyw sztucznych i tkanin

Technologie stosowane w celu usuwania powłok z tkanin i malowanych tworzyw sztucznych pozwalają na usprawnienie łańcucha wartości recyklingu i rozwijają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Tworzywa sztuczne są wszechobecne – znalazły zastosowanie w szerokiej gamie dóbr konsumpcyjnych. Choć niektóre przedmioty wykonane z tych tworzyw nadają się do recyklingu, wiele produktów, na przykład urządzenia elektroniczne, tkaniny czy części samochodowe, trafia na wysypisko po jednorazowym użyciu. Przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że składają się one z wielu materiałów. Europejski przemysł tworzyw sztucznych dąży do ponownego przetwarzania 50 % odpadów do 2040 roku. Do realizacji tego celu przyczynia się zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu DECOAT, który opracował aktywowane środki do usuwania powłok, które umożliwiają oddzielenie składników chemicznych w produktach kompozytowych, co prowadzi do większej możliwości recyklingu materiałów podstawowych. instytut IVV im. Fraunhofera, będący jednym z partnerów projektu, opracował proces rozwarstwiania chemicznego, obejmujący wykorzystanie substancji CreaSolv® w celu odzyskiwania materiałów o wysokiej czystości ze złożonych odpadów.

Inteligentne dodatki pozwalają na opracowanie aktywowanych rozwiązań

W ramach projektu zespół przeanalizował możliwość wykorzystania środków, które mogą być aktywowane dzięki wykorzystaniu ciepła, wilgoci, substancji chemicznych lub mikrofal w celu oddzielenia składników odpadów nienadających się do recyklingu. Po oddzieleniu, składniki podstawowe mogą stać się częścią gospodarki o obiegu zamkniętym. Szczególnie owocne okazało się wykorzystanie dwóch technologii – metody opartej na rozpuszczalnikach używanych w celu usuwania powłok zewnętrznych, a także użycie aktywowanych termicznie warstw osadzonych w produktach, które umożliwiają oddzielanie materiałów w celu ich recyklingu. Jak wyjaśnia Toste Tanhua, koordynator projektu: „Oba podejścia mogą sprawdzić się w przypadku powlekanych tkanin i malowanych tworzyw sztucznych wykorzystywanych w przemysłach motoryzacyjnym i elektronicznym. Udało nam się zademonstrować usuwanie powłok i farb, aby umożliwić poddanie materiału podstawowego recyklingowi”.

Projektowanie linii pilotażowych

Obecne zakłady recyklingu wykorzystują głównie technologie mechaniczne, chemiczne lub termiczne, które zazwyczaj nie nadają się do obróbki materiałów powlekanych. Nowe metody rozkładu produktów na surowce nadające się do recyklingu wymagają przeprojektowania zakładów zajmujących się tym procesem. W przyszłości zakłady recyklingu będą w stanie określić, jakie dodatki zostały użyte w danym produkcie, a następnie zastosują odpowiedni czynnik aktywujący. Barwniki mogą wspierać proces sortowania odpadów i zapewnić, że powlekane materiały trafią do właściwego urządzenia przetwarzającego. Choć projekt DECOAT skupiał się na odzyskiwaniu materiałów podstawowych, badacze mieli również na uwadze odzyskiwanie powłok i materiałów malarskich usuwanych w trakcie procesu.

Zwiększanie wartości dla gospodarki o obiegu zamkniętym

Proces opracowany w ramach projektu DECOAT może zrewolucjonizować recykling. Zdaniem ekspertów, jego pełne wdrożenie na rynku doprowadzi do zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach o 75 % i ograniczenia śladu węglowego docelowych produktów o 30 %. Co więcej, zastosowanie procesu usuwania powłok w sektorze recyklingu odpadów może przyczynić się do stworzenia około 500 miejsc pracy i zwiększenia wartości gospodarki o 150 milionów euro. Zanim będzie można wykorzystać potencjał technologii rozdzielania powłok i sortowania w ramach projektu, należy zwiększyć poziom gotowości technologicznej opracowanych procesów. Jak twierdzi Buyle: „Obecnie musimy podjąć kroki w celu znalezienia odpowiednich interesariuszy, którzy będą w stanie zainwestować w linie pilotażowe w skali półprzemysłowej, co pozwoli nam na dalszy rozwój opracowanych technologii. Zgromadzenie uczestników łańcucha wartości opartego na obiegu zamkniętym materiałów wokół tej idei ma w tym wypadku ogromne znaczenie”. Ze względu na to, że komercjalizacja procesu opracowanego w ramach projektu DECOAT zbliża się wielkimi krokami, konieczne będzie przeprojektowanie wielu aspektów łańcucha wartości. Zmiany obejmą zakłady recyklingu i producentów produktów, jednak swoje podejście będą musieli zmienić także konsumenci. W jednym z analizowanych przypadków użycia udało się osiągnąć bardzo dobre rezultaty w procesie rozdzielania powłok, jednak uzyskany produkt nie spełniał oczekiwań estetycznych ze względu na bardziej szorstką powierzchnię. Partnerzy skupieni wokół projektu DECOAT będą nadal dopracowywać technologie, ale jak twierdzi Buyle: „Oczywiste jest, że potrzebna będzie pewna zmiana mentalności na prawie wszystkich etapach łańcucha wartości opartego na obiegu zamkniętym, aby umożliwić skuteczne wprowadzenie tych rozwiązań”.

Słowa kluczowe

DECOAT, rozdzielanie powłok, recykling tkanin, gospodarka o obiegu zamkniętym, recykling tworzyw sztucznych, , CreaSolv®, gospodarka o obiegu zamkniętym, dodatki aktywowane

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania