European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Data Aware Wireless Networks for Internet of Everything

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie danych w celu optymalizacji usług sieciowych

Sieci bezprzewodowe świadome przesyłanych za ich pośrednictwem danych mogą sprawniej obsługiwać inteligentne, połączone miasta i zapewniać konsumentom dostęp do usług w czasie rzeczywistym.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Operatorzy sieci komórkowych i mobilnych stale stawiają czoła nowym wyzwaniom. Ze względu na to, że internet stał się jedną z platform interakcji społecznych, ich sieci coraz częściej służą wymianie danych. „Wykorzystanie tych danych może pomóc nam w zrozumieniu tego, jak żyją ludzie, dzięki czemu będziemy w stanie lepiej zoptymalizować infrastrukturę transportową czy telekomunikacyjną”, wyjaśnia Weisi Guo, koordynator projektu DAWN4IoE z ramienia Cranfield University w Zjednoczonym Królestwie. „Taki jest właśnie cel inteligentnych miast". Największą przeszkodą w realizacji tego założenia jest fakt, że tradycyjne sieci nie są świadome danych przesyłanych przez ich użytkowników. Oznacza to, że operatorzy sieci są zmuszeni do planowania swoich usług w oparciu o domysły i przewidywania – muszą szacować między innymi ile osób na danym obszarze będzie prawdopodobnie korzystać z dostępu do sieci. Nie jest możliwe jednak dostosowanie modelu świadczenia usług do bieżącego kontekstu społecznego w czasie rzeczywistym. „Sieci telekomunikacyjne nie są przystosowane do radzenia sobie z przejściowymi zmianami zapotrzebowania na usługi, na przykład w przypadku, gdy wszyscy pasażerowie zatrzymanego z powodu strajku pociągu próbują wysyłać wiadomości swoim bliskim i znajomym”, wyjaśnia Guo. „Może to prowadzić do spadku jakości świadczonych usług i ograniczonego zasięgu sieci”.

Poznanie zachowań konsumentów w celu kontekstualizacji działania sieci

Projekt DAWN4IoE, koordynowany przez University of Warwick i dofinansowany ze środków działania „Maria Skłodowska-Curie”, miał na celu sprostanie temu wyzwaniu. „W ramach projektu skupiliśmy się na tym, jak możemy wykorzystać dane, aby lepiej zrozumieć uczucia i zachowania konsumentów oraz umieszczać bieżące wydarzenia w kontekście”, wyjaśnia Guo. Zebrane w ten sposób informacje mogą być następnie wykorzystywane na potrzeby pozyskiwania informacji w czasie zbliżonym do rzeczywistego w celu optymalizacji usług sieciowych dzięki wskazywaniu zdarzeń oraz wyjaśnianiu ich przyczyn. „Na tej podstawie możemy stwierdzić na przykład, czy dane zdarzenie jest anomalią, czy też może się powtórzyć”, wyjaśnia Guo. „Dzięki temu możemy ustalić, w jaki sposób sieć może zostać dostosowana w przyszłości, by być gotową na takie wydarzenie".

Optymalizacja sieci łączności

W skład konsorcjum projektu DAWN4IoE weszły uczelnie wyższe oraz start-upy, które dostarczyły oprogramowanie i dane ze studiów przypadków umożliwiające podjęcie prac badawczych. Wśród rezultatów prac zespołu projektowego znalazł się między innymi katalog problemów opracowany z myślą o operatorach sieci łączności. Zespół opracował również modele językowe oparte na sztucznej inteligencji, zaprojektowane w celu zrozumienia rzeczy, o których mówią ludzie. „Angielski bywa pod tym względem naprawdę trudnym językiem”, zauważa Guo. „Osoba mówiąca o tym, że nie ma zasięgu, może mówić o swoim telefonie komórkowym, sieci domowej lub na przykład o wykonywanej w danym momencie pracy”. Modele sztucznej inteligencji zostały wykorzystane nie tylko w celu identyfikacji słów kluczowych, ale także w celu ustalania znaczenia zdań i wypowiedzi z punktu widzenia gramatyki i kontekstu wypowiedzi. Badacze opracowali także algorytmy projektowe oraz rozwiązania w zakresie przetwarzania brzegowego, aby wykorzystać rezultaty dotychczasowych prac w celu optymalizacji zasięgu sieci. „Operator sieci może na przykład dzięki temu podjąć decyzję o przydziale szerszego zakresu częstotliwości w pobliżu określonej stacji kolejowej, jeśli wie, że został odwołany pociąg, a pasażerowie będą wysyłali wiadomości na temat tego zdarzenia”, dodaje Guo.

Wykorzystanie danych pozyskiwanych w czasie rzeczywistym w praktyce inżynieryjnej

Guo uważa, że wykorzystywanie danych użytkowników sieci w czasie rzeczywistym w praktyce inżynieryjnej w oparciu o zautomatyzowane i proaktywne techniki ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia lepszej jakości usług w czasie rzeczywistym. „Chcemy zmienić sposób postrzegania działania sieci”, wyjaśnia badacz. „Powinniśmy się skupić na tym, w jaki sposób możemy zapewnić wydajne, niezawodne, a zarazem dynamiczne i osobiste usługi”. Kolejnym ważnym krokiem będzie połączenie tego podejścia ze standardami technologii łączności 6G i rzeczywistymi rozwiązaniami. „Realizacja tego celu będzie możliwa dzięki normalizacji”, podsumowuje Guo.

Słowa kluczowe

DAWN4IoE, komunikacja bezprzewodowa, internet, inteligentne miasta, sztuczna inteligencja, telekomunikacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania