Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Przyszłość rybołówstwa

Zanieczyszczenie środowiska, postępująca zmiana klimatu oraz zanik różnorodności biologicznej zagrażają zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów pochodzących z mórz, których potrzebujemy. Nie da się ukryć, że to stawia nas przed pewnym dylematem. Czy rozwiązaniem problemu mogą być światła pomagające w odstraszaniu niewłaściwych ryb, by nie trafiały do sieci rybackich? Czy sztuczna inteligencja może pomóc w skutecznym zwalczaniu wszy morskich, które są prawdziwym problemem dla hodowców ryb? W jaki sposób danio pręgowany pomaga połączyć akwakulturę i medycynę?

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Jak czytamy w sprawozdaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych, liczba ludności na świecie jest ponad trzykrotnie większa niż w połowie XX wieku, a bezpieczeństwo żywnościowe jest coraz większym problemem. To oznacza, że musimy pozyskiwać coraz więcej żywności z mórz i oceanów, jednocześnie chroniąc zasoby i dbając o różnorodność biologiczną. Jednym z rozwiązań jest hodowla ryb w ramach akwakultury. Ryby hodowlane charakteryzują się niskim śladem węglowym, oferują białko zwierzęce, a w dodatku są niezwykle pożywne. Mają jednak także wady. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie technologii w celu usprawnienia procesu połowu, by stał się bardziej wybiórczy i inteligentny. Najnowszy odcinek naszego podcastu nie dotyczy tylko tego, w jaki sposób ryby mogą nas karmić – mówi także o tym, czego możemy się dzięki nim nauczyć. Poznajmy naszych gości, którzy realizowali swoje prace w ramach finansowanych ze środków Unii Europejskiej projektów i opowiedzą więcej na temat tych zagadnień. Rachel Tiller jest główną badaczką i dyrektorką ds. różnorodności biologicznej oraz użytkowania obszarów, czyli strategicznego programu badawczego prowadzonego przez SINTEF Ocean z siedzibą w norweskim Trondheim. Badaczka pełniła rolę koordynatorki projektu SMARTFISH, który zaoferował rybakom innowacyjne narzędzia, aby pomagać im w ograniczaniu przyłowów i sprawniejszym rejestrowaniu złowionych ryb. Margaret Rae jest dyrektorką zarządzającą spółki Konree Innovation z siedzibą w irlandzkim Galway. Spółka zajmuje się wykorzystywaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych w celu poprawy zdrowia i dobrostanu ryb hodowlanych. Spółka była gospodarzem projektu Game Changer, w ramach którego badacze wykorzystali innowacyjną technologię w celu ograniczenia epidemii wszy morskich – szkodnika, który stanowi poważny problem dla przemysłu akwakultury. Marc Muller, obecnie przebywający na emeryturze, był starszym adiunktem Belgijskiego Narodowego Funduszu Badań Naukowych (FNRS), zatrudnionym na Uniwersytecie w Liège. Obszary jego badań obejmowały regulację genów i biologię rozwoju różnych gatunków, skupiając się głównie na powstawaniu szkieletu danio pręgowanego. Badacz był koordynatorem projektu BioMedaqu.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, SMARTFISH, BioMedaqu, Game Changer, ryba, danio pręgowany, łosoś, hodowla ryb, bezpieczeństwo żywnościowe, ocean, zasoby morskie