European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Personal Health Interfaces Leveraging Human-Machine Natural Interactions

Article Category

Article available in the following languages:

Rozwiązania sztucznej inteligencji dla lepszej opieki zdrowotnej

Sztuczna inteligencja może być kluczem do przezwyciężenia problemów z niedoborem personelu medycznego i oferowania usług skoncentrowanych na pacjencie, które poprawiają jakość opieki.

Zdrowie icon Zdrowie

Jednym z głównych wyzwań stojących przed służbą zdrowia na całym świecie jest brak wyszkolonego personelu. W samej Europie szacowany niedobór pracowników medycznych wynosi 2 miliony, przy czym wielu z nich to często lekarze pierwszego kontaktu. Nie pozostaje to bez wpływu na jakość świadczonej opieki, a nawet bezpieczeństwo pacjentów.

Interakcje człowiek-maszyna w sektorze opieki zdrowotnej

Aby pokonać te wyzwania, zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu PhilHumans, wspieranego w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie”, postanowił zastosować technologie sztucznej inteligencji (SI) i przetwarzania języka naturalnego. Celem, jaki sobie postawiono, było stworzenie narzędzia umożliwiającego wysokiej jakości osobistą komunikację dotyczącą zdrowia, służącego jako pierwsza linia kontaktu ze służbą zdrowia. Umożliwiłoby ono personelowi medycznemu skupienie się na podstawowej opiece, a jednocześnie pacjenci otrzymywaliby potrzebne im informacje w sposób empatyczny i intuicyjny. „Kolejnym celem projektu było przeszkolenie młodego pokolenia naukowców w zakresie innowacyjnych rozwiązań SI”, mówi Ernst Hermens z firmy Philips w Niderlandach, koordynator projektu PhilHumans. „Udało nam się zaangażować ośmiu doktorantów, którzy mieli okazję przyjrzeć się bliżej różnym aspektom interakcji człowiek-maszyna w dziedzinie opieki zdrowotnej”. Studenci korzystali z opieki naukowej specjalistów z takich uczelni, jak Uniwersytet w Cagliari, Uniwersytet w Katanii (strona w języku włoskim), Uniwersytet w Aberdeen i Uniwersytet Techniczny w Eindhoven, a także z firmy Philips Research. Doktoranci spędzili również dużo czasu na delegacji w oddziale firmy Philips, gdzie mogli zdobyć praktyczne doświadczenie.

Robotyka, język naturalny i głębokie programowanie

Badania skupiały się wokół trzech kluczowych tematów, z których pierwszym było rozpoznawanie obrazów i robotyka. Prace w tej części obejmowały badania nad inteligencją obliczeniową, analizą twarzy i mową ciała. „Studenci byli zainteresowani na przykład użyciem kamer do rejestrowania mimiki twarzy i mowy ciała, a następnie wykorzystaniem sztucznej inteligencji do wyciągania wniosków dotyczących między innymi tego, jak dana osoba się czuje lub co robi”, wyjaśnia Hermens. Drugi klaster badawczy był poświęcony empatycznym interakcjom w języku naturalnym i obejmował analizę semantyczną i analizę nastroju na podstawie tekstów. „Wiadomości tekstowe pacjentów były analizowane przy użyciu techniki przetwarzania języka naturalnego”, dodaje Hermens. „Zbadaliśmy również potencjał rozwoju zautomatyzowanego poradnictwa i terapii”. Z kolei trzeci klaster koncentrował się na wprowadzeniu głębokiego programowania w dziedzinie osobistych usług zdrowotnych. Technologia ta mogłaby służyć do określenia obszarów badań medycznych, które należy traktować priorytetowo, aby pomóc systemom opieki zdrowotnej w osiągnięciu większej wydajności.

Interfejsy pacjenta oparte na sztucznej inteligencji

Najważniejszym rezultatem projektu był rozwój zawodowy studentów, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu. Wielu z nich ukończyło studia i otrzymało pracę nie tylko w instytucjach akademickich, ale również w podmiotach przemysłowych, podczas gdy pozostali kończą studia doktoranckie. Ponadto owocem tych prac była publikacja wielu artykułów na temat wykorzystania sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej, które są dostępne na stronie internetowej projektu. „Duża część rozpoczętych prac ma wciąż dość abstrakcyjny charakter”, zauważa Hermens. „Na przykład opracowano ogólne ramy dla eksploracji danych i generowania tekstu. Przetestowano również konwersacyjny system terapeutyczny służący ocenie stopnia empatii danej osoby. Ponadto powstało narzędzie do analizy i formułowania wniosków na podstawie głębokiej analizy tekstowej”. Hermens uważa, że projekt jest znaczącym kamieniem milowym na drodze do wprowadzenia interfejsów pacjenta opartych na sztucznej inteligencji na rynek. Ponadto przewiduje, że wiele z nich będzie w użyciu już w ciągu najbliższych pięciu lat. „To się stanie faktem”, twierdzi. „W związku z takimi zjawiskami, jak starzenie się społeczeństwa, malejąca liczba osób zainteresowanych zawodami medycznymi i przepaść między wymaganą a świadczoną opieką, istnieje wyraźna potrzeba wprowadzenia tego typu rozwiązań. Narzędzia te mogą sprawić, że wykwalifikowany personel będzie zaangażowany wyłącznie na krytycznych etapach opieki zdrowotnej, kiedy jest naprawdę niezbędny”.

Słowa kluczowe

PhilHumans, SI, opieka zdrowotna, medycyna, człowiek-maszyna, robotyka, język

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania