CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Dementia: Intersectorial Strategy for Training and Innovation Network for Current Technology (DISTINCT)

Article Category

Article available in the following languages:

Podejście technologiczne stawiające potrzeby pacjentów z demencją na pierwszym miejscu

Wypełnienie luki między innowacjami technologicznymi a potrzebami pacjentów może poprawić skuteczność metod leczenia i jakość opieki nad osobami cierpiącymi na chorobę Alzheimera.

Zdrowie icon Zdrowie

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem, które upośledza pamięć i sprawność innych ważnych funkcji psychicznych. Jest to najczęstsza postać otępienia, zwykle związana z procesem starzenia się. „Jednym z głównych powodów dużego wzrostu liczby przypadków choroby Alzheimera jest fakt, że społeczeństwa się starzeją”, wyjaśnia Martin Orrell z Uniwersytetu w Nottingham w Zjednoczonym Królestwie, koordynator projektu DISTINCT. „Wciąż nie ma lekarstwa na tę chorobę, a jej przyczyny nie zostały jeszcze w pełni przez nas poznane”. Wiadomo jednak, że aktywność fizyczna i dobra dieta mogą mieć duże znaczenie. Zatem sprawienie, aby ta rosnąca liczba pacjentów z chorobą Alzheimera była aktywna, a jej specyficzne potrzeby były zaspokajane, może mieć niezwykle pozytywny ogólnospołeczny wpływ.

Monitorowanie i ocena obecnych technologii

Projekt DISTINCT, wspierany w ramach działań „Maria Skłodowska-Curie”, miał na celu zidentyfikowanie technologii i rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do osiągnięcia założonego celu. W związku z tym w projekt zostało zaangażowanych piętnaścioro doktorantów z całej Europy, których zadaniem było bliższe przyjrzenie się innowacjom i metodologiom, które mogłyby przynieść korzyści pacjentom, opiekunom i całemu społeczeństwu. „Po części wiązało się to z monitorowaniem i oceną już istniejących technologii”, mówi Orrell. „Dostępnych na rynku jest na przykład wiele różnych gadżetów, ale zostały one opracowane niekoniecznie z myślą o demencji lub bez dogłębnego zrozumienia potrzeb pacjentów”. Dlatego też podstawowym celem projektu było znalezienie sposobów na lepsze dopasowanie innowacyjnych podejść technologicznych do potrzeb pacjentów i ich opiekunów. Pomysł polegał na tym, by rezultaty tych prac wykorzystać do opracowania międzynarodowych wytycznych, z których w przyszłości będzie mógł korzystać personel medyczny, pracownicy opieki zdrowotnej i specjaliści w dziedzinie technologii.

Kompleksowe szkolenia dla naukowców

Uczeni skupili się na szerokim zakresie zagadnień, w tym na technologiach mających na celu poprawę uczestnictwa społecznego, zachęcanie do komunikacji i zapewnienie lepszego wsparcia opiekunom i rodzinom pacjentów. „Konkretnym przykładem może być projekt, który dotyczył akceptacji i wdrożenia robotów społecznych”, zauważa Orrell. „Niektóre z tych robotów mają postać foki, ale odkryliśmy, że użytkownicy preferują roboty przypominające typowe zwierzaki, na przykład kota lub psa. Pacjenci nie uważali ich za roboty, ale za przedmioty przynoszące ulgę i pocieszenie, tak jak na przykład lalka”. Kolejnym ważnym elementem projektu były szkolenia. Oprócz prowadzenia badań wszyscy studenci uczestniczyli w zajęciach szkoły letniej, w ramach której jeden z kursów odbył się na Uniwersytecie w Maastricht. „Nie chodziło tylko o zrozumienie i wykorzystanie technologii”, dodaje Orrell. „Kurs koncentrował się na takich kwestiach jak opieka nad osobami z demencją, umiejętności badawcze, praca z opiekunami i zrozumienie potrzeb branży. Celem tych szkoleń było przygotowanie młodych naukowców do kontynuowania kariery na uczelniach wyższych, w firmach z branży, opiece klinicznej czy też organizacjach pozarządowych”.

Wytyczne dotyczące najlepszych praktyk w opiece nad osobami z demencją

Opracowanie wytycznych dotyczących najlepszych praktyk było kluczowym osiągnięciem zespołu projektu DISTINCT. Wytyczne pomagają wyjaśnić, co sprawia, że niektóre technologie są przydatne w kontekście opieki nad pacjentem, oraz określić, które podejścia są najbardziej skuteczne, a także wskazują na niektóre z kluczowych czynników hamujących lub przyspieszających wprowadzanie innowacji w tej dziedzinie. Wytyczne skierowane są do decydentów, personelu medycznego i samych pacjentów. „Rozwiązania takie jak noszenie zawieszek z przyciskiem SOS mogą być uważne za poniżające”, zauważa Orrell. „Wysyłają one sygnał, że użytkownik nie jest w stanie poradzić sobie sam. Pacjenci woleliby nosić urządzenia w stylu smartwatcha – coś, co jest bardziej nowoczesne i niestygmatyzujące”. Podobnie, zamiast kamer monitorujących pacjenci preferowali stosowanie nieinwazyjnych środków monitorowania. „Płynie z tego wniosek mówiący, że musimy budować relacje i dążyć do porozumienia”, mówi Orrell. „Odpowiedzią nie może być jedynie dostarczenie kilku niezbędnych narzędzi”.

Słowa kluczowe

DISTINCT, choroba Alzheimera, demencja, otępienie, starzenie się, osoby starsze, psychiczne, opieka zdrowotna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania