European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Intelligent Toolkit for Reconnaissance and assessmEnt in Perilous Incidents

Article Category

Article available in the following languages:

Technologia zapewnia bezpieczeństwo służbom ratowniczym

Ratownicy otrzymali możliwość bezpiecznej oceny miejsc katastrof za pomocą dronów, rzeczywistości rozszerzonej, narzędzi zwiększających świadomość sytuacyjną, głębokich sieci oraz cyfrowych bliźniaków.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Kiedy dochodzi do katastrofy, czas odgrywa kluczową rolę. To właśnie dlatego w każdym filmie widzimy służby ratownicze przybywające na miejsce zdarzenia i natychmiast wkraczające do akcji. W prawdziwym życiu nic nie dzieją się tak szybko. Co więcej, wynika to z ważnych powodów. „Zanim ratownicy będą mogli przystąpić do pracy, muszą upewnić się, że obszar katastrofy jest wystarczająco zabezpieczony, aby mogli podjąć działania”, wyjaśnia Rozenn Marechal, badaczka CS Group France. Taki rekonesans jest zarówno czasochłonny, jak i stanowi ryzyko dla służb ratowniczych. Nowe technologie, w tym roboty, drony i narzędzia zwiększające świadomość sytuacyjną, mogą stanowić prawdziwy przełom. Przykładem może być finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt INTREPID, którego zespół wykorzystuje najbardziej innowacyjne technologie w celu opracowania i weryfikacji przełomowego, bezpiecznego i skalowalnego rozwiązania, które pomoże służbom ratowniczym w bezpiecznej analizie i ocenie miejsca katastrofy. „Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa, szybkości i skuteczności działań służb ratowniczych w pierwszych godzinach po katastrofie, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu i ratowanie życia ofiar", dodaje Marechal, koordynatorka projektu.

Zaspokajanie rzeczywistych potrzeb służb ratowniczych

Platforma INTREPID to kompleksowe rozwiązanie, które łączy szereg technologii i narzędzi, w tym bezzałogowe pojazdy badające teren, zaawansowane rozwiązania w zakresie świadomości sytuacyjnej i narzędzia wspierające procesy decyzyjne oparte na wzmocnieniu danych. „Aby upewnić się, że nasza platforma odpowiada na rzeczywiste potrzeby służb, zadbaliśmy o ich uczestnictwo na każdym etapie projektu, od określania możliwości platformy po jej weryfikację w praktyce", wyjaśnia Marechal. W rezultacie zespół był w stanie opracować rozwiązanie nowej generacji wspomagające koordynowanie reagowania na katastrofy na dużą skalę. „Nasz zorientowany na użytkowników końcowych interfejs sprawia, że platforma jest łatwa w użyciu dla przedstawicieli służb ratowniczych, a jej wszechstronność umożliwia stosowanie narzędzi w przypadku wielu scenariuszy kryzysowych”, zauważa Marechal.

Analizy i oceny przed wejściem do budynku

Jedną z sytuacji analizowanych przez badaczy była eksplozja w lokalnym szpitalu. „W ramach procesu weryfikacji przetestowaliśmy platformę INTREPID w wielu symulowanych katastrofach. Jednym ze scenariuszy była duża eksplozja, prawdopodobnie związana z atakiem terrorystycznym i detonacją bomby w szpitalu w okolicach Madrytu”. zauważa Marechal. Wśród zagrożeń, którym stawiały czoła służby ratownicze, można wymienić między innymi naruszenie stabilności elementów konstrukcyjnych budynku, zagrożenia chemiczne, ryzyko pożaru i ataku. Każde z nich może mieć zarówno na ofiary, jak i zespoły ratownicze. Aby ograniczyć zakres ryzyka, służby ratownicze wykorzystały platformę INTREPID w celu pozycjonowania w czasie rzeczywistym i budowy sieci terenowej. To z kolei pozwoliło im na wysłanie do wnętrza budynku autonomicznych pojazdów, w tym dronów naziemnych i powietrznych, które umożliwiły uzyskanie obrazów oraz danych dotyczących wnętrza szpitala. Dane te zostały następnie wykorzystane do stworzenia cyfrowego bliźniaka strefy katastrofy, który służby mogły analizować i wirtualnie eksplorować za pomocą urządzeń rzeczywistości rozszerzonej oraz szeregu narzędzi do modelowania i mapowania 3D. „Służby ratownicze z powodzeniem wykorzystały technologie INTREPID w celu przeprowadzenia bezpiecznej oceny sytuacji budynku, poszukiwania potencjalnych zagrożeń i wstępnego ustalenia lokalizacji ofiar oraz ich stanu. Wszystko to było możliwe przed wejściem do budynku”, mówi Marechal.

Zwiększenie bezpieczeństwa i możliwości operacyjnych służb ratowniczych

Podobnie jak symulacje powodzi i katastrof przemysłowych, scenariusz szpitalny pokazuje, w jaki sposób zintegrowana platforma INTREPID może zwiększyć bezpieczeństwo i możliwości operacyjne użytkowników końcowych, co przełoży się na ratowanie istnień ludzkich. „Nasze rezultaty zmieniają zarządzanie sytuacjami kryzysowymi – rozwiązania oparte na technologii ograniczają ryzyko, aby zapewnić bezpieczeństwo służbom ratowniczym i umożliwić im szybsze rozpoczęcie ratowania życia ofiar”, podsumowuje Marechal.

Słowa kluczowe

INTREPID, służby ratownicze, drony, rzeczywistość rozszerzona, świadomość sytuacyjna, głębokie sieci, cyfrowe bliźniaki, roboty, reagowanie kryzysowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania