European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Wytyczanie ścieżki w kierunku efektywności energetycznej

Nowoczesne i zrównoważone rozwiązania prefabrykowane są głównym przedmiotem badań prowadzonych w ramach finansowanego przez UE projektu Surefit, którego celem jest zmniejszenie zużycia energii w budynkach mieszkalnych. Realizowany w programach pilotażowych w różnych europejskich strefach klimatycznych projekt pokazał wszechstronność rozwiązań pomagających w budowie budynków o niemal zerowym zużyciu energii.

Energia icon Energia

Projekt Surefit powstał w reakcji na pilną potrzebę poprawy charakterystyki energetycznej budynków w Europie. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu UE zobowiązała się do zmniejszenia emisji o co najmniej 55% do 2030 r. i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Aby pomóc w realizacji tych ambitnych założeń, zespół Surefit dąży do zrewolucjonizowania domów w UE, czyniąc je bardziej energooszczędnymi, ekonomicznymi i neutralnymi pod względem emisji dwutlenku węgla. „Chcemy zaoferować opracowane przez nas technologie przedsiębiorstwom i partnerom z całej Europy”, mówi koordynator projektu Sérgio Tadeu z ISQ. „Oznacza to tworzenie modeli biznesowych, które uwzględniają wykorzystanie wysokiego poziomu prefabrykacji, co przypomina podejście zakładające łatwość instalowania”.

Osiągalne zamierzenia

Zespół projektu wyznaczył sobie ambitne cele: zmniejszenie zużycia energii pierwotnej i emisji dwutlenku węgla o 60%, obniżenie kosztów renowacji o 50% i skrócenie czasu renowacji o 40%. Aby je zrealizować, powstało różnorodne konsorcjum instytucji i przedsiębiorstw z Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Turcji i Zjednoczonego Królestwa, które pozwala na zebranie wiedzy i zasobów wszystkich partnerów. Projekt Surefit testuje w swoich lokalizacjach demonstracyjnych szereg innowacyjnych technologii. Należą do nich prefabrykowane panele, fotowoltaiczne szyby próżniowe jako rodzaj wysokowydajnych okien wytwarzających energię elektryczną, nowatorskie systemy solarne i fotowoltaiczne, panele wypełnione materiałem zmiennofazowym do magazynowania ciepła, nowatorski system chłodzenia wyparnego, urządzenie do odzyskiwania ciepła z okien oraz innowacyjne wielofunkcyjne pompy ciepła.

Elastyczne i efektywne

Zamiast stosować jedno uniwersalne podejście, projekt zakłada dostosowywanie renowacji w oparciu o potrzeby każdego budynku i jego lokalizacji. Każda renowacja uwzględnia indywidualne warunki, optymalizując efektywność energetyczną. Znaczenie testów pilotażowych w różnych krajach jest kluczowe dla osiągnięcia tych rezultatów. „Warunki klimatyczne mają duże znaczenie, dlatego musimy wybierać odpowiednie rozwiązania w zależności od miejsca. Obejmuje to dobór materiałów izolacyjnych oraz ich grubości lub technologii w celu wykorzystania odnawialnych źródeł energii, na przykład w zależności od nasłonecznienia budynku”, podkreśla Tadeu. Wstępne wyniki symulacji są obiecujące i wskazują na możliwości znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla. Ponadto opracowano przewodnik dotyczący modernizacji budynków mieszkalnych opisujący szczegółowe metody oraz stworzono narzędzie, które pomaga interesariuszom w doborze najlepszych energooszczędnych opcji renowacji. Oba zostaną udostępnione w najbliższych miesiącach. „Narzędzie to jest niezwykle przydatne, ponieważ równoważy kryteria ekonomiczne i środowiskowe”, wyjaśnia Tadeu. „Możliwości finansowe właścicieli budynków różnią się, a to od nich zależy wybór technologii i zakresu modernizacji”.

Słowa kluczowe

Surefit, zrównoważony, modernizacja, technologie, budynek, renowacja, budynek mieszkalny, efektywność energetyczna, niemal zerowe zużycie energii, ciepło, chłodzenie, energia słoneczna, energia, odzysk ciepła