Skip to main content
European Commission logo print header

Flexible robots for intelligent automation of precision agriculture operations

Article Category

Article available in the following languages:

Sztuczna inteligencja pomaga koordynować działania w ramach rolnictwa precyzyjnego

Platforma oparta na sztucznej inteligencji umożliwia koordynację działań flot robotów w celu automatyzacji wielu żmudnych zadań związanych z rolnictwem.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Era cyfrowa obejmuje wszystkie sektory gospodarki. Nawet tradycyjne branże, takie jak rolnictwo, stają się coraz bardziej zdigitalizowane. Europejscy rolnicy wykorzystują obecnie technologię i dane do automatycznego sterowania maszynami rolniczymi, nawożenia, monitorowania zwierząt gospodarskich, monitorowania jakości gleby i poprawy wydajności upraw, jak i wielu innych zadań. Problem z tą dziedziną, często określaną mianem rolnictwa precyzyjnego, polega na tym, że jest ona dość rozdrobniona, a dla każdego zadania istnieją osobne rozwiązania. Tymczasem rolnicy potrzebują kompleksowych, a jednocześnie elastycznych i łatwych w użyciu rozwiązań, które pozwolą zautomatyzować wszystkie te zadania w skoordynowany sposób. Z pomocą przychodzi finansowany przez UE projekt FLEXIGROBOTS. Dzięki wykorzystaniu takich nowoczesnych technologii, jak internet rzeczy, duże zbiory danych, sztuczna inteligencja (SI) i robotyka, zespół tego projektu stawia sobie za cel zrewolucjonizowanie rolnictwa. „Projekt FLEXIGROBOTS odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na nowe technologie robotyczne i ich wdrażanie, umożliwiając efektywną automatyzację operacji rolnictwa precyzyjnego i elastyczne wykorzystanie systemów wielozadaniowych”, mówi Raquel Lazcano, lider zespołu badawczo-rozwojowego w firmie Atos IT Solutions and Services Iberia, będącej partnerem koordynującym omawiany projekt.

Jedna platforma SI dla wielu robotów wykonujących wiele zadań z zakresu rolnictwa precyzyjnego

Głównym elementem projektu jest platforma SI służąca do budowania heterogenicznych, wielorobotowych systemów, które mogą współpracować podczas realizacji złożonych inicjatyw rolnictwa precyzyjnego. „Nasza platforma ma na celu umożliwienie flotom heterogenicznych robotów precyzyjnych wykonywania zadań rolniczych, w których może uczestniczyć każdy dostawca technologii, a rolnicy będą mieli pełną kontrolę nad danymi dotyczącymi ich pól”, wyjaśnia Lazcano. W ten sposób projekt przyczynia się do zwiększenia wszechstronności rolnictwa precyzyjnego, gdyż pozwala na wykorzystanie tych samych robotów do różnych zadań. Ponadto platforma poprawia współpracę między robotami naziemnymi i powietrznymi oraz zwiększa wykorzystanie danych w całym łańcuchu wartości rolnictwa. Platforma FLEXIGROBOTS zakłada też zwiększenie autonomii i precyzji zadań związanych z rolnictwem precyzyjnym – przy czym korzystanie z takich technologii ma być możliwe przy mniejszych wymaganiach, jeśli chodzi o posiadanie wiedzy specjalistycznej. „Upraszczając wiedzę techniczną potrzebną do wprowadzenia modeli SI do produkcji, utorowaliśmy drogę do tworzenia skutecznych rozwiązań wspierających potrzeby rolników”, dodaje Lazcano. Platforma spełnia wymagania wytycznych International Data Spaces Association dotyczących udostępniania danych, a także wymagania dotyczące wiarygodności sztucznej inteligencji ustanowione przez grupę ekspertów wysokiego szczebla Komisji Europejskiej ds. sztucznej inteligencji.

Demonstracja zalet rolnictwa precyzyjnego opartego na SI

Platformę przetestowano w trzech rzeczywistych pilotażach o dużej skali, przy użyciu różnych rodzajów upraw i w różnych regionach geograficznych. Na przykład w Hiszpanii potwierdzono wysoką wydajność i wszechstronność robotów pod względem wykonywania różnych zadań na winnicach, gdzie przyczyniły się one do poprawy rentowności uprawy i jakości winogron wykorzystywanych do produkcji wina. W Finlandii naukowcy wykorzystali technologie FLEXIGROBOTS do zwalczania szkodników i kierowania ciężkimi maszynami, podczas gdy na Litwie i w Serbii posłużyły one do automatyzacji takich żmudnych zadań, jak pobieranie i analiza próbek gleby na farmach borówki amerykańskiej. „Te programy pilotażowe pokazują na rozliczne korzyści płynące z wdrożenia ujednoliconego, opartego na sztucznej inteligencji podejścia do rolnictwa precyzyjnego”, dodaje Lazcano. Zespół rozwija obecnie swoją technologię w celu stworzenia rozwiązań gotowych do wprowadzenia na rynek. Przykładowo CSIC, jeden z partnerów projektu, już teraz chce opatentować autonomiczny, zrobotyzowany system wspomagania zbiorów. Z kolei Atos rozważa włączenie platformy SI do swojego portfolio produktów.

Słowa kluczowe

FLEXIGROBOTS, sztuczna inteligencja, SI, rolnictwo precyzyjne, rolnictwo, dane

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania