European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The Atlantic Testing Platform for Maritime Robotics: New Frontiers for Inspection and Maintenance of Offshore Energy Infrastructures.

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjna platforma do testowania morskich systemów robotycznych

Powstało nowe stanowisko badawcze do testowania morskich robotów.

Energia icon Energia

Morskie farmy wiatrowe są obecnie instalowane w większej odległości od wybrzeży i na głębszych wodach, gdzie prędkość wiatru jest wyższa i zwykle bardziej stała. Jednak umieszczanie ich na oddalonych od brzegów obszarach wód głębokich wymaga użycia morskich platform pływających, co znacznie zwiększa ryzyko, koszty i złożoność ich obsługi i konserwacji. „Jest to technologia istotna dla zwiększenia zasięgu geograficznego morskich farm wiatrowych”, wyjaśnia Andry Maykol Pinto z Uniwersytetu w Porto, starszy pracownik naukowy w instytucie INESC TEC i koordynator projektu ATLANTIS. Konstrukcje te są jednak wystawione na działanie trudniejszych warunków pogodowych, a także podatne na zjawisko biofoulingu, które może wpływać na stabilność platformy i zagrażać produkcji energii. Dotarcie do tych struktur i ich konserwacja jest nie tylko trudnym i czasochłonnym zadaniem dla personelu, ale także kosztownym przedsięwzięciem. Tradycyjne metody wykorzystujące zespoły złożone z ludzi mogą stwarzać spore ryzyko, zwłaszcza w przypadku wzburzonego morza i silnych porywów wiatru. Dzięki finansowanemu przez Unię Europejską projektowi ATLANTIS Pinto i jego współpracownicy mogli opracować nową infrastrukturę badawczą przeznaczoną do testowania technologii robotycznych zdolnych do inspekcji i konserwacji farm wiatrowych instalowanych na pełnym morzu. Centrum badawcze ATLANTIS pomoże małym i średnim przedsiębiorstwom, instytucjom badawczym i operatorom energetycznym działającym w obszarze niebieskiej gospodarki w walidacji, testowaniu i ulepszaniu innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie robotyki i technologii sztucznej inteligencji (SI). „W ramach projektu uzyskaliśmy znaczące rezultaty, mocno wykraczające poza nasze początkowe oczekiwania, szczególnie w zakresie rozwoju nowych technologii inspekcji i konserwacji morskich farm wiatrowych”, podkreśla Pinto. „Stanowisko badawcze Coastal Testbed zostało już oddane do użytku i jest widoczne na platformach, takich jak Google Maps, co stanowi znaczący kamień milowy na naszej drodze do ukończenia projektu”.

Budowa centrum ATLANTIS

Pionierska infrastruktura w centrum badawczym ATLANTIS obejmuje przybrzeżne stanowisko badawcze „Coastal Testbed”, w którym robotyka i technologie SI na wczesnym etapie rozwoju mogą być testowane w bezpieczny i opłacalny sposób, oraz morskie stanowisko badawcze „Offshore Testbed”, posiadające kilka konkretnych lokalizacji na rzeczywistej komercyjnej morskiej farmie wiatrowej. „Przybrzeżne stanowisko badawcze możemy traktować jako swoisty plac zabaw, na którym sprawdzane są najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie konserwacji prowadzonej na morzu, ponieważ odwzorowuje ono wszelkie aspekty typowe dla pływającej morskiej turbiny wiatrowej”, wyjaśnia Pinto. Obiekt ten przyczynił się do przyspieszenia prac nad konkretnymi rozwiązaniami robotycznymi dostosowanymi do inspekcji turbin i przeniesienia ich z czwartego poziomu gotowości technologicznej (TRL 4) do siódmego (TRL 7) w zaledwie trzy miesiące. Dla porównania tego typu prace zajmują zwykle co najmniej półtora roku.

Prowadzenie badań pilotażowych

Zespół projektu ATLANTIS przeprowadził ponad 40 badań pilotażowych na obu stanowiskach testowych, aby poddać walidacji i zademonstrować technologię opracowaną przez konsorcjum projektu na różnych poziomach gotowości technologicznej. Ponadto publikacja otwartego zaproszenia do składania wniosków doprowadziła do zaangażowania zewnętrznych specjalistów z branży, którzy obecnie pracują nad nowymi rozwiązaniami. W sumie zaprojektowano, zmodernizowano i zademonstrowano ponad 13 heterogenicznych platform robotycznych. „W ramach projektu przeprowadzono doświadczenia na morskim stanowisku testowym z udziałem robotów powietrznych, powierzchniowych i podwodnych. Przeprowadziły one udaną inspekcję po wykonaniu programu ograniczania ryzyka, który został opracowany specjalnie przez zespół projektu ATLANTIS, aby zagwarantować bezpieczeństwo i ocenić skuteczność rozwiązań”, zauważa Pinto.

Wspieranie innowacji i badań w dziedzinie morskiej robotyki i sztucznej inteligencji

Obecnie centrum badawcze ATLANTIS jest otwarte dla społeczności międzynarodowej, a zespół będzie nadal rozszerzał infrastrukturę testową o nowe usługi i możliwości operacyjne. „Centrum służy jako kluczowy zasób do wspierania innowacji i rozwoju badań w dziedzinie robotyki i technologii SI na potrzeby energetyki morskiej”, dodaje Pinto. „Tworząc obiekt przeznaczony do testowania i walidacji nowych technologii, ułatwiamy prace nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które mogą zwiększyć konkurencyjność Europy na rynku światowym”.

Słowa kluczowe

ATLANTIS, technologia, stanowisko badawcze, stanowisko testowe, roboty, morskie, innowacje, energia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania