European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Co nowego w projekcie EuroSea: wypełnianie luk w wiedzy naukowej w celu lepszego zarządzania oceanami

Finansowany ze środków UE projekt EuroSea zakończył się w 2023 r., ale nadal wspiera badania, które usprawniają europejskie systemy obserwacji i prognozowania oceanów.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Projekt EuroSea od momentu swojego rozpoczęcia w 2019 r. podejmował kroki w celu integracji krajowych systemów obserwacji oceanów państw członkowskich UE w system międzynarodowy. Łączył również różne podmioty i zapewniał, że wszystkie zainteresowane strony pracują na rzecz wspólnego celu, jakim jest zrównoważone, oparte na nauce zarządzanie oceanami. Według Toste Tanhua, starszego naukowca i koordynatora projektu w Centrum Badań Oceanicznych GEOMAR im. Helmholtza w Kilonii w Niemczech, projekt EuroSea (Improving and Integrating European Ocean Observing and Forecasting Systems for Sustainable use of the Oceans) przyniósł szeroki wachlarz wyników. Dzisiaj możemy cieszyć się jego owocami, takimi jak zwiększona wymiana danych i integracja Europejskiego Systemu Obserwacji Oceanów — są one po części zasługą poprawy poziomów gotowości wielu sieci obserwacji oceanów w trakcie realizacji projektu EuroSea. „Projekt poprawił prognozowanie dotyczące oceanów, na przykład poprzez pierwsze w historii uruchomienie modeli zespołowych, a także zwiększył możliwości sezonowego prognozowania morskich fal upałów” — stwierdza Tanhua, który jest również współprzewodniczącym Globalnego Systemu Obserwacji Oceanów.

Zadawanie właściwych pytań, znajdowanie luk

Na przykład teraz, w połowie 2024 r., zespół projektu opublikował badanie podkreślające 100 kluczowych pytań, na które należy odpowiedzieć, aby przyspieszyć ochronę łąk trawy morskiej w Europie, które są niezwykle ważnymi roślinami morskimi, ponieważ magazynują dwutlenek węgla w dnie morskim, zwiększają różnorodność biologiczną i zmniejszają erozję wybrzeży. Przygotowywane są również dwa recenzowane artykuły: jeden omawiający potrzebę stałego i działającego zgodnie z potrzebami Europejskiego Systemu Obserwacji Oceanów i drugi, analizujący luki w obserwacji i prognozowaniu oceanów w Europie. Te dwa badania mogą pomóc ukierunkować i skoncentrować przyszłe wysiłki i inwestycje w dziedzinie obserwacji i prognozowania oceanów w Europie. Osiągnięcia te były możliwe w dużej mierze dzięki funduszom unijnym. „Oczywiście wiele z tego, co osiągnęliśmy, nie byłoby możliwe, gdyby nie otrzymane finansowanie” — podsumowuje Tanhua.

Słowa kluczowe

EuroSea, ocean, obserwacja oceanów, prognozowanie oceanów, zarządzanie oceanami, Europejski System Obserwacji Oceanów