European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Connected headset adapting music to emotions

Article Category

Article available in the following languages:

Empatyczna sztuczna inteligencja potrafiąca wykrywać stany emocjonalne

Nowy system, w którym zintegrowano technologie sztucznej inteligencji, obrazowania mózgu, rozpoznawania twarzy i analizy mowy, potrafi rozpoznawać ludzkie emocje.

Zdrowie icon Zdrowie

Ludzie są istotami odczuwającymi cały wachlarz emocji, choć ich dokładne rozpoznawanie nierzadko nastręcza wielu trudności. Nieumiejętność na tym polu może prowadzić do nieporozumień podczas kontaktów międzyludzkich, w tym na przykład niezadowolenia z jakości obsługi klienta. Może to zmienić sztuczna inteligencja (AI), która obecnie oferuje nowe możliwości w zakresie badań nad ludzkimi emocjami. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu ONTBO naukowcy opracowali nową technologię, która wykorzystuje AI oraz narzędzia oparte na neuronauce do pomiaru stanów emocjonalnych człowieka. Technologia ta łączy w sobie elektroencefalografię (EEG) oraz funkcje wykrywania twarzy i rozpoznawania mowy, za pomocą których odczytuje emocje w czasie rzeczywistym. „Ontbo – to pierwsza empatyczna i etyczna sztuczna inteligencja oparta na pomiarze i analizie emocji użytkowników, oferująca im hiperspersonalizowane doświadczenia w czasie rzeczywistym”, wyjaśnia Athénaïs Oslati, założycielka firmy Ontbo i koordynatorka projektu ONTBO. „Oferowana przez nas nowoczesna technologia opiera się na czujnikach i bioczujnikach, między innymi na funkcjach rozpoznawania twarzy, analizy dźwiękowej, analizy tekstu czy EEG”. Zadaniem tego systemu jest zadbanie o to, by klienci nie musieli czuć się zawiedzeni czy sfrustrowani, a treści oferowane przez platformy lub poszczególne marki rezonowały z ich potrzebami.

Analityczna AI rozpoznająca emocje

Ontbo jest technologią multimodalną, która wykorzystuje EEG i sztuczną inteligencję do wychwytywania emocji, takich jak skupienie, stres lub rozluźnienie, w czasie rzeczywistym. Dane te są następnie analizowane przez szereg algorytmów, które zostały opracowane także w ramach projektu. „Na podstawie wykrytych emocji, historii, preferencji i gustów poszczególnych klientów, analizowanych w czasie rzeczywistym, system proponuje treści, które są do nich dostosowane”, dodaje Oslati. „Proponowane treści są następnie doskonalone w oparciu o zmiany w emocjach i reakcjach klientów”. Algorytmy uczą się stanów emocjonalnych danego użytkownika, zasadniczo tworząc model jego psychiki. „Wszystkie informacje, zakodowane w formacie komputerowym, pozwalają nam przewidywać reakcje emocjonalne i poznawcze danej osoby z dostatecznym stopniem dokładności”, mówi Oslati. „Cyfrowy model psychiki odnosi się również do zestawu algorytmów używanych do przetwarzania tych informacji”. Zakres zastosowania tej technologii może być bardzo szeroki – od zarządzania drużyną w sporcie elektronicznym, przez ułatwienie obsługi wielu klientów w sektorze finansowym, aż po dostosowywanie produktów i usług do indywidualnych potrzeb klientów. „Nasza wizja jest jasna”, podkreśla Oslati: „Chcemy wykorzystać emocje jako narzędzie pozwalające na głębsze wzajemne zrozumienie, a tym samym uniknięcie frustracji związanej z nietrafioną ofertą skierowaną do użytkowników”.

Potwierdzenie słuszności koncepcji wykrywania mikroekspresji

W ramach projektu ONTBO zespół przeprowadził zaawansowane badania pozwalające na weryfikację założonych hipotez badawczych i opracowanie algorytmów przetwarzania afektywnego. „Informatyka afektywna polega na badaniu i rozwoju systemów komputerowych opartych na sztucznej inteligencji zdolnych do modelowania ludzkich emocji w celu ich rozpoznawania i/lub naśladowania”, wyjaśnia Oslati. Przed złożeniem wniosku patentowego zespołowi udało się stworzyć wersję systemu będącą potwierdzeniem słuszności koncepcji, a następnie – produkt o minimalnej funkcjonalności. Jako że prace właśnie wkroczyły w fazę komercjalizacji, twórcy mają nadzieję wkrótce wprowadzić swój produkt na rynek. Najważniejszym rezultatem projektu było uzyskanie zdolności urządzenia do wykrywania mikroekspresji na przykładzie zestawów danych dotyczących mieszkańców Azji i osób rasy białej, a także trzech różnych języków: angielskiego, japońskiego i francuskiego. Testy przeprowadzone przez zespół wykazały dokładność na poziomie ponad 90 % w różnych krajach.

Tworzenie emocjonalnego katalizatora

Firma będzie kontynuować prace nad ulepszeniem swoich algorytmów, aby były jeszcze bardziej etyczne i przyjazne dla użytkownika. „Następnym krokiem będzie opracowanie algorytmów umożliwiających przewidywanie reakcji i emocji użytkowników”, podsumowuje Oslati.

Słowa kluczowe

ONTBO, człowiek, emocje, sztuczna inteligencja, EEG, neuronauka, dźwięk, czas rzeczywisty, wykrywanie, mikroekspresja, potwierdzenie słuszności koncepcji

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania