European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-24

Increasing incidence of human male reproductive health disorders in relation to environmental effects on growth- and sex steroid-induced alterations in programmed development.

Article Category

Article available in the following languages:

Zdrowie reprodukcyjne młodych Litwinów

W całej Europie obserwuje się wzrastającą liczbę zaburzeń zdrowia reprodukcyjnego u mężczyzn. W ramach szeroko zakrojonego projektu badawczego Unii Europejskiej przeprowadzono badania nad zdrowiem reprodukcyjnym w wybiórczej grupie młodych Litwinów.

Zdrowie icon Zdrowie

W ciągu ostatnich 50 lat radykalnie pogorszył się stan zdrowia reprodukcyjnego u mężczyzn. Liczne kraje donoszą o spadającej liczbie plemników w nasieniu. W okresie tym wzrosła liczba zachorowań na raka jąder i jest to obecnie najczęstszy typ nowotworu u młodych mężczyzn. Zaobserwowano jednak wyraźne różnice geograficzne na terenie Europy. Stwierdzono również różnice w liczbie plemników w nasieniu pomiędzy przedstawicielami wybranych krajów UE. Wydaje się również, że wzrasta również liczba chorób męskiego układu moczowo-płciowego. Obejmują one takie jednostki, jak spodziectwo, czyli nieprawidłowe położenie ujścia cewki moczowej, oraz wnętrostwo (brak jąder). Słaby stan zdrowia reprodukcyjnego prowadzący do choroby lub bezdzietności ma oczywiście wpływ na jakość życia osoby dotkniętej. Może to również znacząco oddziaływać na społeczeństwo, włącznie ze zmianą składu wiekowego populacji w Europie w ciągu najbliższych 20-30 lat. Niewykluczone, że wyższy poziom wiedzy zdobytej w trakcie projektu ENVIR. REPROD. HEALTH przyczyni się do odnalezienia przyczyn tych niekorzystnych tendencji. Badania nad funkcją rozrodczą młodych mężczyzn na Litwie zostały przeprowadzone przy udziale poborowych w roli badanych. Naukowcy rejestrowali ich wygląd fizyczny i objętość jąder, mierzoną za pomocą orchidometru i ultradźwięków. Mierzono również jakość nasienia (gęstość i ruchliwość plemników, morfologia) oraz poziom hormonów rozrodczych w pobranych próbkach krwi. We wnioskach wzięto także pod uwagę informacje na temat stylu życia, narażenia na czynniki ryzyka przed urodzeniem i w okresie dzieciństwa oraz przebytych lub aktualnych chorób. Dane te zostaną porównane z wynikami pochodzącymi z krajów Unii Europejskiej. Dodatkowe informacje na temat zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn dostarczane są do scentralizowanej europejskiej bazy danych z regionu nadbałtyckiego.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania