European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Evaluation of the research quality and capability of the Faculty of Chemistry, University of Sofia, and defining of an action plan

Article Category

Article available in the following languages:

Europa zwiększa możliwości rozwoju uniwersytetu w Sofii

Dzięki pracy zrealizowanej w ramach europejskiego projektu Everest, plan działania UE przyczynia się do rozwoju wydziału chemii uniwersytetu w Sofii w Bułgarii.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Uniwersytet w Sofii, uważany za kluczową instytucję szkolnictwa wyższego w stolicy, współpracuje z Komisją Europejską w celu poszerzenia wiedzy w niektórych obszarach. Finansowany przez UE zespół dokonał niedawno oceny jakości badań oraz potencjału na wydziale chemii uniwersytetu. Zespół złożony z pięciu niezależnych ekspertów został wybrany przez Komisję Europejską w celu przeprowadzenia na wydziale analizy SWOT. Skrót SWOT składa się z pierwszych liter wyrazów "mocne" punkty ('strengths'), "słabe punkty" ('weaknesses'), "możliwości" ('opportunities') i "zagrożenia" ('threats'). Analiza SWOT uważana jest za ważne narzędzie służące do ulepszenia lub rozwoju dowolnej organizacji lub instytucji. W ramach analizy SWOT, koordynowanej zarówno z ekspertami, jak i pracownikami uczelni, znaleziono kilka priorytetowych wyzwań. Co ciekawe, jednym z tych wyzwań była duża liczba godzin zajęć (od 180 do 360 godz./rok), w porównaniu z europejską średnią wynoszącą 120 godz./rok. Ponadto za główne problemy uznano brak środków na utrzymanie infrastruktury oraz brak wyposażenia. Podkreślono także potrzebę zatrudnienia wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów. Inne kwestie, na które należy zwrócić szczególną uwagę, to brak możliwości podjęcia przez studentów studiów podoktorskich oraz brak międzynarodowego doświadczenia w przypadku młodych naukowców. Analiza SWOT została wykorzystana do przygotowania planu przyszłego rozwoju oraz ulepszenia wydziału. Komitet sterujący wydziału pod koniec projektu zatwierdził ostateczną wersję planu działań. Zalecono nawet upowszechnienie powyższego planu wśród innych wydziałów uniwersytetu w Sofii, jako modelu dobrych praktyk. W ramach planu niezależni eksperci wydali zalecenia odnośnie sposobów poprawy bułgarskiej polityki w zakresie nauki i badań, skierowane do zarówno do władz uniwersytetu, jak i władz państwowych. Eksperci stwierdzili, że mimo braku nowoczesnego sprzętu i infrastruktury, wyniki badań oraz współpraca międzynarodowa są na wysokim poziomie, co odzwierciedla duże kompetencje w różnych dziedzinach. Gdy plan zostanie zrealizowany jest bardzo prawdopodobne, że wydział ten na równi z innymi europejskimi uniwersytetami stanie się globalnym graczem w swojej dziedzinie, i tym samym pomoże wynieść Bułgarię na znacznie wyższy poziom w tym zakresie.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania