European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Improving the Continuity of patient care Through Identification and implementation of Novel patient handoff processes in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Ulepszanie szpitalnego przekazywania pacjentów

Często zdarza się, że pacjenci nie są prawidłowo wypisywani ze szpitala lub padają ofiarą zaniedbań w zakresie procedur przekazywania, co zwykle ma tragiczne skutki. Powyższa sytuacja może ulec zmianie dzięki nowym wytycznym i nowym narzędziom szkoleniowym.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Dochodzenie do zdrowia przez pacjenta zazwyczaj nie kończy się w szpitalu. Czasami pacjenci wypisywani są ze szpitali w nieprawidłowy sposób lub zbyt wcześnie, albo też przepisuje im się nieprawidłowe leki lub udziela błędnych porad. Wynikiem powyższego stanu rzeczy są liczne komplikacje zdrowotne u pacjentów lub wręcz tragiczne zgony, których można było uniknąć, a także ogromne, dodatkowe koszty spadające na system opieki zdrowotnej. W ramach finansowanego ze środków UE projektu o nazwie „Ulepszanie ciągłości opieki nad pacjentem poprzez opracowanie i wdrożenie nowych procedur przekazywania pacjentów w Europie” ('Improving the continuity of patient care through identification and implementation of novel patient handoff processes in Europe' - Handover) opracowywane są nowe podejścia do zagadnień wypisywania pacjentów i przekazywania ich. Chociaż nie jest możliwe dokonanie standaryzacji przekazywania pacjentów we wszystkich systemach opieki zdrowotnej, uczestnicy projektu opracowują standardowy zestaw narzędzi, który pomoże instytucjom w tworzeniu i wdrażaniu procesów przekazywania, w tym decydentom i dydaktykom. W ramach projektu analizowane są praktyki w zakresie przekazywania pacjentów stosowane w Anglii, we Włoszech, w Holandii, w Polsce, w Hiszpanii i w Szwecji, poprzez gromadzenie danych pochodzących od setek lekarzy, pielęgniarek, pacjentów oraz kadry zarządzającej szpitalami. Określane są możliwości i bariery przekazywania w kontekście społecznym, medycznym i technologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem błędów w zakresie komunikacji. Gdy uda się określić negatywne skutki „bliskich porażek” uczestnicy projektu opracują narzędzia i programy szkoleniowe pozwalające ulepszyć przekazywanie pacjentów. Następnie przeprowadzona zostanie ocena aspektów ekonomicznych zoptymalizowanych procedur przekazywania. W ramach projektu Handover przeprowadzono wywiady z ponad 160 pracownikami służby zdrowia oraz obserwowano ich, w celu określenia specyfiki powyższych procesów. Zaobserwowano znaczne różnice w zakresie wypisywania, przekazywania i rehabilitacji pacjentów w poszczególnych krajach. W chwili obecnej uczestnicy projektu opracowują wytyczne dotyczące praktyki klinicznej w powyższym zakresie, jak również najlepsze praktyki dotyczące szkolenia studentów i absolwentów w służbie zdrowia. Powyższe działania pozwolą usprawnić proces przekazywania pacjentów i dokonać, w możliwie największym stopniu, standaryzacji praktyk, czego efektem będzie ulepszony system wspierający zdrowie pacjentów, ratujący ludzkie życie i ograniczający koszty.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania