European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

THE DEVELOPMENT OF A NOVEL INTEGRATED SUPER HIGH FREQUENCY (SHF) NON CONTACT DETECTOR UNIT FOR MOBILITY DETECTION AND SPEED MEASURMENT

Article Category

Article available in the following languages:

Bardziej niezawodne alarmy czujnikowe

Niepożądane uruchomienia alarmów przeciwwłamaniowych wiążą się z wysokimi kosztami, ponoszonymi przez służy porządkowe i właścicieli posesji. Aby uporać się z tym problemem, naukowcy biorący udział w finansowanym ze środków UE projekcie próbowali zwiększyć wydajność detektorów ruchu poprzez testowanie urządzeń prototypowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Dynamicznie rozwijający się rynek alarmów wieloczujnikowych wymaga bardziej niezawodnych, wysoce wydajnych i tanich mikrofalowych detektorów ruchu. W celu obniżenia czułości alarmów konieczne jest zharmonizowanie częstotliwości czujników krótkiego zasięgu i systemów bezpieczeństwa oraz zwiększenie częstotliwości z 10 GHz do 24 GHz. Tak wysokie częstotliwości są jednak obecnie zbyt drogie, by stosować je w tego typu rozwiązaniach. Celem projektu "Budowa nowatorskiego zintegrowanego bezstykowego detektora super wysokich częstotliwości (SHF) do detekcji ruchu i pomiaru prędkości" (Waveshift) było uzyskanie uniwersalnego detektora mikrofalowego, który spełnia wymogi w zakresie harmonizacji częstotliwości. Projekt Waveshift przyczynia się w ten sposób do ograniczenia liczby fałszywych alarmów, będących problemem dla służb porządkowych i właścicieli. Partnerzy projektu w pierwszej kolejności zajęli się określeniem żądanych parametrów dla detektora. Aby otrzymać kompletną charakterystykę nadających się do użytku komercyjnego detektorów, naukowcy szukali sposobów zwiększenia dokładności detekcji w różnych konfiguracjach. Zaprojektowano i zbudowano anteny mikropaskowe, zaprojektowano też i przetestowano mechanizm przełączania wiązki. Badacze stworzyli także rekonfigurowalną macierz antenową, która pozytywnie przeszła testy i została uznana za odpowiednią dla tego zastosowania. Prowadzono także badania nad prototypem termalnie udoskonalonej obudowy pod kątem różnych technik produkcyjnych. Po zakończeniu prac nad poszczególnymi elementami detektora naukowcy skupili się na integracji i testowaniu podzespołów, a następnie zatwierdzili prototypy różnych modułów czujników ruchu i kierunku. Na koniec zmontowano kompletne detektory ruchu i kierunku do zastosowania w rozwiązaniach zabezpieczających i automatycznych systemach otwierania drzwi, i poddano je testom. Nowe rozwiązania w zakresie projektowania i budowy czujników mogą pobudzić europejski rynek urządzeń bezpieczeństwa i zwiększyć konkurencyjność małych firm.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania