European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

REVEALING THE ROLE OF GEOSS AS THE DEFAULT DIGITAL PORTAL FOR BUILDING CLIMATE CHANGE ADAPTATION & MITIGATION APPLICATIONS

Article Category

Article available in the following languages:

Bardziej dokładne i łatwiej dostępne dane z obserwacji Ziemi

Niedostateczna rozdzielczość i dostępność zdjęć satelitarnych Ziem utrudnia skuteczne przeciwdziałanie zmianie klimatu. Naukowcy korzystający ze środków UE sięgają po zaawansowane technologie w celu poprawy jakości i dostępności danych z obserwacji Ziemi.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

W miarę jak skutki zmiany klimatu stają się coraz bardziej widoczne, pilnie potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań pozwalających na ich monitorowanie, badanie i łagodzenie. Kluczowym zasobem są tu dane z obserwacji Ziemi, gromadzone przez satelity krążące wokół naszej planety. Są one niezastąpione, jeśli chodzi o analizowanie zmieniających się wzorców w środowisku naturalnym – od wylesiania po topnienie czap lodowych i podnoszenie się poziomu mórz. Jednak pomimo ogromnego potencjału obserwacja Ziemi wiąże się ze znaczącymi przeszkodami, takimi jak ograniczona rozdzielczość, dostępność i możliwość interpretacji danych. Zespół finansowanego przez UE projektu EIFFEL wykorzystuje zaawansowane technologie w celu poprawy jakości danych z obserwacji Ziemi i uczynienia ich bardziej dostępnymi i przydatnymi dla wszystkich. „Projekt EIFFEL koncentruje się na zwiększeniu rozdzielczości przestrzennej i czasowej danych z obserwacji Ziemi, opracowaniu innowacyjnych technik fuzji i wzbogacania danych oraz wykorzystaniu wyjaśnialnej sztucznej inteligencji do określania namacalnych wskaźników wpływu zmiany klimatu”, mówi Angelos Amditis, dyrektor ds. badań i rozwoju w Instytucie Komunikacji i Systemów Komputerowych (ICCS) i koordynator projektu.

Przełomowe dokonania w zakresie analizy i zastosowania danych dotyczących Ziemi

Aby osiągnąć te cele, naukowcy pracują nad rozwojem nowych metod stochastycznych, dzięki którym zbiory danych szeregów czasowych będą bardziej szczegółowe i będą miały lepszą jakość. Opracowują także techniki fuzji danych w super rozdzielczości, aby poprawić wyrazistość i precyzję obrazów satelitarnych. Te ulepszone dane zespół przetestował już w rzeczywistych scenariuszach. „W tym celu wybraliśmy pięć różnych obszarów pilotażowych, z których każdy reprezentuje odrębny aspekt zmiany klimatu i monitorowania środowiska. Chodziło nam o zweryfikowanie nowych narzędzi i metod, które mogłyby przynieść realne zmiany”, wyjaśnia Amditis. Innym kluczowym aspektem projektu EIFFEL było zbudowanie społeczności. Dzięki ścisłej współpracy z kluczowymi interesariuszami – władzami publicznymi, instytucjami badawczymi i organizacjami pozarządowymi – prace prowadzone w projekcie EIFFEL odpowiadają na potrzeby użytkowników i są łatwe do zastosowania w odniesieniu do rzeczywistych problemów środowiskowych.

Korzyści z danych z obserwacji Ziemi dla wszystkich

Projekt EIFFEL zakłada zwiększenie rozdzielczości i dostępności danych na temat klimatu, aby lepiej służyły decydentom, badaczom i innym interesariuszom zaangażowanym w działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju. Praktycznym przykładem jest tu aplikacja wykorzystywana przez planistów miejskich do zarządzania miejskimi wyspami ciepła. Wykorzystując usługi EIFFEL w zakresie danych klimatycznych o wysokiej rozdzielczości, planiści tworzyć dokładniejsze mapy miejskich wysp ciepła – identyfikować narażone grupy ludności i wdrażać odpowiednie interwencje, takie jak zielone dachy lub powiększone obszary zieleni w celu złagodzenia skutków upałów. Planiści wykorzystują zaawansowane możliwości przetwarzania danych pakietu EIFFEL, w tym narzędzia do wzbogacania czasowego i przestrzennego, które umożliwiają im wyodrębnianie, przetwarzanie i analizowanie danych w mniejszych skalach. Pozwala to na precyzyjne planowanie i skuteczne kształtowanie polityki, dzięki czemu wprowadzane interwencje są oparte na najnowszych i najbardziej szczegółowych dostępnych danych. Ponadto integracja danych EIFFEL z systemami używanymi przez władze lokalne ułatwia bieżące monitorowanie i realizowanie strategii adaptacyjnych, dając pewność, że oparte na danych podejście do planowania urbanistycznego pozostanie kluczowe w wysiłkach związanych z adaptacją do zmiany klimatu i łagodzeniem jej skutków. „Projekt EIFFEL pomaga nam tworzyć innowacji pomagające nam poradzić sobie ze zmianą klimatu, wykorzystując potencjał obserwacji Ziemi i zaawansowanych technologii nie tylko w celu poszerzenia wiedzy, ale także wsparcia zdecydowanych działań na rzecz zrównoważonej przyszłości”, dodaje na koniec Amditis.

Słowa kluczowe

EIFFEL, obserwacja Ziemi, zmiana klimatu, rozdzielczość, dostępność, ICCS, wyjaśnialna sztuczna inteligencja, wzbogacanie danych, uczenie maszynowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania