European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-16

Current situation and potential of the bio-refinery concept in the EU : strategic framework and guidelines for its development

Article Category

Article available in the following languages:

Odwzorowanie krajobrazu biorafinacji

Biorafinerie mogą zaspokajać istotną część przyszłych potrzeb energetycznych UE, jednak sektor ten jest rozproszony i nieokreślony. W ramach niedawnej inicjatywy odwzorowano krajobraz biorafinacji w celu wsparcia tego ważnego sektora przemysłowego.

Energia icon Energia

Biorafinerie przekształcają biomasę w celu wytworzenia paliwa, energii i/lub ciepła – w tym zakresie reprezentują one czystszą, bardziej ekologiczną metodę wytwarzania energii. W ramach finansowanego przez UE projektu pod nazwą "Bieżąca sytuacja oraz potencjał biorafinacji w UE: ramy strategiczne i wytyczne w zakresie rozwoju" (Biorafinery Euroview) poddano ocenie istniejące i przyszłe biorafinerie na rzecz wsparcia sektora. Projekt Biorafinery Euroview połączono z inną inicjatywą UE pod nazwą "Ocena koncepcji biorafinacji oraz wpływ na politykę rolną i leśną" (Biopol) w celu stworzenia synergii i pobudzenia rozwoju biorafinerii w Europie. Łącznie zbadano 19 europejskich zakładów biomasy i biorafinacji z myślą o identyfikacji czynników wpływających na ich skuteczny rozwój, a także oceniono stopień akceptacji biorafinerii w przemyśle. Odwzorowano także przyszły rozwój biorafinerii, projektów pilotażowych, inicjatyw badawczych oraz innych rodzajów materiału wsadowego. W ramach obu projektów przebadano łącznie 2 800 podmiotów przemysłowych w Europie, w tym z sektorów chemicznego, masy celulozowej, papieru, biopaliw, biodiesla, żywności, petrochemicznego i innych. W wyniku badania dokładnie sklasyfikowano biorafinerie i podmioty pokrewne, identyfikując zakłady rolno-przemysłowe, które w przyszłości można by skutecznie przekształcić w biorafinerie. W wyniku wspólnych wysiłków uzyskano znacznie wyraźniejszy obraz sektora w UE. Wesprze to ostatecznie na wiele sposobów kształtowanie polityki, finansowanie oraz rozwój sektora, a także pobudzi konkurencyjne wytwarzanie alternatywnej energii na rzecz czystszej i bardziej ekologicznej Europy.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania