European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18

Bioremediation of toxic metals and radionuclides using naturally evolved bacteria capable of intra-cellular reduction without oxidative stress

Article Category

Article available in the following languages:

Zmutowane bakterie nowym sposobem na zanieczyszczenia

Badania nad bioremediacją toksycznych zanieczyszczeń wykorzystują mikroorganizmy, które wyewoluowały i przetrwały na składowiskach odpadów przez ponad pół wieku.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Toksyczne metale i radionuklidy to trudne do usunięcia źródło zanieczyszczeń, charakteryzujące się długofalowym negatywnym wpływem na łańcuchy żywnościowe. Na szczęście można je uczynić nierozpuszczalnymi, i tym samym nieruchomymi, przy pomocy bakterii. Jest to doskonała metoda pozwalająca zmniejszyć toksyczność tych odpadów dla organizmów żywych. Z punktu widzenia biochemii, metale i radionuklidy są redukowane przez mikroorganizmy i przybierają nierozpuszczalne i nieruchome formy. Idealnymi kandydatami do technologii usuwania odpadów są szczególnie bakterie wykorzystujące do redukcji siarkę lub żelazo, ponieważ ich transport elektronów odbywa się na osłonie lub zewnętrznej powłoce. Jednym ograniczeniem jest to, że wszelkie azotany lub tlen, zwykle obecne na składowiskach odpadów, hamują bioremediację. Uczestnikom finansowanego ze środków UE projektu "Bioremediacja metali toksycznych i radionuklidów przy użyciu naturalnie otrzymanych bakterii zdolnych do wewnątrzkomórkowej redukcji bez stresu oksydacyjnego" (Bacterometrics) udało się dokonać przełomu w badaniach nad tą technologią i stworzyć alternatywne rozwiązanie. Jednym ze sposobów na obejście tego problemu jest "bezpieczna" ścieżka bakteryjna, zapobiegająca wytwarzaniu reaktywnych gatunków tlenowych, które dosłownie zatruwają komórki. Nietoksyczne białka z często występującej rodziny enzymów ChrR przeprowadzają procesy transferu elektronów, które znacząco zmniejszają stres oksydacyjny i prowadzą do separowania zredukowanych związków. Uczestnicy projektu Bacterometrics wykorzystali najnowocześniejszą spektroskopię, elektrochemiczne miareczkowanie i chromatografię SEC do przeprowadzenia analizy struktura-funkcja form dziko żyjących i zmutowanych enzymu ChrR z Escherichia coli. Naukowcy odkryli, że niektóre mutacje modyfikują powinowactwo i potencjalne miejsca dokowania chromianów, a inne bezpośrednio wpływają na mechanizmy transferu elektronów. Materiału do technologii dostarczyła ewolucja. Projekt Bacterometrics przyniósł nowe informacje na temat tworzenia nowych procesów bioremediacji dla radionuklidów i metali.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania