Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29

Adding Value to Holy Grain: Providing the Key Tools for the Exploitation of Amaranth the Protein-Rich Grain of the Aztecs

Article Category

Article available in the following languages:

Starożytna odmiana zboża na rzecz bezpieczeństwa żywnościowego i gospodarczego

Bezpieczeństwo żywności stanowi coraz większy problem, szczególnie w obszarach o nieprzyjaznym klimacie i dużym zaludnieniu. Finansowani przez UE badacze przeprowadzili ocenę ziarna pseudozbożowego o wysokiej zawartości białka oraz odpornego na susze i wysokie temperatury pod kątem zastosowania nie tylko spożywczego, ale także jako plonów, zapewniających dochód zagrożonym regionom świata.

Szarłat to rodzaj wysokobiałkowej, bezglutenowej rośliny inwazyjnej, która tysiące lat temu stanowiła główne źródło pożywienia w Meksyku i Ameryce Południowej. Daje ona szczególnie obfite plony, łatwo rozkwita w gorącym i suchym klimacie wspomnianych regionów i występuje w ponad 50 znanych dzisiaj odmianach. Chociaż zainteresowanie szarłatem jest duże, dopiero niedawne pojawienie się nowocześniejszych technologii umożliwiło zbadanie właściwości różnych gatunków pod kątem ukierunkowanej uprawy nowych odmian. Projekt "Wartość dodana świętego ziarna: zapewnienie kluczowych narzędzi do eksploatacji szarłatu – wysokobiałkowego zboża Azteków" (Amaranth:Future-Food) został podjęty przez 11 międzynarodowych partnerów w celu stworzenia podstaw do wydajnej i zrównoważonej uprawy szarłatu, zarówno w celu zapewnienia ludności wymagającej pomocy bezpieczeństwa żywności, jak i możliwości sprzedaży. Zespół projektu Amaranth:Future-Food pokazał, że dzięki selektywnej uprawie szarłatu można z powodzeniem uzyskać pożądane właściwości oraz że uprawa tej rośliny w różnorodnych warunkach glebowych i klimatycznych jest łatwa. Oprócz zastosowania szarłatu w postaci roślinnej jako żywności dla ludzi bądź paszy dla zwierząt, szczególnie atrakcyjnym surowcem dla przemysłu farmaceutycznego (ze względu na właściwości odżywcze) oraz przemysłu kosmetycznego (do wyrobu różnych produktów do pielęgnacji włosów i ciała) jest również olej szarłatowy. Dlatego też wartość komercyjna tych upraw jest bardzo atrakcyjna. Podsumowując, nowoczesna technologia umożliwiła finansowanym przez UE badaczom realizującym projekt Amaranth:Future-Food przeprowadzenie manipulacji i scharakteryzowanie szarłatu jako uprawy stosowanej w sektorze spożywczym i przemysłowym na rzecz zagrożonych społeczności w gorących i suchych regionach. Wyniki projektu przemawiają za możliwością ponownego wykorzystania tej starożytnej, wysokobiałkowej rośliny inwazyjnej do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i gospodarczego w Ameryce Środkowej i Południowej, a także w innych podobnych regionach świata.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania