Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-29
Integrated microfluidic bench technologies for active control of unconventional fluid by functionalised material interface of complex geometry microchannels

Article Category

Article available in the following languages:

Zrozumienie i kontrolowanie przepływu cieczy

Choć na dźwięk słowa mikrourządzenia większość z nas myśli o systemach elektronicznych, wiele mikrostruktur działa w oparciu o ciecze i ma zastosowanie między innymi w mieszalnikach, filtrach oraz komorach reakcyjnych. Finansowani przez UE badacze opracowali nowe technologie i procesy przydatne przy charakteryzowaniu i kontrolowaniu przepływów w mikrokanałach, co może przynieść znaczący postęp w dziedzinie najnowocześniejszych mikrourządzeń tego rodzaju.

Podobnie jak zmiany w ściankach tętnic i innych naczyń krwionośnych mogą prowadzić do nadciśnienia — interakcje pomiędzy mikrokanałami stanowiącymi elementy ścianek oraz cieczami i substratami (siły stykowe) odgrywają dominującą rolę w zachowaniach cieczy zamkniętych w mikrokanałach, radykalnie zwiększając tarcie. Kontrolowanie przepływu cieczy w mikrokanałach za pomocą oddziaływań zewnętrznych bywa często nieskuteczne, szczególnie w przypadku tak zwanych cieczy niekonwencjonalnych. Projekt Influs uruchomiono, aby opracować nowe i nowatorskie sfunkcjonalizowane powierzchnie styku na potrzeby mikrokanałów z użyciem materiałów wielofunkcyjnych (aktywnych lub inteligentnych). Naukowcy badali zarówno konwencjonalne, niedrogie plastikowe urządzenia mikrokanałowe, jak i mikrokanały z materiałów hybrydowych z powłokami oraz opracowane nanoinżynieryjnie substraty, które umożliwiają funkcjonalizację powierzchni styku. Opracowali technologie testowania mikrocieczy, umożliwiające charakteryzowanie złożonych zjawisk występujących na styku powierzchni, co miało na celu usprawnienie przepływu cieczy w mikrokanałach oraz manipulowania położeniem strumieni w tych przepływach. Do rozpowszechniania wyników tych działań oraz promocji współpracy posłużył założony portal internetowy. W ramach projektu Influs opracowano technologie i materiały niezbędne do analizy przepływu cieczy niekonwencjonalnych oraz sporządzania charakterystyk funkcjonalnych powierzchni styku, istotnych dla wyznaczania granic procesów oraz optymalizacji sterowania w urządzeniach mikrokanałowych. Praktyczne zastosowanie wyników może przynieść znaczne postępy w dziedzinie urządzeń mikrokanałowych, dzięki czemu będzie można stworzyć bardziej złożone i wszechstronne systemy, skrócić czas analiz, obniżyć koszty oraz podnieść wydajność.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania

Moja broszura 0 0