European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-16

Multidimensional ultrasonic scanning technology to reduce cancer death rate through fast and accurate diagnosis particularly of breast cancer

Article Category

Article available in the following languages:

Wczesne diagnozowanie i zmniejszenie śmiertelności w przypadku raka piersi

Rak piersi stał się wiodącą przyczyną śmierci wśród Europejek w wieku 35–65 lat. Naukowcy finansowani przez UE opracowali przenośną, łatwą w użyciu i oszczędną kosztowo technologię ultradźwiękową, która mogłaby zmienić sytuację tysięcy kobiet.

Zdrowie icon Zdrowie

Obecna umieralność w wyniku raka piersi wynosi 40%, co oznacza, że na każde 100 tys. kobiet chorych na raka piersi, 40 tys. nie przeżyje. Grupa naukowców zainteresowała się bliższą analizą tych danych. U pacjentek z rakiem piersi wykrytym przed metastazą (rozwój przerzutów) zaobserwowano znacznie niższą umieralność w porównaniu do tych, u których raka wykryto po metastazie (odpowiednio 20% śmiertelność kontra 65%). Biorąc pod uwagę fakt, że wczesne diagnozowanie ma kluczowe znaczenie dla przeżywalności, naukowcy zainicjowali projekt MUST, by opracować przenośną, łatwą w użyciu, w pełni przystępną wielowymiarową (3D) technologię skanowania przy użyciu ultradźwięków. Ultrasonografia wykorzystuje fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości do obrazowania wewnętrznych części ciała. Większość systemów skanowania wielowymiarowego daje obraz o bardzo słabej rozdzielczości. Zwykle składają się one z zestawu czujników do pozyskiwania danych i złożonego, kosztownego sprzętu/oprogramowania komputerowego do przetwarzania danych i tworzenia obrazu 3D z nieprzerobionych danych. Rekonstrukcja obrazu 3D bezpośrednio z nieprzetworzonych danych jest kosztowna i rzadko stosowana. Trójka partnerów w dziedzinie badań i rozwoju technologicznego (RTD) we współpracy z małymi i średnimi przedsiębiorstwami (MŚP) z państw członkowskich UE utworzyła technologiczno-biznesowe konsorcjum. Skupili się na opracowaniu technologii oszczędnego, wysokorozdzielczego, jednoetapowego generowania obrazów 3D bezpośrednio z nieprzetworzonych danych. Zespół projektu MUST utworzył łańcuch dostaw, który zajął się komercjalizacją opracowanej technologii, przekazując siłę ultradźwięków w ręce tych, którzy jej potrzebują w całej Europie i poza nią.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania