Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-06-18
The development and verification of a novel modular air cooled condenser for enhanced concentrated solar power generation

Article Category

Article available in the following languages:

Energia słoneczna podbija regiony suche

Naukowcy finansowani ze środków UE opracowali efektywną technologię suchego chłodzenia przeznaczoną dla zakładów skoncentrowanej energii słonecznej (CSP). Nowa technologia eliminuje konieczność nieprzerwanego doprowadzania wody do obszarów suchych.

Technologia CSP, która wykorzystuje lustra do skupiania promieni słonecznych, przekształca energię świetlną w energię cieplną, a następnie za jej pomocą napędza turbinę, która generuje energię elektryczną. Następnie kondensator skrapla parę wodną i przepompowuje wodę z powrotem do kotła. Kondensator odpowiada za ciągłe chłodzenie wody. Jednak woda z czasem odparowuje i należy ją uzupełniać. To zwiększa koszty operacyjne zakładów CSP w regionach suchych. W ramach projektu MACCSOL (The development and verification of a novel modular air cooled condenser for enhanced concentrated solar power generation) badacze stworzyli modułowy kondensator powietrzny (MACC), który zaprojektowano tak, by utrzymywał optymalne ciśnienie i temperaturę kondensacji, niezależnie od warunków zewnętrznych. Kondensator wyposażony jest w czujniki, które dokonują pomiaru tych warunków (temperatury, wiatru w otoczeniu i natężenia przepływu wentylatora) oraz wentylatory z regulacją prędkości, które reagują na dane z tych czujników. W ten sposób kondensator zachowuje niską temperaturę i wydajność. Dzięki doświadczeniom zespół miał możliwość stworzyć algorytmy regulacji prędkości wentylatora, które mogą prowadzić nawet do 4% wzrostu wydajności elektrowni w porównaniu z istniejącą technologią chłodzenia suchego. Ponieważ projekt kondensatora MACC jest modułowy, koszty instalacji i konserwacji są także znacznie niższe. Prototyp urządzenia z powodzeniem zainstalowano w centralnej wieży elektrowni CSP o mocy 1,1 MW. Dzięki pomiarom zweryfikowano dokładność modeli teoretycznych i dokonano prognoz korzyści płynących z technologii MACC. Choć kondensator jest zaprojektowany specjalnie z myślą o regionach pozyskiwania energii słonecznej, może także poprawić wydajność elektrowni węglowych, gazowych i spalających paliwo kopalne, w których kondensator wymaga chłodzenia powietrzem. Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, jak choćby z promieni słonecznych czy z wiatru, stanowi klucz do osiągnięcia światowego celu dotyczącego zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i ochrony środowiska. Ponieważ oczekuje się, że technologia CSP w dużym stopniu przyczyni się do realizacji celu UE dotyczącego generowania 20% energii ze źródeł odnawialnych do 2020 r., technologia MACCSOL i płynące z niej korzyści z pewnością mają w tym swój udział. Opracowanie tak nowatorskich rozwiązań w zakresie chłodzenia suchego powinno zapoczątkować masowe rozpowszechnienie elektrowni CSP w słonecznych regionach śródziemnomorskich, na pustyniach Północnej Afryki i na Bliskim Wschodzie.

Słowa kluczowe

Regiony suche, chłodzenie suche, skoncentrowana energia słoneczna, MACCSOL, modułowy kondensator powietrzny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania