European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

An ultra efficient, low cost, light weight, thermal insulation material to improve the energy efficiency of refrigeration equipment by 30% (ELATION)

Article Category

Article available in the following languages:

Chłodne spojrzenie na wydajność procesów chłodniczych

Wydajność energetyczna jest jednym z głównych elementów strategii UE na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zużywania mniejszej ilości energii. W tym celu, w ramach projektu finansowanego przez UE, opracowano wydajną energetycznie formę izolacji do chłodziarek.

Energia icon Energia

Aby podjąć wyzwanie, jakim jest walka ze zmianą klimatu, i zabezpieczyć energetyczną przyszłość Europy pośród kurczących się zasobów paliw kopalnych, państwa członkowskie UE przyjęły pewien ambitny plan. Cel 20-20-20 Unii Europejskiej polega na uzyskaniu 20% redukcji w emisjach GHG i zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do 20% koszyka energetycznego. Poza obniżeniem emisji poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zmniejszenie zużycia, inną ważną metodą jest uzyskanie większej wydajności energetycznej. To dlatego trzecim celem jest poprawa wydajności energetycznej o 20%. W gospodarstwach domowych, jak i sektorze sprzedaży detalicznej i transportowym, chłodziarki stanowią potężny składnik zużycia energii. Konwencjonalne materiały izolacyjne (takie jak pianka) nie są drogie, ale nie zapewniają najwyższych poziomów izolacji termicznej. Z kolei panele izolowane próżniowo (VIP) charakteryzują się wysoką wydajnością, ale jednocześnie mają poważne wady w mniejszych zastosowaniach w związku ze stratami wywołanymi przenikaniem krawędziowym. Jest to tym bardziej wyraźne w systemach trójwymiarowych, takich jak chłodziarki. W odpowiedzi na te wyzwania, wspierany przez UE projekt ELATION opracował innowacyjny, wysokowydajny, niskonakładowy i lekki materiał izolacyjny do chłodziarek i pojazdów chłodzących. Izolator ma te same właściwości izolujące co VIP, jednak pod względem kosztów jest bardziej porównywalny do konwencjonalnych systemów izolacyjnych. W ramach projektu, który był finansowany ze środków podprogramu poświęconego MŚP w ramach szóstego programu ramowego (6PR), stworzono szereg prototypów. Opracowano także komorę próżniową i zgrzewającą do testowania modelu. Wydajność termalna nowego modelu została porównana ze skrzynkami dostawczymi wyposażonymi w konwencjonalne VIP i izolację piankową. Prototyp nie tylko uzyskał czynnik izolacji bliski celowi, ale okazał się tańszy w produkcji niż trójwymiarowa skrzynka wyposażona w VIP. Oznacza to, że nowa technologia powinna zainteresować producentów, jak i konsumentów. Konsorcjum ELATION przedstawiło swój projekt wielu potencjalnym partnerom, aby wprowadzić nową technologię izolacji na rynek. Jednak zespół zamierza najpierw zakończyć procedurę patentową, zanim przystąpi do komercjalizacji.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania