Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-30

Health Competence in Europe

Article Category

Article available in the following languages:

Poszukując partnerów do badań w dziedzinie zdrowia

Zespół naukowców z UE poszerzył stworzoną uprzednio bazę danych zawierającą informacje o mocnych stronach badaczy i instytucji badawczych z Europy. Druga wersja bazy ma bardziej elastyczny moduł wyszukiwania, dostępny częściowo przez Google, co ułatwia ocenę badań i nawiązywanie współpracy z nowymi partnerami.

Zdrowie icon Zdrowie

Wiele projektów finansowanych przez UE dostarcza znaczących ilości cennych informacji badawczych na potrzeby przyszłych projektów. Wcześniejszy projekt unijny (pod nazwą LIFECOMPETENCE, 2005-2008) miał na celu udostępnienie kluczowych umiejętności badaczy i agencji badawczych unijnej społeczności badawczej, ułatwiając tym samym nawiązanie z nimi współpracy. Wsparcie z funduszy UE pozwoliło projektowi HEALTHCOMPETENCE (Health competence in Europe) dodać nowe narzędzia do bazy danych opracowanych w ramach projektu LIFECOMPETENCE. Nowe, składające się z czterech członków, konsorcjum pracowało nad stworzeniem i prowadzeniem internetowego systemu nieustannie porządkującego informacje dostarczane przez projekty w dziedzinie zdrowia prowadzone w ramach Siódmego Programu Ramowego (7PR), również te dotyczące wyników badań i kompetencji badaczy. Informacje te udostępniono partnerom innych projektów, aby pogłębiać rozwijającą się współpracę środowisk akademickich i przemysłu oraz usprawniać proces oceny badań. Projekt HEALTHCOMPETENCE trwał przez pięć lat, do września 2014 r. Powstała w wyniku tego baza łączy informacje zebrane z różnych źródeł, począwszy do danych płynących z 7PR. Wyniki projektów badawczych pochodziły z PubMed i innych portali o pokrewnej tematyce. Dodatkowo zgromadzone w bazie informacje przedstawiały zarówno sylwetki samodzielnych badaczy jak i agencji badawczych, w tym ich publikacje, patenty i oferty technologii. W razie potrzeby badacze mieli możliwość aktualizacji swoich danych. Zespoły badawcze sprawdziły jakość wszystkich danych i zatwierdziły je na wielu poziomach. Wyniki projektu stanowią najbardziej uniwersalne, wszechstronne i dokładne spośród dostępnych źródeł tego rodzaju. Poza możliwością wyszukiwania samodzielnych badaczy lub agencji, dodatkowe kryteria wyszukiwania umożliwiają porównywanie wyników w ramach obszarów tematycznych, analizy współpracy oraz położenia geograficznego. Pewne części bazy zostały udostępnione i można je wyszukać przy pomocy Google. Instytucjom badawczym udostępniono opcję członkostwa, umożliwiając im poszerzanie zakresu i docieranie do dowolnego dodatkowego systemu lokalnego. HEALTHCOMPETENCE zaowocował stworzeniem wszechstronnej bazy danych, szczegółowo opisującej różnych samodzielnych badaczy i organizacje badawcze działające w obszarze badań z dziedziny zdrowia. Narzędzie to uprościło proces pozyskiwania informacji na rzecz współpracy i innych potrzeb, takich jak ocena badawcza.

Słowa kluczowe

Badanie w dziedzinie zdrowia, ocena badawcza, współpraca na rzecz zdrowia, wiedza o zdrowiu, projekty w dziedzinie zdrowia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania